Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Luksuslik album „Terra Mariana 1186–1888 “ jõudis Eestisse Viljandi folgi avamisel

25.07.2013

President Toomas Hendrik Ilves ja Läti president Andris Bērziņš tervitasid 24. juulil Viljandis pärimusmuusika festivali külalisi. Eesti riigipea võttis ühtlasi vastu lätlaste kingitud 1888. aastal valminud ja üle 50 kg kaaluva Liivimaa ajalugu koondava albumi „Terra Mariana 1186–1888 “ (tõlkes “Maarjamaa”) täpse jäljendi.

Albumi „Terra Mariana 1186–1888” luksusliku originaali kinkisid 1888. aastal Balti provintside katoliiklased Rooma paavst Leo XIII-le 50. ametijuubeli puhul. Albumi odavam ja lihtsam rahvaväljaanne ilmus 1903. a. Originaalist, mis asub Vatikanis, lasid lätlased teha kümme täpset jäljendit, millest ühe kinkis Läti president täna eestlastele.
Foto: Vabariigi Presidendi Kantselei

President Ilves meenutas, et ka Viljandi, kus kaks riigipead täna kohtusid, on osa ajaloolisest Liivimaast, mis on sajandeid ühendanud Eestit ja Lätit, eestlasi ja lätlasi.
Läti presidendi tulek Viljandi folgile ning ajaloolise albumi kinkimine eestlastele on aga üks näide kahe naabermaa lähedastest ja lausa isiklikest suhetest.
Eesti riigipea õnnitles president Bērziņš’it Läti euroalaga ühinemise lõpliku otsuse puhul.

Üritusel viibis ka Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo. Kingitud album hakkab täiendama Eesti Rahvusraamatukogu kollektsiooni ning seda on võimalik septembrist märtsini näha Kadrioru kunstimuuseumi näitusel "Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil". Näitus toob kokku Eestis ja Lätis 19. sajandil loodud ja kogutud ajalooteemalised maalid, gravüürid ning joonistused. Näituse üks saalidest saab nimeks Terra Mariana, kus on eksponeeritud ka lätlaste kingitud album.

Albumis on Liivimaa (ajalooline territoorium nüüdisaegse Eesti ja Läti alal) ajaloole pühendatud illustratsioone, fotosid ja tekste aastatest 1186–1888.

 

Vabariigi Presidendi Kantselei
avalike suhete osakond
tel 631 6229

 


 digitaalarhiiv digar