Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Säilituseksemplari seadus

14.11.2016

Alates 1. jaanuar 2017 hakkab seni kehtinud sundeksemplari seaduse asemel kehtima maailmas unikaalne säilituseksemplari seadus (SÄS).  Säilituseksemplari seadus muudab kultuurpärandi säilitamise oluliselt läbimõeldumaks. Samuti muutub Rahvusraamatukogu roll kultuuri säilitajana Eesti ühiskonnas, sest kõik sundeksemplarid loovutatakse edaspidi Rahvusraamatukokku, kes omakorda jagab need säilitajatele, kelleks on lisaks Rahvusraamatukogule Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu.


Olulisim muudatus puudutab digitaalseid väljaandeid, mis saavad sama tähtsaks kui traditsioonilised. Samuti väheneb vajadus trükiste eraldi digiteerimiseks kultuuripärandi säilitamise nimel, sest digitaalne algmaterjal loovutatakse koos valminud trükiväljaandega Rahvusraamatukokku.


Seadus toob raamatukogule nii uusi kohustusi kui ka võimalusi. Rahvusraamatukogu hangib, jaotab ja edastab säilituseksemplare, vajadusel digiteerib jooksvalt trükiseid ja hoolitseb kõigi Eesti teavikute säilitamise eest. Lisaks sellele saab kogutud algmaterjali põhjal kujundada uusi teenuseid ja muuta Rahvusraamatukogu tööd efektiivsemaks.


Oluliselt suureneb Rahvusraamatukokku laekuv digitaalainese maht, sest kirjastajad hakkavad loovutama oma trükifaile otse Rahvusraamatukogule. See võimaldab Eesti raamatukoguvõrgus viia senised teenused uuele tasemele või avada sootuks uusi.

Tutvu lisainfoga siin.
Säilituseksemplari teabepäev Rahvusraamatukogus.

Lisainfo:
Kairi Felt, tel. 630 7590, Eesti Rahvusraamatukogu kogude arenduse osakonnajuhataja, e-post Kairi.Felt@nlib.ee


Krõõt Filippov, Eesti Rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist, tel. 630 7254, e-post Kroot.Filippov@nlib.ee
 


 digitaalarhiiv digar