Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogu kogub eluloolisi andmeid tuntud eestlaste kohta

16.05.2017

Rahvusraamatukogu teeb Eestile sajandaks juubeliks kingituse. Eestile olulised inimesed erinevates eluvaldkondades saavad digitaalse elu.

Rahvusraamatukogu arendusjuht Raivo Ruusalepp: “Tuntud eestlased pole ilmtingimata väga kuulsad, aga olulised tegijad erinevates valdkondades arstidest kuni fotograafideni. Näiteks, kas inimesed teavad, kes oli Eesti esimene laevakapten?”

Tegijaid inspireeris tõsiasi, et erinevate otsingumootorite kaudu ei pruugi leida iga tuntud eestlase kohta usaldusväärset infot või pole seda üldse. Eluloolisi andmeid Eestile oluliste inimeste kohta on seni olnud võimalik leida peamiselt biograafilistest leksikonidest, mis asuvad raamatukogudes jt mäluasutustes.

Praegu tegeletakse andmetöötlusega ja seejärel otsitakse koostööpartner, kes aitaks kogutud andmetele kasutajasõbralikus keskkonnas kuju anda.  2018. aasta lõpuks kogub andmelahendus “Kuulsad eestlased” kokku Eesti Vabariigi suurkujud erinevatest usaldusväärsetest allikatest ja töötleb nende eluloolised faktid linkandmete kujule. Seega luuakse kõigile huvilistele võimalus kasutada väärt ja tõest infot tuntud eestlaste kohta.

Tänaseks on Eesti Rahvusraamatukogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu juba kokku kogunud ja digiteerinud 30 817 lehekülge  infot  olulistest eestlastest. Lisaks leksikonidele kogutakse infot ka erinevate partnerite veebiandmebaasidest.

Projekt on otseselt seotud  Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisega, sest Eesti riik püsib meie kultuuril ja tarkusel, mille loojaks ja kandjaks on selle väikese riigi suurkujud.

Lisainfo:
Raivo Ruusalepp, Eesti Rahvusraamatukogu arendusjuht, e-mail Raivo.Ruusalepp@nlib.ee, tel. 6307 166

Krõõt Mõttus, Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, e-mail Kroot.Mottus@nlib.ee, tel. 6307 254


 digitaalarhiiv digar