Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus on Eesti heliplaadi ülevaatenäitus

Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis on avatud Eesti heliplaadi 110. aastapäevale pühendatud näitus. Eksponeeritakse rariteetidest viimase aja populaarsemate plaatideni.

Väljapanek on läbilõige Eesti heliplaadi ajaloost ning näitab muutusi meie heliplaaditurul möödunud sajandi algusest tänapäevani. Eksponeeritakse heliloojate ja interpreetide esimesi albumeid, viimaste kümnendite plaadiümbriste kujundusi ning juhitakse tähelepanu olulisematele plaadifirmadele, kes Eesti muusikat ja interpreete on salvestanud.

Näitusel on väljas esimene, 1901. aastal Peterburis salvestatud plaat, mis kuulub Teatri- ja Muusikamuuseumi kogusse. Filmiarhiivist pärineb esimene Eestis tehtud ülesvõte 1904. aastast, kui hotellis “Kuld Lõvi” salvestati plaadile üks meie esimesi professionaalseid lauljaid Paula Brehm.

Rahvusraamatukogu haruldusteks on 1908. ja 1911. aastal ning enne Teist maailmasõda ilmunud plaadid. Tähelepanuväärsed on ka 1947. aastal Riias salvestatud Tiit Kuusiku ja Eesti Rahvusmeeskoori ülesvõtted.

Rahvusraamatukogu muusikakogusse kuulub enam kui 8000 Eesti helisalvestist, mille komplekteerimisele aitab kaasa 1997. aastast kehtiv sundeksemplariseadus. Tagantjärele on suudetud hankida esinduslik valik väliseestlaste helisalvestistest. Jälgitakse ka Eesti muusika ja interpreetide esituste salvestusi rahvusvahelistes plaadifirmades.

Näituse on koostanud Katre Riisalu ja Marika Koha Eesti Rahvusraamatukogust koostöös Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Filmiarhiivi ja Tartu Ülikooli raamatukoguga.

Näitus jääb avatuks 22. juunini.

Lisainfo: Katre Riisalu, Rahvusraamatukogu kunstide teabekeskuse juhataja, tel. 630 7143, Katre dot Riisalu at nlib dot ee

Õnne Mets, Rahvusraamatukogu avalike suhete osakond, tel. 630 7260


 digitaalarhiiv digar