Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - mai / 2014

Parim teenindaja Parim teenindaja

Meie parimad teenindajad

4. märtsist 4. aprillini palusime raamatukogu külastajate abi, et selgitada Rahvusraamatukogu parim teenindaja. Kokku saime 336 kiitust või tänuavaldust ning nimeliselt sai positiivset tagasisidet iga viies töötaja. Suur aitäh!

Meie parimad teenindajad 2014 on riietehoidja Maime Murs (vasakul) ja muusikasaali infospetsialist Nansi Leppik (paremal).

Õpi tundma Euroopa Liidu õigusalaseid andmebaase

Ootame teid Euroopa Liidu õigusalaste andmebaaside koolitusele 8. mail kella 16.00-17.30. Rahvusraamatukogu õppeklassis toimuval koolitusel on hea võimalus õppida tundma ja kasutama olulisemaid Euroopa Liidu õigusaktide andmebaase. Koolitus on tasuta. Registreerimine
Täiendav info: Hela Ojasaar, tel. 630 7585,
e-post: koolitus at nlib dot ee,
http://www.nlib.ee/kasutajakoolitus

digiteenus

EOD projektiga paranes digitaalteenus

37 raamatukogust Euroopas, sh Eesti Rahvusraamatukogust saab autoriõiguse alt vabadest väljaannetest tellida EOD (eBooks on Demand) e-raamatu. Äsja lõppenud Kultuuri programmist kaasrahastatud 5-aastase projektiga parendati teenust veelgi. Lisandus 17 raamatukogu, mille kogudest saab raamatuid valida ja digiteerimistellimuse esitada, ning 18 raamatukogu pakuvad ka reprinte. Ühisest otsimootorist on oma kogud nähtavaks teinud 30 raamatukogu. Lisavõimalustega rikastati tellimiskeskkonda, kus saab jälgida esitatud tellimuse teekonda. EOD Facebookis, Twitteris.

viktoriin

Osale viktoriinis ja e-lugeri loosis

Euroopa päeva puhul saab 14. maini osaleda Rahvusraamatukogu Euroopa Liidu infokeskuse viktoriinis. 12 valikvastustega küsimust on Euroopa Liidu 2014. aasta esimese poolaasta eesistujamaa Kreeka teemal. Näiteks, millisel Kreeka saarel toimus Gerald Durrelli raamatu "Minu pere ja muud loomad" tegevus; mis on Kreeka rahvatants jms.
Kõigile küsimustele õigesti vastanute vahel loositakse välja üks e-luger, kaks lauamängu ja Euroopa Liidu teemalisi meeneid. Osalema! >>
Külastage ka Euroopa Liidu infokeskuse uut kodulehte, mis on nutiseadmesõbralik ja kust leiate küsimuste ja vastuste uuenenud andmebaasi. Euroopa Liidu ja NATO liikmelisuse 10. aastapäeva tähistamiseks on ilmunud võrguväljaande „Summaria Europensia“ erinumber ning avatud näitus.
Foto: Jekaterina Vaiksalu

digitalgud

Mäluasutused kutsuvad digitalgutele

11. maini leiavad Facebookis aset digitalgud, mille eesmärk on koguda väärtuslikku lisainfot ajalooliste fotode kohta. Sel aastal on tuvastamiseks välja pandud enam kui 150 Eesti mäluasutustes, sh. Rahvusraamatukogus hoiul olevat fotot lootuses, et keegi talgulistest tunneb fotol olevad kohad ja inimesed ära või teab foto kohta muud huvitavat infot. Tänu sellele saab kultuuripärand paremini kirjeldatud ja muutub leitavamaks. Osa fotosid on juba infoga täiendamiseks avaldatud, osa lisatakse 7. mail.

Käsitöö- ja vanakraamiturg raamatukogu õuel

Esmakordselt korraldame kunsti-, käsitöö- ja vanakraamiturgu ning seda otse südalinnas. Tule turupäevale laupäeval 31. mail algusega kell 10.
Hea kaaslinlane, kui Sul on kevadkoristusest üle jäänud või niisama kapist leitud kasutuskõlblikke raamatuid ja plaate, aga ka riideid, nõusid, mänguasju, või kui oled ise valmistanud käsitööesemeid, ehteid, ökotooteid vms, siis oled lahkesti oodatud seda tutvustama ja müüma. Tehkem kodus inventuuri ja andkem asjadele uus hingamine!
Täiendava info kauplemise kohta lisame raamatukogu kodulehele lähiajal. Müüjaks saab registreeruda e-posti aadressil Riina dot Tammai at nlib dot ee või telefonil 630 7296.

Üritusi konverentsikeskuses

naitused

 

  kontserdisari RRis

Tulge laulma ja kontserdisarja kuulama

XXVI laulu- ja XIX tantsupidu “Aja puudutus. Puudutuse aeg” on kogumas hoogu. Eesti Rahvusraamatukogu ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus kutsuvad osalevaid nais-, mees- ja segakoore maist septembrini (v.a juuli) laulma raamatukogu suurepärase akustikaga amfiteatrisse!
Tegemist on kontserdisarjaga, kus kooridel on võimalus publikule ette kanda lugusid oma repertuaarist, kasutades selleks ainulaadset vabaõhulava. Andke esinemissoovist teada juba täna: Riina dot Tammai at nlib dot ee.
Kontserdid algavad neljapäeviti kell 18 ja on kõigile tasuta. Tule, naudi vabas õhus laulmist ja saa osa ilusast koorimuusikast!

Leia end laulu- ja tantsupeo fotolt raamatukogu fuajees

Laulu- ja tantsupeo ootust illustreerib ka unikaalne 4,8 meetri laiune ja 1,5 meetri kõrgune foto Rahvusraamatukogu fuajees, mis tehti XXV üldlaulupeol 5. juulil 2009. Pildil on üheskoos ligikaudu 10% eestlastest. Tule ja leia end!
Kuna üldlaulupeo täpne külastajate ja osavõtjate arv ei ole teada, tekib küsimus, kui palju pidulisi tipphetkel lauluväljakul oli. Teadasaamiseks tuli teha pilt ja inimesed üle lugeda. Kuid isegi parimate kaameratega ei suudeta teha piisavalt detailset fotot ning klassikalise panoraamvõtte puhul on takistuseks inimeste liikumine.
Lahenduseks konstrueeriti kaamerasüsteem, millega tehtud pilti saabki näha. Saavutatud 1,79-gigapiksline resolutsioon ja 216-kraadine vaade tagavad selle, et pea kõik inimesed lauluväljakul on äratuntavad. See tulemus oli liikuvate objektidega suurpiltide hulgas 2009. aasta seisuga maailmarekord, ületades ka Barack Obama ametisse astumise tseremoonial tehtu.
Foto ja teostus: Endel Grensmann ja Rainar Kurbel.

Võrguväljaannete uued numbrid

 • Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
 • Nädal meedias. Parlamendiinfo keskuses koostatav väljaanne Riigikogu liikmete, ministrite ja Euroopa Parlamendi saadikute kirjutistest üleriigilistes ja maakonnalehtedes, ajaveebis ja uudisteportaalides.
 • Summaria Iuridica sisaldab eestikeelseid kokkuvõtteid ja valiknimestikku välisajakirjades ilmunud õigusalastest kirjutistest.
 • Summaria Europensia. Euroopa Parlamendi valimised.
  Summaria Europensia erinumber: Eesti ja Euroopa Liit 10. Valiknimestik sisaldab allikaid, milles puudutatakse Euroopa Liidu liikmelisusest tulenevaid muutusi Eesti majanduses, ühiskonnas, hariduses, sotsiaal-, keskkonna- ja regionaalpoliitikas ning Euroopa Liidu õiguse kohaldamist siseriiklikus õiguses ja ELi õiguse mõju Eesti riigiõigusele.
 • Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.

Uudiskirjanduse nimestikud

Näitused

 • 13. maini fuajeegaleriis Nele Raadi installatsiooninäitus „Sõnatud peatükid
 • 16. maini 6. korruse näitusesaalis Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala tudengite disaininäitus „Minu lugu
 • 20. maini fuajeegaleriis Annika Haasi fotonäitus „Meie, mustlased
 • 30. juunini Saksa saali ees „Richard Strauss 150“
 • 16. juunini Euroopa Liidu infokeskuses „Eesti Euroopa Liidus ja NATOs
 • 19. juunini humanitaarteaduste saalis „Eesti kohapärimus. Tekste ja uurimusi
 • 31. augustini õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide saalis „Eesti Advokatuur 95
 • 8.-29. maini peanäitusesaalis moekunstnik Maire Valdma „Õhulised unejäljed“
 • 12. maist 2. juunini harulduste kogu näitusesaalis „Alguses oli Sõna“. Ajaloolised piiblid Jaan Paruski kogust. 275 aastat esimese eestikeelse piibli ilmumisest (Foto vasakul: Stanislav Stepaško, EKM)
 • 16. maist 6. juunini 6. korruse galeriis Eesti Kunstiakadeemia Avatud Akadeemia tudengite isikunäitused: Kadri Ploom „Kirjanikud“, Tiit Priidel „Looduse naudingud“
 • 28. maist 18. juunini fuajeegaleriis Sari Niemineni (Soome) maalinäitus „Inglimaalid“

Lisainfo: http://www.nlib.ee/naitused

Fotod: Teet Malsroos

Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia