Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Raamat Katjuša loojast Langemakist avab arhiivide salajasi dokumente

03.05.2013

Kosmonautika ja raketitehnika ajaloo spetsialist Venemaal Aleksandr Gluško kinkis Rahvusraamatukogule oma raamatu „Неизвестный Лангемак. Конструктор «катюш»”. Kinkimise põhjuseks tõi ta asjaolu, et Langemakil on seos ka Eestiga.

Raamatu andis  2012. a. välja Moskva kirjastus Jauza ja see räägib XX sajandi ühe andekama teadlase, reaktiivtehnika konstruktori Georgi Langemaki raskest saatusest. Gluškol on ka isiklik kokkupuutepunkt Langemakiga, sest nende isad olid sõbrad.

Georgi Langemak pärines baltisaksa aadliku perekonnast. Suguvõsa oli kauges minevikus seotud saksa ja rootsi vaimulikega. Tema seose Eestiga avastas Vitali Hasselblad, kelle kaugete esivanemate hulka kuulub Noarootsi luteri koguduse pastor, 1650. a. kiriku juurde kooli loonud Isaac Mariaestadius Hasselblad. V. Hasselblad leidis Rannarootsi Muuseumi raamatukogust andmeid, et Langemakke on mainitud juba 1311. a.

Aastail 1917-1918 teenis Georgi Langemak ühes Peeter Suure Merekindluse rannakaitsepatareidest, kus ühegi pauguta alistumine Saksa lahingulaeva „Westfalen” kahurite ees tõi kaasa tema esimese aresti.

Langemak arreteeriti kolm korda, mõisteti kaks korda surma, ja lõpuks lasti rahvavaenlasena maha. Tema töötulemused omastas alluv kaastöötaja A. Kostikov.

Konstruktor jõudis vaatamata vaid 40 eluaastale luua võimsa rakettrelva, mis on tuntud nimetuse Katjuša all. Raamatu autor tutvustab ka tema vähem tuntud ja aresti tõttu pooleli jäänud töid, sõprust kirjaniku Mihhail Bulgakovi ja raketimootorite konstruktori Valentin Gluškoga.

Raamatu autor Aleksandr Valentini p. Gluško on nõukogude kosmonautika ja raketitehnika ajaloo spetsialist Venemaal ja G. Langemaki biograaf, kes on oma töödega pälvinud Vastuluure Föderaalteenistuse Peavalitsuse (ГУ ФСК РФ) kindralmajori auastme. Peale kosmoseraketitehnika konstruktorite-pioneeride G. Langemaki, I. Kleimjonovi, N. Iljini ja B. Petropavlovski elu ja tegevuse kohta käivate ajalooliste dokumentide ning FSB arhiividest leitud uurimismaterjalide avaldamise on ta 10 raamatu ning ligi 200 artikli autor ja kaasautor. A. Gluško on ka XX sajandi sõjaväevormide ja ordenite ajaloo spetsialist, mitme preemia ja autasu laureaat.

 


 digitaalarhiiv digar