Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Kingi vanale raamatule uus elu - nimekiri 3

Raamatu digiteerimise toetamiseks märkige ära soovitud teos(ed) ja täitke ning saatke lehekülje all olev vorm.
Lehitsemise hõlbustamiseks on nimekiri jagatud kolmeks. Samas saab tutvuda toetuste abil juba digiteeritud teoste nimekirjaga.


Jaan Tõnisson : [mälestusteos]. - [New York] : Kultuur, 1965. - 95 lk. : ill., portr.
Eesti riigitegelase, poliitiku ja õigusteadlase elu ja tegevust kajastav mäletusalbum.
Toetussumma 22 eurot

Soovin toetada

 

Ajalehelugeja Sõnaraamat arusaamise abiks igale teadusehimulisele lugejale / Kokku seatud „Uue Aja” selleaegsete toimetuse-liikmete poolt. - Tallinn : Uus Aeg, 1903. - 72 lk. ; 16 cm.
Esimene eestikeelne võõrsõnade sõnastik (u 1400 sagedamat võõrsõna ja ühiskondliku elu terminit). Tutvustab ajalehtedes enam levinud võõrsõnu.
Toetussumma 19 eurot

Soovin toetada

 

Eesti keele õigekirjutuse-sõnaraamat / Eesti Kirjanduse Seltsi wäljaanne ; [toimetanud J. Tammemägi]. - Tallinnas : Rahvaülikool, 1918. - XXIV, 149 lk. ; 21 cm. - (E.K.S. keeletoimekonna toimetused ; nr. 5.).
Esimene eesti õigekeelsussõnaraamat, mis valmis aastatepikkuse kollektiivse keelekorraldustöö tulemusena. Sõnaraamat ühtlustas seni veel kõikunud kirjakeele normi ning see võeti aluseks Eesti Vabariigi ühiselus ja ametlikuks keelejuhiks riigi- ja omavalitsusasutustes. Faksiimiletrükk on ilmunud 2007. a. raamatus „ÕSi lätted”.
Toetussumma 33 eurot

Soovin toetada

 

ALEKSANDER KLEIN
Moodne elamu ja ruumide sisustamine
/ Aleksander Klein. - Tallinn : [s.n.], 1932. - 160, [4] lk. : fot., joon., ill. kaas ; 22 cm.
Ülevaade Eesti, Lääne-Euroopa ja Ameerika elamute ruumijaotusest, nende sisustamisest ja seinte konstruktsioonidest. Sisaldab elamute plaane.
Toetussumma 31 eurot

Soovin toetada

 

Uue kunsti raamat : Eesti Kunstnikkude Ryhma almanak = Neue Kunst in Estland = L'art nouveau en Estonie / toimetanud [ja kujundanud] Märt Laarman. - Tallinnas : Eesti Kunstnikkude Ryhm, 1928. - 80 lk., 1 l. ill. : ill., ill. kaas ; 24 cm.
1923. aastal asutatud eesti avangardkunstnike rühmituse album. Rühmitust liitvaks jooneks oli kubism ja konstruktivism (Jaan Vahtra, Eduard Ole, Friedrich Hist, Felix Randel, Henrik Olvi, Arnold Akberg, Märt Laarman).
Toetussumma 21 eurot

Soovin toetada

 

Eduard Wiiralt 1898-1954 : mälestusteos. - [2. tr.]. - [Lund : Eesti Kirjanike Kooperatiiv, 1955]. - 80 lk., XLIII l. Ill. : ill.
Teos esitab nii pildis kui ka sõnas näiteid Eduard Viiralti elust ja loomingust.
Toetussumma 26 eurot

Soovin toetada

 

ILMARI MANNINEN
Soome sugu rahvaste etnograafia
/ J. Manninen. - Tartus : Loodus, 1929. - 334 lk., 1 l. kaart. : joon., fot., kaart., ill. kaas ; 24 cm.
Rikkalikult illustreeritud ülevaade soome-ugri rahvaste ainelisest kultuurist. Raamatu aluseks on Tartu Ülikoolis peetud loengud.
Toetussumma 54 eurot

Soovin toetada

 

ILMARI MANNINEN
Kannud
/ I. Manninen ; [kaane- ja teksti-ilustused teinud N. Triik ; fotod: A. Lomp]. - [Tartu] : Loodus, 1926. - 38 lk. : fot., ill. ; 30 cm. - (Etnograafilised monograafiad / Eesti Rahva Muuseum. ; 1.).
Raamat avab eesti etnograafiliste puukannude esteetilise kunstiväärtuse ja mitmekesisuse.
Toetussumma 15 eurot

Soovin toetada

 

ELISE AUN
Kasuline Köögi ja Söögi raamat
/ Kokku säädnud Elise Aun. - Weissenstein : E. Aun, [1900]. - 96 lk. ; 17 cm.
Luuletajana tuntud Elise Aun (1863-1932) teatab oma retseptikogu eessõnas: „Noorele harjumata perenaesele olgu eelseisev raamatukene juhatajaks. See raamat on praktikalikult kkokku säetud ja õpetab toitvaid, maitsevaid roogasid lihtsamalt valmistama, toidu kraamist, mida ka maal suurema kuluta saada on. Kõik üleliigne ja ilmaaegune mängimine ja pillamine jumala andedega on kõrvale jäetud.” Uudne on lõppu lisatud õpetus: Laua katmine ja tallitus laua juures.
Toetussumma 23 eurot

Soovin toetada

 

A. HOFFMANN
Keetmise õpetus
/ Kokku seadnud proua A. Hoffmann, keedukursuste juhataja Tartus. - Tartu : K. Sööt, 1912. - 349, [8] lk. : joon., ill. kaas ; 21 cm.
A. Hoffmann õppis Riias M. Redelieni keedukoolis. Juhatas keedukursusi Tartus aastail 1890-1910. Raamatus võtab ta kokku 20aastase töökogemuse.
Toetussumma 56 eurot

Soovin toetada

 

Kokakunst sõnas, pildis ja filmis : tarviline juht perenaistele : 1000 maitseva toidu kokkuseadet ja hulk väärtuslikke ning tulusaid näpunäiteid ja juhatusi maitsva toidu valmistamiseks kui ka nägusaks serveerimiseks 284 selgitava pildi ja filmiga / [kaas: G. Mamberg]. - Tallinn : Elu, 1927. - 340, [6] lk. : fot., joon. ; 22 cm.
Eessõnas rõhutatakse, et raamatu otstarve on meie köögikultuuri tõstmine. „Harilikult ilmuvad kokaraamatud mujal kui meil ainult retseptide koguna, kuna aga tähtsam osa - valmistus- ja serveerimiskunst - jääb käsitamata. Kes aga tutvub meie raamatuga, üllatub nägemast, kuidas toitude valmistamises pole tähtis ainult küsimus mis?, vaid ka kuidas?”
Toetussumma 56 eurot

Soovin toetada

 

Leiwad ja saiad : [Käsiraamat saia- ning suhkru-pagaritele, leivategijatele, kokkadele ja perenaistele]. - Tallinn : Mõte, 1910. - 159, [1] lk., neis 3 raamatukuulutusi : joon., tüpoehiskaas ; 21 cm. - (Tulus Kirjavara ; nr. 1.).
Raamatu eessõnas öeldakse, et kuigi leivavalmistamisel on rahva elus suur tähtsus, pole tänini veel eesti keeles ainustki sellekohast õpperaamatut ilmunud. Käesolev käsiraamat on esimene põhjalik eestikeelne leivategemise raamat, mis käsitleb ka nisu- ja rukkiterade koostist ja omadusi, jahusid, leivaahjusid, teisi tarvikuid ning loomulikult pakub hulganisti retsepte.
Toetussumma 31 eurot

Soovin toetada

 

ADELINE TANNBAUM
Keedu ja majapidamise juht
/ kokku seadnud Adeline Tannbaum. - Tartus : A. Tannbaum, 1922. - VIII, 119, [1] lk. ; 23 cm.
Adeline Emeline Marie Tannbaum (1864-1942) õppis Tartu tütarlastekoolis ja Koorti majapidamiskoolis Riias. Oli aastaid koduõpetaja, 1901. aastast majapidamis- ja keedukursuste juhataja Tartus ja mujalgi, 1920-1923 Tartu linna tütarlaste gümnaasiumis majapidamisõpetaja, hiljem äriomanik Valgas. Temalt ilmus ajavahemikul 1911-1937 nii eesti- kui ka saksakeelseid kokaraamatuid, nende populaarsuse tõttu anti välja mitmeid kordustrükke.
Toetussumma 27 eurot

Soovin toetada

 

EDITH MARY DE FOUBERT
Tütarlaste harrastusi / E. M. de Foubert ; [inglise keelest tõlkinud Magda Puusepp ; kaas: R. Kivit]. - Tartu : Loodus, 1939. - 184 lk. : ill., ill. kaas ; 21 cm. - (Looduse kuldraamat ; 89.).
Juhiseid mitmeteks tööaladeks alates tikkimisest kuni aiapidamiseni.
Toetussumma 34 eurot

Soovin toetada

 

ELNA HÄKKINEN
Naiskäsitööd
: alg-, keskkoolide ja seminaaride õpperaamat / Elna Häkkinen. - Tallinn : Tallinna Eesti Kirjastus-Ühisus, 1924. - 159, [1] lk., 4 l. ill. : ill., ill. kaas ; 21 cm.
Alg- ja keskkooli- ning seminaride õpik.
Toetussumma 31 eurot

Soovin toetada

 

Naiskäsitöö talus: praktiline tööjuhis maanoorte organisatsiooni tüdrukutele / [koostanud Elli Künnapuu ; toimetanud Hilda Paglant]. - Tallinn : Põllutöökoda, 1940. - 140, [4] lk. : fot., joon., ill. ; 23 cm. - (Maanoorte kirjandus ; nr. 20.).
Praktiline tööjuhis maanoortele.
Toetussumma 29 eurot

Soovin toetada

 

Talu käsitööd / koostanud Joh. Keernik. - Tallinn : Agronoom, 1936. - 139, [3] lk. : ill. ; 23 cm.
Raamatu koostamisel on püütud silmas pidada põllutöökoolide õppekava. Käsitletakse joonestamist, puutööd, värvimist, klaasimist, tinutamist, sepatööd, nahatööd, nööritööd.
Toetussumma 29 eurot

Soovin toetada

 

ELISE AUN
Wiisakad kombed
/ Kirjutanud E. A[un]. - Pärnu : J. Dreimann ja Ko, 1896. - 127, [1] lk. ; 17 cm.
Luuletajana tuntud Elise Auna (1863-1932) käitumiskultuuri edendamiseks kokku pandud raamat, mis annab juhtnööre nii kodus, külas kui ka avalikus kohas käitumiseks. Poetess kirjutas selle Pärnus Jüri Dreimanni raamatukaupluses töötades, Dreimann oli ka raamatu kirjastaja.
Toetussumma 27 eurot

Soovin toetada

 

PEETER GRÜNFELD
Noorerahwa käsiraamat : Juhatused ja õpetused perekondlise ning seltsilise elu tarwis. Lisaks lauluks saanud tundmused / Toimetanud p. Grünfeldt. - Jurjev : H. Laakmann, 1896. - 90, [1] lk. ; 16 cm.
Tuntud eesti kirjamehe ja ajakirjanikuPeeter Grünfeldti (1865-1937) üks varaseimaid käitumise ja kombeõpetuse käsiraamatuid, mis sisaldab lisaks nõuannetele ka vastavasisulist eesti luulet.
Toetussumma 22 eurot

Soovin toetada

 

Mängud skautidele ja noortele. I / kogunud ja koostanud E. Pavelson ; [joonistused: H. Jõe, kaas: V. Vahar ; eessõna: N. Kann). - [Tallinn : s.n.], 1935. - 88 lk. : ill., ill. kaas ; 16 cm.
Eesti esimene algupärane skautidele ja koolinoortele mõeldud mängude raamat. Sisaldab illustreeritud mängude kirjeldusi, annab ka ideid pantide lunastamise tarbeks.
Toetussumma 21 eurot

Soovin toetada

 


 

Eesnimi:
Perekonnanimi:
Amet:
Asutus toetajana:
Postiaadress:
Teie e-post:
Telefon:
Soovin arvet posti teel. Soovin arvet e-posti teel
Soovin e-raamatut DVD-l
Olen nõus, et minu nimi lisatakse toetajana Eesti Rahvusraamatukogu kodulehele ja digiteeritud teose kirjesse Rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR

 


 digitaalarhiiv digar