Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - märts / 2015

Selguvad Eduard Wiiralti kunstiauhinna 2015 võitjad

Reedel, 6. märtsil kell 16 kuulutatakse Eesti Rahvusraamatukogus välja Eduard Wiiralti kunstiauhinna 2015 peapreemia ja noore autori preemia võitjad ning avatakse Eesti nüüdisgraafika näitus.
Eesti graafika suursündmusele valis žürii seekord välja 94 teost 44 autorilt. Auhinnažürii tööd juhtis kunstiteadlane Mai Levin, näituse kujundas Loit Jõekalda.
Auhind antakse graafikule, kes osaleb Wiiralti sünnikuul Rahvusraamatukogus toimuval nüüdisgraafika näitusel ning kelle looming esindab žürii arvates kõige paremini Eesti graafikatraditsioone.
Auhind, mida tänavu antakse välja juba kuuendat korda, koosneb ühest peapreemiast (Eduard Wiiralti teose originaaleksemplar ja 2100 eurot) ning ühest noore autori preemiast (Eduard Wiiralti teose originaaleksemplar ja 2100 eurot).
Nüüdisgraafika näitus Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis, fuajeegaleriis, 6. korruse näitusesaalis ja galeriis jääb avatuks 3. aprillini. Aasta läbi saab 3. korrusel Eduard Wiiralti galeriis näha tema tööde püsikollektsiooni. Näituse puhul ilmub trükis ja valmivad Wiiralti-ainelised meened.
Eduard Wiiralti kunstiauhind on loodud eesmärgiga arendada ja väärtustada Eesti graafikakunsti traditsioone. Esmakordselt anti kunstiauhind välja 20. märtsil 1998. aastal seoses Wiiralti 100. sünniaastapäevaga. Viimati, 2011. aastal sai peapreemia Evi Tihemets ning noore autori preemia Lembe Ruben.
Wiiralti kunstiauhinna algatajateks olid Harry Männil, Henry Radevall, Tallinna Linnavalitsus ja Eesti Rahvusraamatukogu. Praegusteks koostööpartneriteks on Henry Radevall, Harry Männili perekond, Tallinna Linnavalitsus, Eesti Vabagraafikute Ühendus, Eesti Kunstnike Liit ja Eesti Rahvusraamatukogu. Toetab ka Eesti Kultuurkapital.
Loe lisaks.

Hea teeninduse kuu

Lugemissaalides, inforuumis ja garderoobis pannakse välja tagasisidelehed, millele Rahvusraamatukogu lugeja või külastaja saab kirjutada talle hea teenindusega muljet avaldanud töötaja nime.
Tunnustust võib avaldada nii lugemissaalide konsultandile kui ka tugipersonalile (riidehoidjad turvamehed, kohvikutöötajad jt.).
Head teenindajat saab valida 31. märtsini. Tulemused tehakse teatavaks aprilli esimesel nädalal.

Emakeelepäev

Eesti Rahvusraamatukogu traditsiooniline emakeelepäeva seminar toimub sel aastal reedel, 13. märtsil algusega kell 11 väikses konverentsisaalis.
Sel korral keskendub seminar eesti keelele ja selle maagilisele mõjule. 13. korda toimuval seminaril astuvad ettekannetega kuulajate ette kirjanikud, kirjandus- ja keeleteadlased. Eesti keelest räägivad akadeemik Jaan Undusk, Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk, kirjanikud-tõlkijad Mathura, Kärt Hellerma, Indrek Koff, Livia Viitol. Täpsema kavaga saab tutvuda siin.

Tallinna raamatumessi kava avaneb 10. märtsil.
Rahvusraamatukogus 9.-11. aprillini toimuval Tallinna raamatumessil leiavad aset suur raamatumüük ja hulk kirjandusüritusi. Kolme päeva jooksul, neljapäevast laupäevani pakuvad kirjastused uudiskirjandust ning toimuvad seminarid, töötoad, raamatuesitlused, kohtumised kirjanikega. Tegevust jätkub ka lastele. Kava on valmimas, kuid saame välja tuua suuremad üritused.
Raamatumüük 9. ja 10. aprillil kella 10-20, 11. aprillil kella 11-17, osaleb 30 kirjastust.
Neljapäeval, 9. aprillil Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum, mis sel aastal keskendub kriminaalkirjandusele; lastele kohtumine kirjanik Andrus Kivirähkiga; õpituba ”Reis mööda põnevaid teid”
Reedel, 10. aprillil tüpograafidele seminar KIRJAK 3
Laupäeval, 11. aprillil lastele üle-eestilise kirjandusmängu finaal, teemaks kriminaalkirjandus
Iga päev toimub kirjanduse otsimismäng lastele jpm. põnevat.
Tule ostma uusi raamatuid ja osale üritustel.

KIRJAK 3kava ja registreerumine alates 10. märtsist
10. aprillil toimub juba kolmandat korda tüpograafiaseminar KIRJAK, kuhu ootame graafilisi disainereid, raamatute ja trükiste kujundajaid, turundusspetsialiste, veebimeistreid ning kõiki teisi, keda huvitab töö kirjaga ja oskuslik kirjavalik.
TEEMAD
* fondiloome ning selle telgitagused
* oskuslik kirjavalik
* sildimaalimine
* kriiditahvlitehnikad
Esinevad tuntud tegijad Soomest, Rootsist, Venemaalt, Lätist, Leedust ja Eestist.
LISAINFO
Seminar on inglise keeles, tõlkega eesti keelde.
Osavõtumaks 36 eurot, üliõpilastele 28.80 eurot (sisaldab toitlustust ja käibemaksu)


Karin Beate Nøsterud/norden.org

Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum 2015: Nordic Noir
Aeg: 9. aprill 2015 kella 10.00-16.30
Koht: Eesti Rahvusraamatukogu suur konverentsisaal
Osavõtt: tasuta, vajalik eelregistreerimine.
Kava avaneb 10. märtsil
Juba kolmandat korda toob Tallinna raamatumess Põhja- ja Baltimaade kirjandushuvilised Rahvusraamatukogusse, arutlemaks põnevatel teemadel.
Selle aasta foorum keskendub Põhja ja Baltimaade kriminaalkirjandusele, millele on Briti kirjandusringkonnad omistanud määratluse Nordic Noir.
Esinevad kirjanikud ja kirjanduskriitikud Eestist, Soomest, Islandilt, Rootsist, Taanist, Norrast ja Lätist.
Foorumi eesmärk on pöörata tähelepanu kvaliteetsele kriminaalkirjandusele, kannustada selle sõpru koonduma klubidesse või seltsidesse, anda tõuge nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt koostöövõrgustike loomisele.
Korraldab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis koostöös Tallinna raamatumessi, Eesti Kirjastuste Liidu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu, Põhjamaade saatkondadega Eestis ja Soome Instituudiga.

Infopädevuse koolitused huvilistele

Rahvusraamatukogu kutsub koolitustele, mis aitavad raamatukogust ja veebikeskkonnast leida vajalikke raamatuid ja e-raamatuid, ajakirju ja e-ajakirju, artikleid e-ajakirjadest ja rahvusvahelistest andmebaasidest ning digiteeritud materjale ja võrguväljaandeid.
Vaata kava.

EOD kampaania tuleb taas

RR on otsustanud ühineda EOD kevadkampaaniaga, kus 16.-29. märtsini pakutakse kuni 200-leheküljelisest autoriõiguse alt vabast raamatust EOD e-raamatu tellimisvõimalust hinnaga 10 eurot. Paksema raamatu puhul kehtib tavapärane hind lisalehekülgede eest.
Lähem info peagi saadaval EOD veebilehelt books2ebooks.eu. Vt. ka http://www.nlib.ee/eod.

 

 

Eesti klassikaplaat – vali parim muusika!

Head muusikahuvilised, jätkub muusika-aasta! 16. märtsil algab Klassikaraadio ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös suur küsitlus läbi aegade parima Eesti klassikaplaadi väljaselgitamiseks.
Hääletada saab iga muusikahuviline, hääle andmiseks tuleb minna veebilehele http://klassikaraadio.err.ee/klassikaplaat/. Praegu on lehekülg avatud Eesti klassikaplaatide nimekirja täiendamiseks ja 16. märtsil algab hääletus! Hea muusikasõber, löö kaasa parima klassikaplaadi valimisel!

Uued väljaanded

Trükist ilmunud ajakiri Raamatukogu 1/2015
2015. aasta esimene number käsitleb põhiosas lasteteenindust, teema juhatab sisse Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone. Lugeda tasub ka järgnevat Helle Laanpere kirja pandud Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonna kujunemislugu, kus autor toob esile Võrumaale eriomaseid jooni. Pikemalt tuleb juttu loomadest raamatukogus. Ewa Roots kirjutab Tartu Linnaraamatukogu laste- ja noorteosakonnas koos käivast lemmikloomaringist ning Jane Jaggo Tartu Linnaraamatukogu ja Kristel Palk Tallinna Keskraamatukogu lugemiskoertest.
Rahvaraamatukogu rubriigis teeb Mai Põldaas kokkuvõtte15 lugejaintervjuu põhjal. Selgub, et raamatukoguteenuse kasutajad on hästi kursis rahvaraamatukogude muutunud oludega ja ning suhtuvad mõistvalt sellesse, milliseid teenuseid ja kuidas raamatukogud pakuvad.
Muusika-aasta puhul leiate kõigist kuuest RK numbrist kirjutise muusikaraamatukogust. Rubriigi juhatab sisse Eesti Muusikakogude Ühenduse esimees Kaie Viigipuu-Kreintaal.
Kelly Parker juhib tähelepanu uutele terminitele ning Kaie Holm ja Triinu Seppam Tallinna Keskraamatukogu 2015. aasta algul korraldatud kampaaniale „Tule raamatukokku! ”.
Kas tunnete raamatukoguhoidjat, kes harrastab kikkpoksi? Saate lähemalt tuttavaks Eesti ja Soome raamatukogudes töötanud Piret Luukkaga, keda on küsitlenud Ene Riet.
Arendustegevuse rubriigis analüüsib Jaana Kulbin,kuidas kutse- ja kõrgkoolide raamatukoguhoidjad ise hindavad oma infopädevust ja milliseid oskusi peavad raamatukoguhoidjad vajalikuks kasutajate infopädevuse arendamisel. Raamatukoguhoidja isiksuse stereotüübi muutumist on uurinudTartu Ülikooli teadlane Maria Teiverlaur.
Avasime ka uue rubriigi „Rahvusvaheline koostöö ”. Esimene kirjutis Asko Tammelt annab ülevaate EBLIDA tööpõhimõtetest. Kuigi varemalt ei peetud pidevat osavõttu EBLIDA üritustest vajalikuks, on nüüd, kui ERÜ sinna kuulub, huvi EBLIDA vastu suuresti kasvanud: jälgitakse veebilehte ja uudiskirja ning oodatakse suuremat kokkusaamist mai algul Riias.
Lugeda saab ERÜ üritustest ja numbrist leiate ka „Raamatukogu ” 2014. aasta sisukorra.
Väljaandeid saab osta Rahvusraamatukogu veebipoe kaudu ja Rahvusraamatukogu inforuumist.

Võrguväljaannete uued numbrid

  • Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
  • Nädal meedias. Parlamendiinfo keskuses koostatav väljaanne Riigikogu liikmete, ministrite ja Euroopa Parlamendi saadikute kirjutistest üleriigilistes ja maakonnalehtedes, ajaveebis ja uudisteportaalides.
  • Riigikogu liikmete kirjutised.
  • Summaria Iuridica 2015 sisaldab eestikeelseid kokkuvõtteid ja valiknimestikku välisajakirjades ilmunud õigusalastest kirjutistest.
  • Ühiskonnauuringud on kord kuus ilmuv väljaanne, mis tutvustab Eesti avaliku sektori asutuste ja mõttekodade uuringuid ning väljaandeid.
  • Liivametsa lugemised koosneb Rahvusraamatukogu eesti kirjanduse referendi Maire Liivametsa kirjandusarvustustest.

Uudiskirjanduse nimestikud

Näitused

- 6. märtsist 3. aprillinipeanäitusesaalis, fuajeegaleriis, 6. korruse näitusesaalis ja galeriis „ Eesti nüüdisgraafika näitus – Eduard Wiiralti kunstiauhind 2015“
- 31. märtsini 5. korrusel Euroopa Liidu infokeskuse lugemissaalis näitus "Eesti Kongress 25".
- 16. märtsist 6. aprillini 5. korruse lugemissaalis Arturo Sosa fotonäitus „Taltsutamatu Honduras”.
- 30. aprillini 8. korruse muusikasaalis „Georg Ots 95“.
- 16. maini humanitaarteaduste saalis “ „Noor-Eesti“ ja teised: albumid 1900-1917”.

- 30. juunini fuajees näitus „Eduard Vilde 150. Esitrükid ja kogutud teosed“.
- Kuni Riigikogu uue koosseisu kokkukutsumiseni õigusteaduste lugemissaalis “XII Riigikogu kõnes ja kirjas“
Riigikogu XII koosseis (2011-2015) lõpetab töö. Rahvusraamatukogu on koostanud stendinäituse parlamendiliikmete tsitaatidest, mis pärinevad Riigikogu stenogrammidest. Teksti ilmestavad pildid Riigikogu fotoalbumist.
Kõnes öeldut täiendab väljapanek 2011. a. Riigikogu valimisi kajastavatest trükistest. Lisatud on raamatud ja artiklid, mis tutvustavad Riigikogu, tema ülesandeid ja tööd, ning valik vastuvõetud seadustest.

Näituste kalender kevad-suvi 2015 leitav siit.

Üritusi konverentsikeskuses

Vaata ka: http://www.nlib.ee/naitused ja http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused

Fotod Teet Malsroos

Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia