Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Tunne Kelami fotonäitus „Eesti tee vabadusele” juhatab sisse Balti ketiga seotud mälestuste kogumise Rahvusraamatukogus

16.08.2013

Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis on alates 15. augustist avatud Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami fotonäitus "Eesti tee vabadusele".

See on Tunne Kelami nägemus arvukatest sündmustest, mis tähistasid 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses Eesti üleminekut Moskva okupatsioonile alluvast provintsist iseseisva rahvusriigi taastamisele.

Näitusel on eksponeeritud mustvalged dokumentaalfotod iseseisvumisele eelnenud sündmustest ning portreed iseseisvumisperioodil olulist rolli mänginud isikutest.
Väljapanek on autori lugupidamisavaldus kõigile inimestele, kes kriitilistel aegadel, ületades hirmu ja pealesurutud mugavnemist, määratlesid end Eesti Vabariigi kodanikena ning asusid tegutsema iseseisva riigi taastamise nimel.
Fotonäitust on eksponeeritud mitmes Eesti paigas, samuti Stockholmis, Berliinis ja Brüsselis. Näitus "Eesti tee vabadusele" jääb Eesti Rahvusraamatukogus avatuks 31. augustini. Olete oodatud!

Tunne Kelam valiti 13. juunil 2004 Isamaa ja Res Publica Liidu esindajana Euroopa Parlamenti. 1972. aasta läkitusega ÜRO-le alanud rahvusvaheline tegevus Eesti õiguste taastamisel päädis 34 aastat hiljem Eesti esindajana maailma suurimas parlamendis.

Tunne Kelam on ka projekti Europeana 1989 Eesti rahvuslik saadik. 30.-31. augustil kella 10-18 toimuvad Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis Europeana 1989 kogumispäevad, kuhu ootame kõiki panustama Balti ketiga seotud lugude, esemeliste mälestuste, fotode, videote ja muu sarnasega. Kogumispäevade meeskond aitab teil seda digitaalsesse vormi jäädvustada, salvestab ja paneb kirja teie lood ning aitab www.europeana1989.eu leheküljele lisada. Sellest sünnib põnev ja värvikirev digitaalne arhiiv, millesse saab süveneda õppeotstarbel, uuringute eesmärgil või isiklikust huvist ning mis jääb tulevastele põlvedele kasutada.

Tunne Kelam panustas www.europeana1989.eu tarvis juba juunis Varssavis toimunud projekti avaüritusel oma Eesti kodaniku registreerimiskaardi ning materjalidega 1989. aasta kohta.

30. augustil kell 12.30 toimub Eesti Rahvusraamatukogus Europeana 1989 kogumispäeval vestlusring Balti ketist, kus lisaks Tunne Kelamile meenutavad seda Balti ketis oslaenud ja seda meedias kajastanud inimesed. Kogumispäeval saab lisaks näitusele vaadata filme 1989. aasta sündmustest.

Olete oodatud kogumispäevadele mälestusi tooma, vestlusringi kuulama ja filme vaatama!

Täiendav teave:
Kaja Villem, Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami esindaja Eestis, tel. +372 773 4201, http://www.kelam.ee

Annika Koppel, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Europeana projekti liige, tel. 630 7260, Annika.Koppel@nlib.ee

 

 


 digitaalarhiiv digar