Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogu tähistab Václav Haveli 80. sünniaastapäeva näitusega!

05.05.2016

Neljapäeval, 5. mail kell 16 avatakse Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis Tšehhi ekspresidendi Václav Haveli 80. sünniaastapäevale pühendatud näitus, mis viib vaataja tagasi totalitaarse Tšehhoslovakkia kirjastustegevuse ajalukku.

1970ndate ja 1980ndate Tšehhoslovakkia oli totalitaarne riik, kus avalikke väljaütlemisi tsenseeriti. Polnud ajakirjandusvabadust, tuhanded väljaanded ei saanud avaldamisõigust ning sajad autorid olid keelatud. 1975. aastal lõid näitekirjanik Václav Havel, filosoof Daňa Horáková ning kirjanduskriitik ja toimetaja Jan Lopatka samizdati raamatuseeria Edice Expedice, kus nägid trükivalgust kommunistliku režiimi keelustatud teosed. Václav Haveli enda tööd avaldati sarja esimeses väljaandes, ilmus ka välis- ning n-ö põrandaaluste autorite teoseid. Sarja trükiti väikeste pausidega 1989. aasta revolutsioonini, ligikaudu 15 tegevusaasta jooksul õnnestus välja anda 232 teost.

Eksponeeritav näitus käsitlebki nende pühendunud inimeste põrandaalust kirjastustegevust, kes suhtusid kirglikult kirjutiste kvaliteeti, raamatute kirjastamisse ja informatsioonile juurdepääsu võimaldamisse ning võtsid enda hoolde „ohtlike“ autorite avaldamise. Näitus on pühendatud Tšehhi ajaloos erakordset rolli mänginud Václav Havelile – näitekirjanikule, dissidendile, presidendile ja kodanikule, kelle sünnist möödub sel sügisel 80 aastat.

Näituse vahendas Eestisse Tšehhi Vabariigi Suursaatkond.
Näitus jääb avatuks 26. maini.

Lisainfo:
Lea Hein, Rahvusraamatukogu näituste osakonna projektijuht, Lea.Hein@nlib.ee, tel. 630 7148
Krõõt Filippov, Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, Kroot.Filippov@nlib.ee, tel. 630 7254
 


 digitaalarhiiv digar