Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Mööda maad ja merd. Eesti reisiraamatuid 1867–1991

13.08.2013

9. novembrini on Rahvusraamatukogu humanitaarteaduste saalis avatud raamatunäitus „Mööda maad ja merd. Eesti reisiraamatuid 1867–1991“. Näituse pealkiri on laenatud väsimatult rännumehelt Eduard Vildelt.

Esimeseks pikemaks reisikirjaks eesti kirjandusloos oli mereväeohvitseri Jüri Jürisoni „Eestimehhe teekond ümber mailma „Askoldi“ laeva peal“, mis ilmus Johann Voldemar Jannseni Eesti Postimehes 1867–1869. Raamatutena ilmusid esimestena Soome-reise kirjeldavad Matthias Johann Eiseni „Teekond Soome maale“ (1881) ja Jakob Martin Sommeri „Teekond Soome laulu pidule“ (1885).
Eduard Bornhöhe
„Usurändajate radadel“ (1899) oli juba tänapäeva mõõtu reisiraamat. Andekas vestekirjanik maalis värvikaid pilte Türgi, Palestiina, Egiptuse, Kreeka ja Itaalia maastikest, linnadest ja inimestest. Järgnesid ajakirjanike ja teiste ettevõtlike inimeste reisikirjad Euroopast, Siberist ja teistest Vene keisririigi osadest ning Ameerikast.

Tunnustatud reisikirjanikuks kujunes Friedebert Tuglas, kelle esimesi raamatuid pärast kodumaale naasmist oli „Teekond Hispaania“ (1918). 1920–1930ndatel avaldasid reisikirju kirjanikud (Tuglas, Karl August Hindrey, Johannes Semper, Karl Ast Rumor, Jaan Lattik), aga ka teiste elualade esindajad – ametnik Eduard Riisman (Riisna), mäeinsener Arthur Aleksander Linholm (Linari), baptisti jutlustaja Karl Kaups, loomaarst Johannes Niggol.
Ka memuaarides meenutati rännakuid (Bernhard Linde, Johan Pitka).

Pärast Teist maailmasõda oli esimeseks „päris“ reisiraamatuks Voldemar Panso „Laevaga Leningradist Odessasse, ehk, Miks otse minna, kui ringi saab“ (1957). „Sula“ ajal hoogustus välisturism ning 1950ndate lõpus ilmus palju reisikirju. Edaspidi kujunes reisiraamatute tavaliseks ilmumisrütmiks 2–3 teost aastas. Tihedamalt sõideti läbi ning kirjeldati Euroopa turismiteid Itaaliast Islandini. Teekondi NSV Liidu territooriumil kirjeldavatest teostest tõusevad esile Lennart Mere matkapäevikud Kesk-Aasiast, Siberist ja Kaug-Idast.

Praegu on väljas 1991. a-ni ilmunud raamatud, tulemas näitus 1990ndatel ja „nullindatel“ ilmunud arvukast ja mitmekülgsest reisikirjandusest.

Näituse koostas Tiina Ritson.

Näituse tutvustus
Näitusel esindatud autorid


 digitaalarhiiv digar