Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Mööda maad ja merd. Reisikirjandus 1990ndatel ja nullindatel

15.01.2014

1. märtsini on Rahvusraamatukogu humanitaarteaduste saalis avatud raamatunäitus „Mööda maad ja merd. Reisikirjandus 1990ndatel ja nullindatel“. Näituse pealkiri on laenatud väsimatult rännumehelt Eduard Vildelt. 

1990ndatel reisikirjanduse taust muutus. Piirid läksid lahti, sai külas käia, turismibussid vurasid läbi Poola Euroopasse, otsiti võimalusi välismaal õppimiseks ja töötamiseks. Eestlaste viisavabadus laienes kuust kuusse, kuni astumisega Euroopa Liitu avanes maailm veelgi. Aga reisiraamatuid eriti ei ilmunud ning ilmunud raamatud jätkasid vanu traditsioone. Autoriteks olid kirjanikud (Jaan Kaplinski, Olev Remsu, Mihkel Mutt) või esoteerikataustaga idahuvilised (Gunnar Aarma). Mitu raamatukest avaldas oma vanadest reisidest Kanadas elanud helilooja ja usutegelane Kaljo Raid. Aastatuhande vahetusel tekitas elevust purjekas Lennuki ümbermaailmareis, millest Tiit Pruuli koostas huvitava reisiraamatu „Eesti lipp ümber palli“ (2001, 2., täiendatud trükk 2011. a.). Teine Lennuki madrus Kaido Kama avaldas arvatavasti esimese võrukeelse reisikirja „Ümbreilma reisikirä“ (2001).

Lugejate huvi reisiraamatute vastu tõusis pärast 2007. aastat, kui ilmumist alustas Epp Petrone kirjastuse Petrone Print „Minu ...“ sari. Esimesteks raamatuteks olid Petrone enda „Minu Ameerika“ kaks osa (2007). Seisuga detsember 2013 on ilmunud üle 60 reisikirja, mõned kahes trükis, paljud ka e-raamatuna. Peamiselt noorte autorite teosed andsid eesti reisikirjandusele uue, „elulähedasema“ suuna. Neid meie rännuraamatute ajaloolisele taustale projitseerides tundub, et Eduard Riisna „Dollarite jahil“ (1930) võiks „Minu Chicagona“ ilmuda küll. Kõige kaugemale jäävad „Minu ...“-raamatud Nõukogude Eesti „turismikirjadest“. Kõik autorid on elanud kirjeldataval maal, enamus on seal ka õppinud või töötanud.

Kui „Meie ...“-sarja formaat on küllalt kindlalt paigas, siis Tiit Pruuli „Go reisiraamatu“ sari on mitmekesisem. Autoritest on temaga seotud Olev Remsu, Krister Kivi, Janika Kronberg. Go Group on üllitanud ka vanu reisikirju (näiteks Eduard Vilde). Pruuliga on seotud parima reisiraamatu preemia. Ta annab välja ka Go Reisiajakirja (ilmub alates 2005. a-st).

Enamik parima reisiraamatu auhindu on seni läinud reisikirjanduse ilukirjanduslikumat poolt viljelevatele kirjanikele: Roy Strideri „Himaalaja jutud“ (2008), Aime Hanseni „Jaipur–Delhi–Himaalaja“ (2009), Viivi Luige „Varjuteater“ (2010), Vahur Afanasjevi „Minu Brüssel“ ja Peeter Sauteri „Flirt budaga“ (mõlemad 2011) ning Mart Kivastiku „Vietnami retsept“ (2012).

Kollektiivautoritest tooks esile „ehh, uhhuduuri“ ratturid, kelle rännakutest on tänu Liivo Niglasele pandud kokku mitu telesarja, aga ka kaks raamatut (2007, 2011). „Motoreporteri“ tsiklisõitjate „Musta kulla needusega“ (2009) tasub tutvuda juba värvika stiili pärast.

Näitusel esindatud raamatute nimestik
Näituse kataloog

 

 


 digitaalarhiiv digar