Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus kuulutati välja 2014. aasta kauneimad raamatud

05.02.2015

Täna kuulutati Eesti Rahvusraamatukogus välja 2014. aasta 25 kauneimat Eesti raamatut, 5 kauneimat Eesti lasteraamatut ja Eesti Kirjastuste Liidu auhinna „Aasta raamatusõber” võitja.

Selle aasta 25 kauneima raamatu konkursile esitasid 68 kirjastajat 151 tööd, mille puhul hinnati kujunduse terviklikkust, disaini, õiget materjalivalikut ja kvaliteetset teostust.

VÕIDUTÖÖDE NIMEKIRI: 25 KAUNEIMAT EESTI RAAMATUT 2014

Žürii hinnangul oli tavaline raamatukujundusaasta. „Erilisi uusi kujundustendentse välja tuua ei saa, aasta moevõtteks paistis olevat värviline tekstikiri, mitmes raamatus ka loetavana ja sobivas rollis,“ leidis žürii. „Hea oli see, et ülekujundamist, maitsevääratusi ja puhast kitši oli vähe.“

25 kauneima raamatu võistluse žüriisse kuulusid Aarne Mesikäpp (Eesti Kujundusgraafikute Liit), Kaidi Roots (Eesti Kirjastuste Liit), Tiit Hennoste (Tartu Ülikool), Gunnar Kalajas (Trükikoda Greif), Mari Kaljuste (Eesti Kujundusgraafikute Liit), Katri Kiik (Eesti Rahvusraamatukogu) ja Andres Rõhu (Eesti Kujundusgraafikute Liit).

 Viie kauneima lasteraamatu konkursile laekus 17 kirjastajalt 41 raamatut.

 VÕIDUTÖÖDE NIMEKIRI: 5 KAUNEIMAT EESTI LASTERAAMATUT 2014

 „Oli tummiseid põhiroogi ja isuäratajaid, puhast põhjamaist maitset, värskeid itaalia vürtse, akvarelli ja pastelli. Digitaalsetes ahjudes küpsenud hõrgutisi, kääridega hakitud kollaaže ning tušijoone selgepiirilisi vorme. Sai nautida tuntud maitseid ja mekkida päris uusi. Üks asi, mis kogu buketti ühendas, oli kvaliteet. Eesti lasteraamat on kvaliteetne ja apetiitne,“ ütles žürii esimees Anne Pikkov. „Pildiraamat on esimene kunstiliik, millega laps meie kultuuriruumis tutvub. Ja illustraatoritel lasub seega suur vastutus.“

 Viie kauneima lasteraamatu võistluse žüriisse kuulusid Anne Pikkov (Eesti Kujundusgraafikute Liit), Kadri Haljamaa (Eesti Kirjastuste Liit), Kelli Kagovere (Eesti Vabagraafikute Ühendus), Anneli Kengsepp (Eesti Lastekirjanduse Keskus), Tiiu Laur (Eesti Rahvusraamatukogu), Kadi Kurema (Eesti Vabagraafikute Ühendus), Anne Linnamägi (Eesti Kujundusgraafikute Liit), Juss Piho (Eesti Kujundusgraafikute Liit) ja Catherine Zarip (Eesti Kujundusgraafikute Liit).

 Kirjastuste Liidu auhinna „Aasta raamatusõber" pälvis kohvik-raamatupood Haapsalu Raamat.

Näitus „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut” on koos Soome 2013. aasta kauneimate raamatute ja Eesti Kirjastuste Liidu liikmete 2014. aasta menuraamatutega Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis avatud 28. veebruarini. Eesti kauneimate raamatute ja lasteraamatute näitust saadab kataloog konkursi võidutöödega.

Eesti kauneimaid raamatuid saab vaadata ka aprilli alguses Tallinna raamatumessil Rahvusraamatukogus. Aasta jooksul eksponeeritakse neid Eesti ja välismaa raamatukogudes, Vilniuse ja Frankfurdi raamatumessil ning 25 võidutööd osalevad maailma kauneimate raamatute konkursil Leipzigis.

Esimene kauneimate raamatute võistlus toimus Eesti Riikliku Kirjastuse 1956. ja 1957. aasta toodangust 25 kunstiliselt kujunduselt ja polügraafiliselt teostuselt parima raamatu selgitamiseks. Selle korraldas Eesti Vabariiklik Polügraafiatööstuse ja Kirjastuste Teaduslik-Tehniline Ühing.

Alates 1999. aastast korraldatakse kauneimate raamatute konkursse Eesti Kujundusgraafikute Liidu, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kirjastuste Liidu ja alates 2011. aastast lisandunud Eesti Lastekirjanduse Keskuse koostööna.

2014. aasta konkurssi toetavad Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Greif, Pakett, Printon, Print Best, Antalis, Heidelberg Baltic Finland, Apollo Holding, Soome Instituut, Altia Eesti ja kirjastus Koolibri.

LISAINFO:
Marika Kuldkepp, Eesti Rahvusraamatukogu, tel. 630 7271, Marika.Kuldkepp@nlib.ee
Kaidi Urmet, Eesti Kirjastuste Liit, tel. 644 9866, kirjastusteliit@eki.ee
„25 kauneimat Eesti raamatut 2014” žürii esimees Aarne Mesikäpp, tel. 5621 7871
„5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2014” žürii esimees Anne Pikkov, tel. 5698 1798
Holger Berg, Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsioonijuht, tel. 5680 7260, Holger.Berg@nlib.ee


 digitaalarhiiv digar