Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Eesti Rahvusraamatukogu hoone vajab renoveerimist

Rahvusraamatukogu ehitamise aastad 1985 kuni 1993 olid kõige keerukamad aastad Eesti viimase enam kui poole sajandi ajaloos. Et sedavõrd suurte muutuste keerises nii kapitaalne hoone suudeti valmis ehitada, on omaette ime. Just nagu võib imeks pidada sedagi, et noor taastatud vabariik on suutnud hoonet ja tema sisulisi funktsioone edukalt toimimas hoida.

Noil aastail ehitatu oli sageli kaunis kehva kvaliteediga, valitses kriitiline materjalipuudus, tuli käiku lasta rohkesti ajutisi lahendusi, mis tänaseks selgesti oma aja ära on elanud ning palju algselt kavandatut jäi lihtsalt välja ehitamata. Ühiskonna, riigikorra ja rahasüsteemi muutudes saadi tegelikult valmis vaid miinimumprogramm, mis on raamatukogu kasutajaid tänaseni tublilt teeninud.

Ent kohati on hoone juba otseselt ohtlikuks muutunud nii külastajatele, töötajatele kui siin säilitatavale kultuurivaramule. Eesti Vabariigi ja Rahvusraamatukogu sajanda ning tänase raamatukoguhoone 25nda sünnipäeva künnisel kätte jõudnud aeg teha tulevikku vaatavad otsused. See maja väärib lõpuni ehitamist, väärib kaasajastamist ja parimaid tänapäevaseid lahendusi. Et ülioluline kultuuritöö saaks edasi kesta. Teine võimalus oleks raamatukogu tänasel kujul sulgeda ja tunnistada oma läbikukkumist kultuurrahvana.


 digitaalarhiiv digar