Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Digitaalne säilitamine - mis see maksab ja mis sellest kasu on?

01.04.2013

Eesti Rahvusraamatukogu osaleb Euroopa Komisjoni toel käivitunud projektis 4C, mis aitab organisatsioonidel turvaliselt digitaalsesse säilitamisse investeerida.

4C – Collaboration to Clarify the Costs of Curation (koostöö digitaalse säilitamise maksumuse selgitamiseks) projekt on kokku toonud 13 asutust seitsmest riigist.

Digitaalse säilitamise korraldamiseks peavad organisatsioonid planeerima kulusid pika aja peale ette, samas aga on väga keeruline prognoosida võimalikku kasu. Projekt 4C asub mõlemat aspekti täiendavalt lahti mõtestama ja sihtrühmadele selgitama.

Senised digitaalse säilitamise maksumuse uuringud on killustunud eri valdkondade ja riiklike eripärade rägastikku. Projekt 4C koondab olemasolevad teadmised, lahendused ja parema praktika ühte ülevaatlikku praktilisse töökeskkonda, kus organisatsioonid saavad säilitamise maksumuse andmeid teistega jagada.

Eesti Rahvusraamatukogul on kümne aasta pikkune digitaalse ainese säilitamise kogemus. Rahvusraamatukogu vastutab tööpaketi eest, mis analüüsib säilitamist toetavatest tegevustest (auditeerimine, riskianalüüs ja sertifitseerimine) saadavat kasu.  Tulemused koondatakse terviklikku "jätkusuutliku digitaalse säilitamise maksumuse" mudelisse – Economic Sustainability Reference Model.

Projekti 4C rahastatakse Euroopa Liidu seitsmenda raamprogrammi kaudu, kust on varem rahastatud arvukaid digitaalse säilitamise uurimisprojekte. 4C projekti tüüp on koordineeriv ja toetav (CSA), mis tähendab, et uute uuringute ja arenduste asemel on fookuses olemasolevate tulemite senisest parem teadvustamine ja kasutusse toomine. Projekt kestab kaks aastat, selle tulemid on kättesaadavad nii veebilehe (http://www.4cproject.eu) kui sotsiaalmeedia kanalite kaudu (@4cproject #4ceu).

Lähem teave projekti kohta:

Raivo Ruusalepp

raivo dot ruusalepp at nlib dot ee

 

 


 digitaalarhiiv digar