Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogu näitus "40 kirja 35 aastat"

27.10.2015

Eesti Rahvusraamatukogu 5. korruse teatmesaalis on 26. oktoobrist 14. novembrini avatud näitus "40 kirja 35 aastat".

Näitus "40 kirja 35 aastat" on tagasivaade Eesti kultuuritegelaste pöördumisele 28. oktoobrist 1980. aastast "Avalik kiri Eesti NSV-st". Eesti üldsus hakkas pöördumist allakirjutanute arvu järgi nimetama 40 kirjaks. Näitusel on eksponeeritud masinakirjaline koopia, raamatud ning katked allakirjutanute mõtetest ja mälestustest.

"Avaliku kirjaga Eesti NSV-st" püüti venestamise ajal kaitsta eesti keelt ja mõni nädal varem massimeeleavaldustega välja astunud koolinoori Nõukogude okupatsioonivõimude omavoli eest.

Katked Sirje Kiini, Rein Ruutsoo ja Andres Tarandi raamatust "40 kirja lugu" (Tallinn, 1990).

"1980. aasta oktoobri algusest on meelde jäänud lapsevanemate kasvav erutus. Tänavasündmustele järgnenud koosolekud koolides olid tehtud käsu korras ning mõeldud võib-olla ka ühiskondliku arvamuse kogumiseks, kuid eeskätt kutsutud siiski vanemate hirmutamise kaudu taastama ühiskondlikku rahu."

"Vaevalt oli sel sügisel Eestis kodu, kus neil teemadel poleks kõneldud./.../ Siiski on kõik seda sorti koduarutlused või vestlused veel kaugel teost. Tegu aga takistas aastatega omandatud harjumus ühiskondlikke tegusid mitte teha, teiste sõnadega - hirm teo tagajärgede ees. Aga õhus mingi tegutsemisplaan juba oli ja see võttis vormi ka kellegi peas."

"Avalik pöördumine oma ametivõimude poole oli põhimõtteline muutus senises taktikas. Tegelikult oli see katse alustada uut mängu uute mängureeglitega. Kollektiivne avalik kiri, avalikustatud kriitika tähendas teiste sõnadega ju legaalset opositsiooni, kes taotles pealegi vastamist, s.t. dialoogi!"

Näitust saab vaadata 5. korrusel teatmesaalis 26.10 - 14.11.2015
 


 digitaalarhiiv digar