Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Olümpianäitus "Esimest korda Londonis!"

02.04.2012

18. aprillil avatakse Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees näitus „Esimest korda Londonis!“, mis annab ülevaate olümpia ajaloost, Eesti sportlastest olümpial ja Londonist kui olümpialinnast. 

2012. aasta suveolümpiamängud toimuvad 27. juulist 12. augustini Inglismaa pealinnas Londonis. Olümpialoos juba kolmandat korda, ent esimest korda saavad seal võistelda Eesti sportlased.

Esimesed olümpiamängud peeti Londonis 1908. aastal (osales umbes 2000 sportlast 22 riigist), teist korda 1948. aastal (osales umbes 4000 sportlast 59 riigist), mõlemal puhul kahjuks Eesti sportlasteta. 1908. aastal takistas peamiselt osalemast alles lapsekingades olnud sporditase, 1948. aastal aga poliitika, sest Eesti kuulus siis NSV Liidu koosseisu ja NSV Liit ei olnud veel olümpialiikumisega liitunud. Nüüd, 2012. aastal, mil Londonisse oodatakse üle 10 000 sportlase umbes 200 riigist, on kohal ka Eesti sportlased!

London 2012

Üheski teises linnas ei ole ametlikke olümpiamänge kolm korda toimunud. 2005. aastal edestas London otsustavas valimistevoorus oma suurt konkurenti Pariisi (seal on mänge kaks korda peetud) õige napilt, häältega 54 : 50.

Võistluspaikade plaan on Londonis põhjalikult läbi mõeldud. Mitme spordiala esindajad pääsevad võistlema vägagi kuulsale areenile. Tennisevõistlused leiavad näiteks aset kuulsas All England Lawn Tennis and Croquet Clubis Wimbledonis, jalgpallifinaal peetakse vähemalt sama kuulsal Wembley staadionil ja triatlonivõistlused Hyde Parkis. Kuid mis kõige tähtsam – mängude peaareenina kerkis uhke olümpiastaadion, mis mahutab 80 000 inimest.

Maskotid

Erinevalt varasemate olümpiamängude maskottidest, kes enamasti olnud loomakesed või inimesed, on Londoni maskotid Wenlock ja Mandeville hoopis futuristlikud tegelased, ühesilmsed digitaalajastu olendid.

Wenlock on Londoni olümpiamaskott, Mandeville aga paraolümpia maskott. Nimede valikul lähtusid korraldajad ajaloost. Wenlock on väikelinn Shropshire’i maakonnas, kus pikki aegu korraldati kohalikke olümpiamänge. Just Wenlockis sealseid võistlusi vaadates olevat Pierre de Coubertinil tekkinud rahvusvaheliste olümpiamängude korraldamise idee. Stoke Mandeville on aga linn Buckinghamshire’i maakonnas Londoni lähedal, kus tänu kohaliku haigla arstile Ludwig Guttmannile sündis paramängude liikumine. Nimelt korraldas Guttmann vigastatud sõduritele seal II maailmasõja järel spordivõistlusi.

Olümpiatõrvik

19. mail algab olümpiatule teekond Suurbritannias, mis lõpeb avatseremoonial olümpiastaadionil. Londoni olümpiamängude tõrvik on kolmnurkne ning valmistatud kullatud alumiiniumist. Tõrviku pinda katab 8000 auku, mis tähistavad olümpiatuld kandvate jooksjate arvu. Tõrviku kolmnurkne kuju sümboliseerib kolmandat korda Londonis toimuvaid olümpiamänge.

Olümpiapärand

Londoni olümpiamängude korraldajad soovivad endast jätta väärika pärandi. Nii on näiteks otsustatud, et Londoni olümpiapark kujundatakse hiljem linnapargiks, mis on üks suuremaid, mis viimase 150 aasta jooksul Euroopas rajatud. Olümpiakülast saab elurajoon, spordirajatistest loodetakse aga kasu kohalikele spordiklubidele. Kaasneb linnatranspordi arendamine ja parandamine ning korraldajad loodavad luua tuhandeid töökohti.

Näituse korraldavad Eesti Olümpiakomitee, Eesti Spordimuuseum, Suurbritannia saatkond ja Eesti Rahvusraamatukogu. Näitus jääb avatuks 24. maini.

 

 

 


 digitaalarhiiv digar