Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus saab näha albumit „Terra Mariana 1186-1888“

24.03.2014

Rahvusraamatukogu 5. korruse teatmesaalis saab näha albumit „Terra Mariana 1186-1888“. Valges nahkköites metallkaunistustega albumi mõõdud on 60x48 cm ja ta kaalub 50 kg

Tegemist on faksiimilega luksusalbumist, mille originaali Balti provintside katoliiklased kinkisid 1888. aastal Rooma paavstile Leo XIII-le tema preestriks pühitsemise 50. aastapäeval. Kinkealbumi mõtte algataja oli krahvinna Maria Przezdiecka (sünd. Tiesenhausen, 1823-1890). Olulist rahalist abi saadi ajaloolaselt ja etnoloogilt parun Gustav Manteuffelilt (1832-1916), kes töötas välja albumi kontseptsiooni ja koostas ladinakeelsed tekstid. Kunstiliseks kujundamiseks kaasati parimad Riia kunstnikud: Bernhard Borchert, Alexander Grosset, Artūrs Baumanis, vennad Karl ja Oskar Felsko jt., kasutati ka J. Chr. Brotze ja W. S. Stavenhageni loomingut.

Kitsenahast köites album sisaldas 70 pärgamentlehte. Ladinakeelset teksti kaunistasid kullatud initsiaalid ning raamisid tuši- ja tindijoonistused ning värvilised akvarellid. Album oli pühendatud katoliiklusele Vana-Liivimaal. Illustratsioonidel kujutati linnavaateid, maastikke, losse, lossivaremeid, kirikuid ja hauamonumente, ordumeistrite, piiskoppide ning balti ja poola aadliperekondade vappe ning pitsateid jmt.

Tänapäeval on unikaalne album hoiul Vatikani Apostellikus Raamatukogus. Aastail 2008-2009 valmistati sellest Läti Rahvusraamatukogu ja Vatikani Apostelliku Raamatukogu koostöös 12 faksiimilet, millest ühe kinkis Läti president Andris Bērziņš  2013. a. suvel Viljandi pärimusmuusika päevadel viibides Eesti presidendile. Toomas Hendrik Ilves andis luksusalbumi faksiimileväljaande üle Eesti Rahvusraamatukogule. Möödunud aastal eksponeeriti albumit Kadrioru Kunstimuuseumis näitusel „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil“.

Rahvusraamatukogu „Terra Mariana“ väljapanekut täiendavad neli lehte albumi 1903. aastal ilmunud rahvaväljaandest, mille koostajaks oli samuti Gustav Manteuffel. Luksusalbumi värvipiltidest valmistati selle tarbeks sügavtrükitehnikas must-valged ja vähendatud reprod, mis varustati saksakeelsete kommentaaridega.

Kingitud luksusalbumit on huvilistel võimalik Rahvusraamatukogu 5. korruse teabesaalis ka lehitseda, näha oma silmaga kõiki neid kaunilt kujundatud pilte Baltimaade ajaloost, kasutades selleks digitaalarhiivi DIGAR vitriini kõrval asuvas infokioskis.

Albumit „Terra Mariana“ saab Rahvusraamatukogus näha 4. juulini.

 

 


 digitaalarhiiv digar