Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogu osaleb 14.-15. augustil Arvamusfestivalil

04.08.2015

Rahvusraamatukogu on koos Tartu Ülikooli eetikakeskuse, MTÜ Loomuse, Lapse Huvikaitse Koja ja Lastekaitse Liiduga välja töötanud Arvamusfestivali Väärtuste ala.
Koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskusega korraldame Väärtuste alal arutelu „Õigus olla unustatud“, mis uurib interneti ja sotsiaalmeedia massilise kasutamisega seotud privaatsusküsimusi ajaloo talletamise ja isikuandmete võtmes. Veebipõhine elu põhjustab mitte ainult kodanikele, vaid ka mäluasutustele eetilisi mõttekohti, mida me tihti esmapilgul ei oska kõrvaltvaataja pilguga analüüsida.

Rahvusraamatukogu jt mäluasutuste ülesanne on oma kogusid ka digitaalsena kättesaadavaks teha. Muuhulgas tegeleb rahvusraamatukogu aktiivselt veebiarhiveerimisega, s.t säilitatakse veebi paisatud info. Digiteeritud andmed ja võimalus uurida vanu veebilehti teevad küll asjahuviliste elu lihtsamaks, kuid panevad säilitaja kahetisse olukorda, sest inimesele ei pruugi veebi vahendusel tema kohta leitav info meeldida.

Kui suur on indiviidi õigus olla unustatud? Kuivõrd võime sattuda internetis avaliku kiusu ohvriks? Kas nooruses rumaluse teinud avaliku elu tegelane peab selle pitseriga elama kogu ülejäänud elu? Kas pahategu kahetseval kurjategijal on õigus nõuda, et kõigist avalikest arhiividest eemaldataks viited temale kui kurjategijale? Kas ühiskonnategelaste nõukogude perioodi tegevuse kajastused peaksid nende nõudmisel olema varjatud? Kas üksikisiku õigus olla unustatud hakkab tsenseerima ja muutma ajalugu? Kuidas leida tasakaal?
Tahame üheskoos arutleda indiviidi õiguse üle olla unustatud ajaloo arhiveerimise kontekstis. Tõstatame eetilisi küsimusi kiusaja ja kiusatava paradoksi kohta ning püüame üheskoos leida uusi ja edasiviivaid mõttekohti.

Arutelujuhid:
Krõõt Filippov rahvusraamatukogu parlamendiinfo keskusest ja Margit Sutrop Tartu Ülikooli filosoofia teaduskonnast.
Kaasavas arutelus osalevad:
Priit Pirsko, Viljar Peep, Karmen Turk, Katrin Laas-Mikko ja Marten Juurik.

Arutelu toimub 14. augustil kella 15.30-17.00 Väärtuste alal.
www.arvamusfestival.ee/stage/oigus-olla-unustatud-ja-teiste-habistamine-sotsiaalmeedias/
 


 digitaalarhiiv digar