Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogu näitab haruldusi

07.11.2011

Rahvusraamatukogu harulduste kogu uuenenud näitusesaalis avatakse 10. novembril  kell 16 näitus „Mis linn see on ... . Tallinn 17.–19. sajandi illustratsioonidel“.

Näitus annab ülevaate Tallinna piltkujutistest ja iidse hansalinnaga seotud sümboolikast 17.–19. sajandi trükistes. Kõrvuti tuntumate panoraamvaadetega Matthäus Merian vanemalt ja Adam Oleariuselt on välja pandud vanim teadaolev trükis ilmunud Tallinna piltkujutis - Anthonis Goeteerise reisikirjas ilmunud vasegravüür (1619).

Vanim Tallinna vaatega eestikeelne raamat on Uue Testamendi esitrükk (1715) oma detailirohke puulõikes tiitelpildiga. Varasematest kohalikele sakslastele suunatud trükistest saab näha linna vaatega frontispissi Tallinna lauluraamatust (1706) ja esimesest Tallinna rehkendusraamatust (1736).

Tage-Büchlein (1670), mille tiitellehte ehib vanim Tallinna vaatega puulõige. Foto Teet MalsroosNäitusel eksponeeritakse mitut ainueksemplari, nagu Lätist toodud kalender Tage-Büchlein (1670), mille tiitellehte ehib vanim Tallinna vaatega puulõige. Erakogust pärit Eesti-Ma Kele Koddo-ning Kirko-Ramat (1728) sisaldab vaselõikes frontispissi, mis teistel Eestis asuvatel trükkidel pole säilinud.

19. sajandil laienes Tallinna kujutamine trükistes, millele aitas kaasa uudse litotehnika kasutuselevõtt. Trükivalgust nägi esimene Tallinna reisijuht (1833). varasemad linnaplaanid pärinevad aastast 1856. Tallinna ajaloolisi sümboleid - suurt ja väikest vappi on kasutatud illustreeriva elemendina seaduseraamatutes, kalendrites, maakaartidel ja dokumentide plankidel.

Harulduste kogu näitusesaal on läbinud põhjaliku uuenduse nii inventari kui ka seadmete osas. Paigaldati uued täisklaasist vitriinid kiudoptilise valgustuse ja kliimaseadmega, uus esitlus- ja helitehnika. Puutetundliku ekraaniga infokioski vahendusel on võimalik lehitseda Digaris talletatud digiteeritud trükiseid. Täiendavalt telliti mitme Eestis puuduva haruldase trükise digitaalkoopia Taani Kuninglikust Raamatukogust, Soome Rahvusraamatukogust ja Venemaa Rahvusraamatukogust.

Ainueksemplar kalendrist Tage-Büchlein (1670). Foto Teet MalsroosNäitust täiendavad 1937. ja 1939. aasta Eesti Kultuurfilmi ajaloolised filmid vanast Tallinnast. Harulduste kogu näitusesaal uuenes ja näitus valmis Kultuurkapitali toel. Rahvusraamatukogu annab selle näitusega oma panuse Tallinna kui 2011. aasta Euroopa kultuuripealinna mahuka programmi lõpetamiseks.

Näituse koostasid Ruth Hiie, Urve Sildre ja Larissa Petina. Kujundasid Tiiu Laur ja Kadi Kiipus.
Näituse plakati ja järjehoidja kujundas Tiiu Laur.
Näituse juurde kuulub ka 2012. aasta kalender  "Tallinna vaateid Rahvusraamatukogu kogudest".

Näitus jääb avatuks 31. märtsini 2012.

Lisainfo:

Ruth Hiie ja Urve Sildre, Rahvusraamatukogu kogude osakonna vanaraamatu spetsialistid, tel. 630 7304.

Annika Koppel, Rahvusraamatukogu avalike suhete osakond, tel. 630 7260.

 


 digitaalarhiiv digar