Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Perioodiliste väljaannete loovutamine

Perioodikakirjastajailt ootame ajalehtede ja ajakirjade algmaterjali ehk trükifailide saatmist Eesti Rahvusraamatukogu FTP serverisse alates 1. jaanuarist 2017.

Väljaandjad saavad oma teavikute säilitamiseks täiendava turvalise digitaalse säilituskeskkonna, mis võimaldab neil edastatud digitaalväljaandeid ja algmaterjali taaskasutada.
Kõik väljaanded registreeritakse rahvusbibliograafias ja kirjed seotakse elektronkataloogiga ESTER.

Kuigi kirjastajaile on alates 1. jaanuarist 2017 avatud e-keskkond Kirjastajaportaal, siis perioodiliste väljaannete liikumine kulgeb esialgu FTP programmi kaudu. Eesti Rahvusraamatukogu tegeleb portaali arendusega ning mõne aja pärast on võimalik faile portaali kaudu edastada.

FTP programmi saab tasuta vabavarana alla laadida ning praktiliselt on tegemist lihtsalt failide tõstmisega programmi ühest aknast teise.

Tuleb vaid arvestada mõningate nõudmistega saadetavatele failidele.
Failidel ei tohi olla kirjutuskaitset ning failinimed ei tohi sisaldada kirillitsat, täpitähti, tühikuid ega teisi diakriitilisi märke.

Palume kirjastajatel failide ning kataloogide nimetamisel järgida alltoodud juhiseid:

  • eri väljaanded salvestatakse eri kaustadesse ka siis, kui eri keeltes saadetakse ühe ja sama väljaande faile
  • perioodiliste väljaannete failid salvestatakse FTP serveris numbrikaupa kaustadesse, st iga väljaandenumbri jaoks oma alamkaust
  • iga numbri kausta nimest peaks olema võimalik välja lugeda ilmumisaasta,-kuu ja -päev, väljaande number ja läbiv number

Parim kausta nimekuju võiks olla järgmine: 20140107_1_207, milles:
2014 - aasta
01 - kuu
07 - päev
1 - väljaande nr
207 - väljaande läbiv nr
Kui väljaande nr ja/või läbiv nr puudub, panna selle asemele number null ehk näiteks: 20140107_0_0

  • failinimes võib kasutada sümboleid 0-9, a-z (kuid mitte täpitähti!) ning alakriipsu.

Kui juba edastatud failist tehakse parandusversioon, lisada uu(t)e faili(de) nime(de) lõppu “UUS”,näiteks:
/20140107_1_207/
├── 001.pdf
├── 002.pdf
├── 002UUS.pdf
└── 003.pdf


Kuidas faile edastada?
Pärast FTP-programmi allalaadimist ja avamist sisestada Site Manager`i lehel Rahvusraamatukogu serveri aadress digar.nlib.ee, Teie kasutajatunnus ning parool. Kasutajatunnus ja parool saadetakse Teile e-posti teel pärast digitaalarhiivi deposiitoriks registreerumist. Pärast andmete sisestamist nupule Connect vajutades olete ühendatud Eesti Rahvusraamatukogu FTP serveriga ja saate alustada oma failide edastamist.

Ekraanil kuvatakse programmi paremas aknas Eesti Rahvusraamatukogu server ja vasakul Teie arvutis olevad failid. Failile klõpsates ja noolele vajutades peakski Teie faili koopia meie serverisse jõudma. Kui soovite, on võimalik failide kasutamisele määrata piiranguid (kohtpiirangud - fail kasutatav vaid Eesti Rahvusraamatukogu sisevõrgus või autoriseeritud töökohal, kus puudub välisvõrk ja väljundvõimalused, ning ajapiirangud – fail kasutatav määratud aja pärast). Piirangute rakendamiseks tuleb soov edastada Eesti Rahvusraamatukogu töötaja e-posti aadressile Andrus.Heintalu@nlib.ee.

Vaata ka videojuhendit


 digitaalarhiiv digar