Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Makedoonia rahvarõivad tutvustavad rikkalikku pärimust

02.11.2011

3. novembril kell 16 avatakse 6. korruse näitusesaalis näitus „Makedoonia rahvarõivad ja tikandid“.

Makedoonia Suursaatkonna, Makedoonia Välisministeeriumi, Makedoonia Muuseumi ja Eesti Rahvusraamatukogu koostööl Eestisse jõudnud näitus eksponeerib värvikat osa Makedoonia etniliste kogukondade sajanditepikkusest mahukast kultuuripärandist.

Rahvarõivastel on Makedoonia rahvakunstis eriline koht, need on väga eripalgelised ja esemeliselt mitmekesised, kajastades iga piirkonna elamiskultuuri, inimeste loomingulisust ja kogukonnaelu üldisemalt.

Makedoonia rahvarõivaste välimus, värvigamma ja valmistamismoodus sõltusid konkreetsest piirkonnast ja rahvusrühmast, rõivad peegeldasid kandja vanust ja sotsiaalset staatust ning sisaldasid mõnikord rituaalseid elemente.
Naisterõivaste levinuim kaunistuselement oli tikand – tavaliselt särgi esiosal, seljal, käistel, rinnalõhikul, krael ning peakatetel. Mustriks olid erinevad motiivid lihtsatest geomeetrilistest siksakkidest, joontest, kolmnurkadest, ruutudest ja rombidest keerukate geomeetriliste vormideni nagu kaheksaharuline täht, mitut tüüpi ristid, S-motiivid, stiliseeritud lill- ja loomornamendid jms.

Asukoht ida ja lääne vahel ning Euroopa, Aasia ja Vahemere piirkonna ristumispaigas on läbi aegade toonud Makedooniasse eri kultuuride mõjusid.

Vaadeldes rõivakultuuri ja nende esemete kujunemist, mis püsivalt juurdusid rahvarõivastena 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi esimesel poolel, võib näha vanu slaavi, Balkani,  Bütsantsi ja Türgi ning idamaade mõjutusi.

Lääne mõju ilmingud on võrdlemisi hilised. Traditsiooniliste eluviiside järkjärgulise muutumisega hakkasid igapäevaelust taanduma ka rahvarõivad ja nende orgaaniliseks osaks olev tikand.


Näitus jääb avatuks 30. novembrini. See on ühtlasi Makedoonia kultuurinädala avaüritus Tallinnas.

Lisainfo:
Lea Hein, näituste osakond, tel. 630 7148
Annika Koppel, avalike suhete osakond, tel. 630 7260

 

 

 

 

 


 digitaalarhiiv digar