Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus avatakse näitus Franz Kafkast

19.04.2013

Esmaspäeval, 22. aprillil kell 16 avatakse Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis väljapanek „Franz Kafka“, mis on pühendatud kirjaniku 130. sünniaastapäevale.

Franz Kafka mõju 20. sajandi kirjandusele on olnud erakordselt suur. Omadussõna „kafkalik“ kasutatakse, et tähistada painajalikku õhkkonda, milles üksikisik on talle allumatute jõudude ohver. Kafka kujutas võõrandunud inimest ja tema olukorda selle täies absurdsuses.

Tema looming kuulub ekspressionismi ja sürrealismi piirimaile, kus humanistlik maailmataju on ühinenud meeleheitega ajastu kriisi tunnetamisest. Tuntumad on jutustused „Otsus” (1916), „Metamorfoos” (1916) ja „Karistuskoloonias” (1919) ning romaanid „Protsess” (1925), „Loss” (1926) ja „Ameerika” (1927).

Franz Kafka sündis 1883. aastal Prahas juudi kaupmehe pojana. Hariduselt ja ametilt oli ta jurist.
Suurem kuulsus saabus pärast Kafka surma, kui tema sõber Max Brod avaldas kirjaniku käsikirjad. Mõistatus oli 1924. aastal tuberkuloosi surnud Franz Kafka testament, milles ta palus Brodil kogu käsikirjalise pärandi hävitada. Brod ei teinud seda ja avaldas kõik Kafkast mahajäänu. Sõbrad tajusid Kafka erilisust ja päästsid ta loomingu järeltulevatele põlvedele.

Näitus valmis koostöös Tšehhi Vabariigi Suursaatkonnaga. Eksponeeritud on 9 paneeli ja üle 100 teose Rahvusraamatukogu kogudest. Näitus jääb avatuks 18. maini.

Avamisel kõnelevad Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo, Tšehhi Vabariigi suursaadik Richard Kadlčák ja Rahvusraamatukogu nõukogu esimees Igor Gräzin.

Näitus Franz Kafkast pole Rahvusraamatukogus esmakordne, 2000. aastal vahendas kirjanikule pühendatud näituse Austria Suursaatkond.

Olete oodatud!

Lähem teave:
Igor Šedo, Tšehhi Vabariigi Suursaatkond, tel. 627 4400

 


 digitaalarhiiv digar