Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - september / 2013

Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu tähistab 95. sünnipäeva ja maja 20. aastapäeva

9.-13. septembril tähistab Rahvusraamatukogu oma juubelinädalat, kus peaaegu iga päev toimub midagi – ilmuvad raamatud, avatakse mitu põnevat näitust ja sünnib etendus.
9. septembril kell 16.30 suures konverentsisaalis Ivi Eenmaa raamatu „Elu paralleelmaailmades: meenutusi Eesti Rahvusraamatukogu saamisloost 1982-1997“ esitlus. Kutsetega.
10. septembril kell 17 fuajees RRi juubelietendus "Metsiku küla pibliotek" ja pidulik vastuvõtt. Kutsetega.
11. septembril kell 16 harulduste kogu näitusesaalis näituse “Metsiku „pibliotek”: ühe ärkamisaegse raamatukogu lugu“ ja raamatu „Arhiivkogu Rahvusraamatukogus: eesti kultuuripärandi hoidja” esitlus.
13. septembril kell 13 peanäitusesaalis näituse „Kunstnikult raamatukogule“ avamine
Kohvikupoolses fuajees näitus "Rahvusraamatukogu oma maja lugu".
Tere tulemast!

Juubeliüritustega seoses on raamatukogu avatud:
Laupäeval, 7. septembril 12-18
Esmaspäeval, 9. septembril 10-19
Teisipäeval, 10. septembril 10-15
Kolmapäeval, 11. septembril harulduste ja arhiivkogu saal 10-14

:Inforuum"

Rahvusraamatukogu uus inforuum

Hea lugeja! Rahvusraamatukogu uus inforuum asub sissekäigust paremal (endine Lugemisvara kauplus). Seal saate end lugejaks registreerida, raamatuid tagastada ja küsimustele vastused. Kui olete juba lugeja, saate siseneda otse lugejastaatust tõendava dokumendiga. Alates 1. juunist k.a. kehtib raamatukogu uus kasutuseeskiri. Muutuste eesmärk on teha raamatukogu kasutamine veel mugavamaks ja meeldivamaks.

Muuseumiöö

Algab Tartu Ülikooli ja Rahvusraamatukogu loengusari "Google´ist ei piisa"

Septembris alustavad Tartu Ülikool ja Eesti Rahvusraamatukogu haridust, teadust ja igapäevaelu puudutavat tasuta loengusarja.
TÜga seotud oma ala tipud peavad Rahvusraamatukogus 16 põnevat loengut ning raamatukogu lugemisalas on võimalik kuulata Eesti tunnustatud praktikuid. Räägitakse eesti keelest ja kodanikest, ühiskonnast ja kultuurist, geneetikast, tehnoloogiast, loodusteadustest, tervishoiust ja muust.
Sarja avaloeng, Karl Pajusalu „Kas on mitu eesti keelt?“, toimub 12. septembril.
Septembris saab kuulata veel Carri Ginteri loengut "Kodanike vastuhakust võimule - kas võimalus või kohustus?" ja Katrin Õunapi loengut "Geneetiline testimine vastsündinust täiskasvanuni. Kellele, mida?".
Rohkem infot loengute ja kohtumiste kohta leiate siit .
REGISTREERU JUBA TÄNA!

Rahvusraamatukogul on ilmunud kolm uut raamatut

Ivi Eenmaa
Elu paralleelmaailmades: meenutusi Eesti Rahvusraamatukogu saamisloost 1982-1997
Rahvusraamatukogu uue hoone ehitamine kujunes iseseisvumise üheks sümboliks ja põimus tihedalt pöördeliste ajaloosündmustega kogu riigi elus. Isikupärases emotsionaalses stiilis raamat räägib uste avanemisest laia maailma, sõprade ja strateegiliste partnerite leidmisest nii Eestis kui ka välismaal, riskidest ja telgitagustest seikadest.
Telli siin.

Arhiivkogu Rahvusraamatukogus: eesti kultuuripärandi hoidja
Eesti Rahvusraamatukogu varamu sarja kuuenda raamatuna ilmunud artiklikogumik keskendub raamatukogu arhiivkogule, andes ülevaate selle loomisest 1935. aastal, mil tähistati eesti raamatu 400. aastapäeva, kogu laiali jagamisest okupeeritud Eestis ja taastamisest taasiseseisvunud Eesti Vabariigis.

Eesti NSV / Eesti Vabariigi Ülemnõukogu XII koosseis 29.03.1990-29.09.1992: statistikat ja ülevaateid
Kogumik pakub uurijatele, ajakirjanikele ja asjahuvilistele ammendavat ning usaldusväärset andmestikku selle kohta, kuidas valiti ja millega tegelesid 1990. aasta märtsist 1992. aasta septembrini Eesti Vabariigi Ülemnõukogu ning kõik tema organid Presiidiumist saadikurühmade ja ajutiste komisjonideni.
Loe lisa

 

Kunstnikult raamatukogule

Eesti Rahvusraamatukogu asutamise 95. ja praeguse hoone 20. aastapäeva väärika tähistamise teemaprojekti „Kunstnikult raamatukogule“ näituse avamine ja konkursi võitjate autasustamine toimub 13. septembril kell 13 peanäitusesaalis.
Laekus üle 70 töö, osalevad nii professionaalsed kunstnikud kui ka kunstiüliõpilased. Kunstnike raamatukogule pühendatud töid saab näha peanäitusesaalis , fuajeegaleriis ning 6. korruse näitusesaalis .

Europeana 1989 kogumispäevadele toodi üle saja mälestuse Balti ketist

30.-31. augustil Rahvusraamatukogus toimunud Europeana 1989 Balti keti mälestuste kogumispäevi külastas ühtekokku u 100 inimest ja panustati u 150 objekti. Paljude fotode ja trükimaterjalide kõrval toodi kohale ka tollal ise õmmeldud sinimustvalge lipp harjavarre otsas ja väike vana Sony taskuraadio, mis mõlemad osalesid Balti ketis. Loe lisa

Andmebaas DEA on aluseks värskelt ilmunud raamatule

Aare Arula koostatud raamat „Eesti motoringrada 1933-1940. Eesti päevalehtedes ilmunud artiklite kogumik“, mis valmis mootorratturite ringrajasõidu 80. aastapäevaks, toetub täielikult digiteeritud eesti ajalehtede andmebaasile DEA. Raamatust saab lugeja ülevaate Eesti motoringraja algusaastate sündmustest ja tsiklisõitjate saavutustest.
Autor kirjutab: „Töö oli üpris vaevarikas, sest osade tekstide lugemiseks tuli kasutada luubi abi ja mitme aasta jooksul sai läbi sirvitud sadu vanu ajalehti ning eeldatavasti suurem osa neist artiklitest on õnnestunud ka selle unikaalse raamatu vahele koondada. Eesti spordimaastikul on see esimene raamat, kuhu on koondatud teatud perioodi päevalehtede artiklid ja uudised ning seda ühest valdkonnast. Samuti on see läbi aegade kõige mahukam Eesti tehnikasporti kajastav raamat.“

Septembri üritused konverentsikeskuses

Võrguväljaannete uued numbrid

  • Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
  • Nädal meedias. Parlamendiinfo keskuses koostatav väljaanne Riigikogu liikmete, ministrite ja Euroopa Parlamendi saadikute kirjutistest üleriigilistes ja maakonnalehtedes, ajaveebis ja uudisteportaalides.
  • Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.

Näitused

  • 13. septembrist 16. oktoobrini peanäitusesaalis, fuajeegaleriis ja 6. korruse näitusesaalis "Kunstnikult raamatukogule. Eesti Rahvusraamatukogu 95“
  • 11. septembrist 8. jaanuarini 2014 harulduste kogu näitusesaalis “Metsiku „pibliotek”: ühe ärkamisaegse raamatukogu lugu“
  • 25. septembrini 6. korruse galeriis „Slovaki nüüdiskunst“
  • 14. detsembrini humanitaarteaduste saalis „Mööda maad ja merd. Eesti reisiraamatuid 1867-1991“.

Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused

Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia