Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia avab rahvusliku käsitöö osakonna juubelinäituse

14.10.2014

Kolmapäeval, 15. oktoobril kell 16 avatakse Tallinnas, Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna juubelinäitus „Oma viis“.

Näitusega soovitakse tutvustada osakonna senise arengu käigus välja kujunenud arusaama rahvuslikust käsitööpärandist ning rõhutada, et oma viis sisaldab oluliselt rohkem kui käsitöö mõiste all tavapäraselt nähakse. See hõlmab säästlikku looduskasutust, pärandi austamist, vaimse tasakaalu leidmist ja kummardust kehalisele tööle. On olemisviis, eluviis, väljendusviis, tegutsemisviis, nägemisviis, mõtteviis, loomisviis, väärtustamisviis, ellujäämisviis jne. Lisaks vihjab sõnapaar oma viis käe viiele sõrmele, mis teevad käsitööd.

Näitusega tähistatakse 20 aastat möödumist rahvusliku käsitöö osakonna esimese õppekava talukujundus ja rahvuslik käsitöö (praegu rahvusliku tekstiili õppekava) avamisest. Viimase ümber on kasvanud rahvuslikke käsitöötraditsioone ja -oskusi uuriv ning arendav osakond, kuhu praeguseks kuuluvad veel rahvusliku ehituse ja rahvusliku metallitöö õppekava ning pärandtehnoloogia magistrikava. Näitus kajastab kogu osakonna tegevust: iga õppekava esitleb nii pildis, sõnas, helis kui ka esemetes mõnda olulist liikumissuunda. Väljas on üliõpilaste ja vilistlaste tööd, aga ka osakonna ühe asutaja Anu Raua looming. Näituse toimumiskoha valik on sümboolne: nii nagu rahvusraamatukogu hoiab Eesti kirjavara, hoiab rahvusliku käsitöö osakond Eesti esemelist pärandit.

Käsitöö osakonna juhataja Ave Matsini sõnul on osakonna tegevus olnud alati enam kui lihtsalt õppetöö: „Tunneme vastutust eesti vaimse ja ainelise kultuuripärandi säilimise ees ning anname panuse selle uurimisse ja arendamisse. Meie tegevuses on oluline mitte konkreetne tehnika või materjal, vaid üldine maailmavaade, mis hoiab paikkondlikku ja rahvuslikku identiteeti tugevdavaid ja taasloovaid väärtusi.“

Näitus jääb avatuks 5. novembrini 2014. Lisaks sellele on osakonna juubeliürituste raames võimalik Tallinnas Disaini- ja Arhitektuurigaleriis tutvuda 14.-25. oktoobrini rahvusliku tekstiili eriala tänavuaastaste lõputööde näitusega „Lendutõus“ (Pärnu mnt 6, avatud E–L 12–18).

Näituseid korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond ning toetab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias tegutseb 17 õppekava, kus sel aastal õpib kokku 710 üliõpilast.

Vt ka https://www.facebook.com/events/714591128625544 

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia

 


 digitaalarhiiv digar