Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Köitemärgised - kas vanade meistrite logod?

23.04.2012

Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis on avatud näitus „Eesti köitemärgised 1840-1940“.  

Esmakordselt Eesti raamatuajaloos on kokku pandud ülevaade märgistest, millega oma töid tähistasid köitekojad ja köitemeistrid. Köitemärgiseks võib olla tüpograafiline kleebis, trükis, templijäljend või käsikirjaline märge, monogramm ornamendijäljendis. Köitemärgiseid võib leida raamatute esi- ja tagakaanel, köite seljal, eeslehel või raamatuploki serval. Ilma köitemärgiseta jääb köide anonüümseks, aga iga märgise taga on köitja ja tema lugu. Nii on köitemärgisel oma koht meie raamatu- ja kultuuriloos.

Näitusel on välja pandud nii tuntud köitemeistrite (Taska, Unger, Laakmann, Uleman jpt.) kui ka väga vähe teatud või koguni tundmatute meistrite märgistega tähistatud raamatueksemplarid. Näha saab ka haruldasi köitemärgiseid. Enamik eksponaate pärineb Eesti Rahvusraamatukogust. Näitust täiendavad filmid raamatute köitmisest ja dokumentide restaureerimisest, näha saab ka raamatuköitjate töövahendeid, mis veel tänapäevalgi kasutusel.

Eesti Rahvusraamatukogu varamu sarjas on ilmunud rikkalikult illustreeritud raamat „Eesti köitemärgised 1840-1940“, kuhu on koondatud 90 raamatuköitja 165 märgist.

Raamatu teeb eriliseks veel ka köitelahendus, mille vorm imiteerib raamatus käsitletavale ajajärgule omast köitmisviisi. Voltimisega on püütud luua mulje kumerdatud seljaga poolnahkköitest. Raamatu kõik kolm serva on punseldatud, mis oli levinud dekoreerimisvõte. Kaante ümbristeks on kasutatatud sama trükise sissevõtu poognaid. Lisaks rohelise mõtteviisi toetamisele on selline paberi taaskasutus seoses raamatu sisuga, sest ajalooliselt kasutati köidetes täitematerjalina ka makulatuuri.

Raamatu koostas Indrek Oper Rahvusraamatukogu kogude säilitusosakonnast,  köitedisainilahenduse töötasid välja Eesti Kunstiakadeemia nahakunsti osakonna üliõpilased professor Lennart Männi juhendamisel, võttes aluseks AS Printoni tootmisbaasi. Raamat on saadaval raamatupoodides ja Rahvusraamatukogu veebipoes.
Näituse koostasid Indrek Oper ja Rahvusraamatukogu kogude säilitusosakond ning see jääb avatuks 9. juunini.

Lähem teave:

Indrek Oper, kogude säilitusosakond, tel. 630 7251
Marika Kuldkepp, avalike suhete osakond, (raamatu levi ja müük) tel. 6307271

Annika Koppel, avalike suhete osakond, tel. 630 7260

 

 


 digitaalarhiiv digar