Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Rahvusraamatukogus saab näha aumärke ja tunnustusi

20.02.2014

Reedel, 21. veebruaril kell 16 avatakse Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis näitus „25 aastat Eesti aumärke, 1988-2013. Eesti Vabariigi kodanikele antud kodu- ja välismaiseid tunnustusi, 1918-2013“.

Eesti Vabariigi 96. sünnipäeva eel avanev näitus annab ülevaate ametkondlikest ja omavalitsuste au-, teenete- ja muudest märkidest, samuti saab siin näha valikut Eesti Vabariigi kodanikele antud välismaistest au- ja teenetemärkidest ning siseriiklikest tunnustustest.

Näituse koostasid osaühingud ARS Vasetööd, Herald, Miniplast ja Märgikoda, kaasatud on ka kollektsionäärid Aleks Kivinuk ja Mart Puusepp, kes näitavad oma kogude haruldasi eksemplare.

ARS Vasetööd kavandab aumärke tellimuste järgi, valmistamisel kasutatakse väärikat kõrgkuumusemaili. Inimesi ei tunnustata aga ainult märkidega, vaid samuti auaadressidega ning tänukirjadega, mis väljendub näitusel väljapandud haruldastes nahkehistöödes.

Kollektsionäär Aleks Kivinuki kogust on ühe haruldusena välja pandud Taska töökojas nahka köidetud auaadress, mis kuulsa kullassepa Joseph Kopfi poolt hõbedaga kaunistatud. Tunnustus on antud Kaitseliidult kindralmajor Ernst Põdderile 50. sünnipäevaks. Kivinuki nahkehistööde kollektsioonist on näitusel esindatud ka näiteks Kopli mahajäetud majast leitud auaadress kaitseliitlasele Aleksander Raavikule, millest õnnestus restaureerida vaid paber, kaaned on algses seisus.

Näitusel saab näha veel Miniplasti toodetud filmi „Presidendi kett 1938-2008“. Riigivapi teenetemärgi kett, mis sai Eesti Vabariigi Presidendi ametitunnuseks, valmis 1938. aastal. Nõukogude okupatsiooni ajal viidi üle 413 grammi puhast kulda sisaldav, 96 tahklihvis briljandiga ümbritsetud ning 9-karaadise punase rubiini ja kolme 5-kraadise heleda sinisafiiriga kaunistatud kett Venemaale, kus see asub siiani. 2007. aastal otsustas Eesti Vabariigi Valitsus taastada Riigivapi teenetemärgi keti kui Eesti Vabariigi Presidendi ametitunnuse.

Teenetemärke saab Rahvusraamatukogus näha ka püsinäitusena teenetemärkide galeriis, kus eksponeeritud Vabadusristid ja Maarjamaa ristid on valmistanud ettevõtted Miniplast ning Märgikoda. Miniplast eesotsas Meelis Pääboga ja koostöös Vabariigi Presidendi Kantseleiga on renoveerinud ja korrastanud teenetemärkide galerii kõik märgid.

Näitus jääb avatuks 27. märtsini

 


 digitaalarhiiv digar