Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 1 / 2013

Rahvusraamatukogu soovib kõigile õnne ja edu uuel aastal!

2013. aastal on tulemas kaks olulist tähtpäeva.
Nagu Eesti Vabariik, saab ka Eesti Rahvusraamatukogu tänavu 95-aastaseks. Raamatukogu sünnipäev on 21. detsembril.
Rahvusraamatukogu hoone Tõnismägi 2 avamisest möödub 11. septembril 20 aastat.
Plaanime põnevaid ettevõtmisi. Et nendega kursis olla, telli ja loe meie uudiskirja, jälgi meid kodulehel, Facebookis ja Twitteris!
2013. aasta on Eestis pühendatud kultuuripärandile juhtmõtte "Pärijata pole pärandit" all.
Teema-aasta eesmärk on, et inimesed teadvustaksid kultuuripärandit kõikjal enda ümber ning mõistaksid, et seda tuleb ühiselt hoida. Eesti Rahvusraamatukogu osaleb pärandiaasta projektides.

Tähtsaimast 2012. aastal
Rahvusraamatukogus teostati ulatuslik rekonstrueerimine, mille tulemusena vahetati hoone aknad, uuendati ventilatsioonisüsteem ja valgustus, soojustati üks tiib ja parandati katuseid. See oli aasta tegu, millega eduka toimetuleku puhul tunnustati haldusdirektorit Mati Kibinit.
Aastate inimene oli laenuosakonna juhataja Sirje Roogna ja aasta inimene digiteerimisosakonna juhataja Signe Tõnisson.
Kaotasime lugejate vanusepiirangu. Trükist tuli kaks esimest köidet neljaköitelisest eesti retrospektiivsest rahvusbibliograafiast „Eestikeelne raamat 1918-1940“. Suur töö, mis algas 13 aastat tagasi, hakkab lõpule jõudma. Kaks viimast köidet ilmuvad 2013.
Tööd alustas digitaalarhiivi osakond. Uuenesid e-raamatukogu teenused: otsinguportaal, ERB ja DIGAR arenesid funktsionaalsemaks ja kasutajasõbralikumaks.
Rahvusraamatukogu korraldamisel toimusid Bibliotheca Baltica ja IFLA järelkonverents. Euroopa tasandil sai Rahvusraamatukogu esindatuse CENLi (Euroopa rahvusraamatukogude konverents) juhatuses.

Konkurss-näitus „Kunstnikult raamatukogule”

Ootame nii professionaalseid kunstnikke kui ka kunstiüliõpilasi osalema raamatukogu juubelite väärikaks tähistamiseks teemaprojektis „Kunstnikult raamatukogule“.

Koolitame infokasutajaid

Ootame huvilisi psühholoogiateabe koolitusele, mis toimub 31. jaanuaril kella 14-17.
Tutvustame ning juhendame, kuidas leida ja kasutada psühholoogiateabe allikaid Rahvusraamatukogu e-raamatukogus:
- Raamatuotsingu võimalused: e-kataloog ESTER ja kaartkataloogid
- Ajakirja- ja artikliotsingu võimalused Rahvusraamatukogu ja rahvusvahelistes andmebaasides
- Psühholoogiateave Rahvusraamatukogu otsinguportaalis
Koolitab humanitaarteaduste saali töörühma juht Esta Kivimägi.

Kestab registreerumine E-raamatukogu koolitusele 15. jaanuaril kella 15-17.
Koolitusel on hea võimalus tundma ja kasutama õppida uuenenud otsinguportaali, leidmaks huvipakkuvaid trükiseid ja e-raamatuid, e-ajakirju ja e-artikleid ning teemaga seotud võrguväljaandeid.

Koolitused on tasuta.
Täiendav info ja registreerimine: Hela Ojasaar, tel. 630 7585, e-post: koolitus at nlib dot ee
Vaata lisaks 2013. aasta koolituskalender.

Digitaalne mälu

Seminar autoriõigusest ja teoste vabakasutusest digitaalses keskkonnas „Sõnakunst ja e-vabadus: autorikaitsest vabakasutuseni” toimub 17. jaanuaril Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis. Kava. Loe lisa ja registreeru

Otsime kauneimaid Eesti raamatuid

Taas valitakse 25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut. 2012. aastal Eesti kirjastajate publitseeritud ning Eesti kunstnike kujundatud ja illustreeritud raamatuid saab esitada võistlustele „25 kauneimat Eesti raamatut” ja „5 kauneimat Eesti lasteraamatut” 7. jaanuarini. Loe lisa

EoD e-raamatuid pakub nüüd 32 raamatukogu

Veebipõhise EoD (eBooks on Demand) teenuse pakkujate võrgustik on täienenud kolme raamatukoguga. Raamatuid, mille autoriõiguse kehtivuse tähtaeg on lõppenud, digiteeritakse kasutaja tellimisel nüüd 32 raamatukogus.
Hiljutised võrgustikuga liitujad on Viini Kunstide Akadeemia raamatukogu Au strias, Strasbourgi Ülikooli raamatukogu Prantsusmaal ja Martin-Opitz-Bibliothek Saksamaal. Eestist pakuvad teenust Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu.
Raamatuid, mille digiteerimist saab tellida, leiab EoD otsimootorist. Vaata lisa EoD kodulehelt ja facebookist.

Digari uudised: „Keä sedde ärra warrastab Se om kelm.“

On vana komme teha raamatusse sissekirjutusi: näitamaks raamatu omanikku, osundamaks soovile raamatut kellelegi kinkida, tegemaks raamatuga seoses märkusi või sidumaks raamatut sissekirjutajale oluliste mõtetega. See komme on arvatavasti niisama vana kui trükiraamat ise.
Rahvusraamatukogu digitaalarhiiv Digar pakub juba ligi 4000 skaneeritud trükise digitaalkoopiat. Eesti trükise punase raamatu digitaalprojekt tõi läinud aastal eriti hinnalist lisa.
Digaris näikse vanim sissekirjutus olevat aastast 1662, mil Johan Duncan kirjutas oma nime H. Stahli “Anführung zu der Esthnischen Sprach” (1637) tiitellehele. Loe edasi

Näitused

Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused

 

"Eesti Rahvusraamatukogu 95. Kalendermärkmik 2013"

Eesti Rahvusraamatukogu saab 2013. aastal 95 ja raamatukogu hoone Tõnismäel 20. Kalendermärkmiku vahelehtedel on Rahvusraamatukogu ehitust kajastavad fotod ja tekstid, samuti tutvustatakse raamatukogu teenuseid. Küsi kalendermärkmikku raamatupoodidest või telli.

„Eestikeelne raamat 1918-1940” I-IV ettetellimine

Praeguseks on ilmunud kaks esimest osa, kolmas ja neljas ilmuvad septembris 2013. Nimestikus on 28 120 raamatu ja jätkväljaande kirjet.
”Eestikeelne raamat 1918-1940” I-IV osa on jätk eesti retrospektiivse rahvusbibliograafia köidetele “Eestikeelne raamat 1525-1850”, “Eestikeelne raamat 1851-1900” ja “Eestikeelne raamat 1901-1917”. Lisainfo

Stefan Marschall „Parlamentarism. Sissejuhatus”.

Riigikogu Kantselei ja Eesti Rahvusraamatukogu koostöös ilmus detsembris tõlkeraamatuna Stefan Marschalli politoloogiaõpik „Parlamentarism. Sissejuhatus”. Stefan Marschall on politoloogia professor Heinrich Heine nimelises Düsseldorfi Ülikoolis ja arvukate parlamentarismi alaste raamatute autor. Saadaval raamatupoodides ja Eesti Rahvusraamatukogu veebipoes alates 8. jaanuarist. Loe lisa

Stephen Frost's Improv All Stars

23. jaanuaril esineb esimest korda Eestis legendaarne improvisatsioonikomöödia trupp. Neli vaprat koomikut tulevad lavale ilma käsikirjata ning omamata vähimatki aimu, mis juhtuma hakkab. Aga juhtuma hakkab. Publiku suunava käe all sünnivad otse laval sketšid ja koomilised draamad, mis on hämmastavalt leidlikud ning kohati sürreaalsed.
Lähem info

Võrguväljaannete uued numbrid

  • Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
  • Nädal meedias hõlmab Riigikogu liikmete, ministrite ja Europarlamendi saadikute kirjutisi nende ajaveebides.
  • Summaria Iuridica sisaldab eestikeelseid kokkuvõtteid ja valiknimestikku välisajakirjades ilmunud õigusalastest kirjutistest.
  • Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.
Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia