Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Näitus ertshertsog Raineri kogust jõudis Rahvusraamatukokku

09.04.2013

9. aprillist on Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis avatud väljapanek „Islami varane periood Egiptuses“. Eksponeeritud islami varase perioodi dokumendid kuuluvad ertshertsog Raineri papüürusekogusse Austria Rahvusraamatukogus.
Näituse pidulik avam
ine toimub 16. aprillil kell 16, kus avasõnad lausuvad Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo ja Austria suursaatkonna esimene sekretär ja konsul Cornelia Godfrey.

Näitusel on välja pandud värvifotod isalmi varasesse perioodi kuuluvatest dokumentidest koos tõlgete ja kommentaaridega eesti, inglise ja araabia keeles.

Arvukad araabiakeelsed papüürused erinevate maade kogudes on oluline võti islami varase perioodi mõistmiseks. Vanad papüürusürikud jutustavad nii vallutajatest, kes kehtestavad makse kui ka inimestest, kes neid tasuvad, lepinguid sõlmivad, kauplevad, abielluvad. Näiteks on siin nimekiri pulmakaupadest, mis on mõeldud pruudile ja nende eeldatav kulu karaatides ja dinaarides. Nimekirjas on malakka kotkapuu, roosivesi, head parfüümid, jaanikauna oad, henna, vaha, pipar, kaneel, vannitarvikud, pärlid, seesamiõli, safran ja india sandaalid.
Või siis erakiri arstile, mis heidab valgust tervishoiule.
Arsti informeeritakse patsiendist, kelle tervislik seisund on järjest halvenenud - kaalukaotusele ja valudele on nüüd lisandunud tõsine köha. Nagu ääremärkuses väidetakse, ei ole kallis ravim, mille arst välja kirjutas, sugugi aidanud.

Dokument Niiluse veetaseme kohta räägib meile, et Egiptuses sõltus maaharimine suuresti veehulgast, mida jõgi pakkus. Mõõtes veetaset nilomeetril ja ennustades üleujutuste ulatust, oli võimalik välja arvutada järgmise hooaja viljakogus ja vastavalt sisse nõuda kohased maksud. Selline tegevus oli üliolulise majandusliku tähtsusega, kuna Egiptus oli kogu Abassiidide kalifaadi viljaaidaks ja oluliseks maksuallikaks. Märgukiri annab teada, et mõõdetud veetase lähenes 16 küünrale ehk tasemele, mida peeti piisavaks tavapärase maamaksu sissenõudmiseks.

Austria Suursaatkonna vahendatud rändnäitus on Eesti Rahvusraamatukogus avatud 30. aprillini.

Olete oodatud!

Lähem info:
Anne Laur, Austria Suursaatkond, tel. 627 8745
Lea Hein, RRi näituste osakond, tel. 630 7148

 


 digitaalarhiiv digar