Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Näitusega tähistatakse Žalgirise (Grünwaldi) lahingu 600. aastapäeva

 

Esmaspäeval, 11. oktoobril kell 17 avavad Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis näituse „600 aastat Žalgirise (Grünwaldi) lahingust“ Leedu suursaadik Juozas Bernatonis, Poola suursaadik Grzegorz M. Poznański ja Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo.

15. juulil 1410. aastal saavutasid Poola kuningriigi ja Leedu suurvürstiriigi ühisväed võidu Saksa ordu sõdalaste üle. Sellele tähtpäevale pühendatud näituse „600 aastat Žalgirise (Grünwaldi) lahingust“ eesmärk on heita valgust Žalgirise lahingu põhjustele, käigule ja ajaloolisele tähtsusele, samuti esitleda leedulaste olulisemaid lahinguga seotud kultuuriprojekte ning Žalgirise kuvandi kajastust kunstis.

Leedu oli 14. sajandil üks suuremaid Euroopa riike ja enamuse Leedu elanikest moodustasid slaavlased. Riigis domineerisid aga etnilised Leedu alad: Vilnius, Trakai ning Žemaitija. Žemaitija pärast vallandus üle 140 aasta kestnud konflikt Saksa orduga, sest see asus strateegiliselt olulises paigas, jagades Saksa ordu kaheks.

1409-1410 toimunud sõjaline kokkupõrge lõppes Žalgirise lahinguga. Poola ja Leedu valitsejad – onupojad Jogaila ja Vytautas ühendasid saatuslikus lahingus jõud ning lõid võimsalt Saksa ordut. Leedu sai Žemaitija ala tagasi, kuid Saksa ordu jaoks tähistas see ekspansiooni lõppu ja ordu languse algust.

Näituse on Rahvusraamatukokku vahendanud Leedu Vabariigi suursaatkond Eestis.
Näitus jääb avatuks 21. oktoobrini.

Olete oodatud!

Lisainformatsioon:
Aistė Jakštienė, Leedu Suursaatkond, tel. 616 4992, aiste dot jakstiene at urm dot lt
Lea Hein, Rahvusraamatukogu näituste osakond, tel. 630 7148, Lea dot Hein at nlib dot ee

Rahvusraamatukogu avalike suhete osakond, tel. 630 7260

 


 digitaalarhiiv digar