Eesti Rahvusraamatukogu Uudiskiri

Hoiame mõtteid, et jagada neid teiega!  
Kui sa ei näe uudiskirja korrektselt, vajuta siia
                                                                   
Võta aega lugemiseks!

Suvi on aeg, mil on mahti rohkem raamatuid lugeda. Rahvusraamatukogust saab laenata puhkuse ajaks kindlasti mõne inspireeriva ja mõnusa teose!

Selleks, et saaksite raamatute seltsis mugavalt aega veeta, pakume suveks pikemat laenuperioodi. Tavapärase 30 päevase laenutähtaja asemel saate kuni 5 raamatut laenata koju 60 päevaks.


Tutvu valikuga e-kataloogis ESTER
.

Lisaks on ajavahemikus 4.-8. juulini võimalik laenata kuni augusti alguseni koju avakogu võõrkeelseid erialateavikuid, mille tavapärane laenutähtaeg on kolm tööpäeva. Kasutage seda võimalust!

Kui eelistate lugeda digiraamatuid, siis on meie digitaalarhiivis kättesaadavad ligi 300 teost eesti kirjandusklassikast. Vaadake ja valige huvipakkuv raamat aadressil www.digar.ee.


Head lugemissuve!
Suvised lahtiolekuajad Eesti Rahvusraamatukogus

Rahvusraamatukogu on suletud 23.-26. juunini. Suvel oleme kinni ka laupäevadel.

Raamatukogu on suvepuhkusel 9.- 31. juulini, samal aja teostatakse majas suuremahulisi elektritöid, mida muul ajal teha ei ole võimalik.


Näitus: „Päris ja prii. 200 aastat pärisorjuse kaotamisest Eestis"
Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis on avatud koostöönäitus Eesti Ajaloomuuseumiga „Päris ja prii. 200 aastat pärisorjuse kaotamisest Eestimaal“.

200 aastat tagasi, 1816. aasta 23. mail kirjutas Vene keiser Aleksander I alla talurahvaseadusele, mille alusel vabastati Eestimaa talupojad pärisorjusest. Kuramaal kaotati pärisorjus 1817. ja Liivimaal 1819. aastal.

Liivimaale tuli priius kolm aastat hiljem, nii kajastab näitus paralleelselt Eestimaaga ka pärisorjuse kaotamist Liivimaal. Väljapanek hõlmab perioodi alates 18. sajandi lõpust kuni 19. sajandi keskpaigani. Eksponeeritakse talupoegade eluolu kajastavaid trükiseid ja dokumente, tuntud Balti valgustajate raamatuid, esimesi patente talurahva kaitseks ning publikaate ja talurahvaseadusi. Näituse tuumikuks on Eesti- ja Liivimaa talurahvaseadused: talurahva kaitse seadused 19. sajandi alguses, priikslaskmise seadused, 19. sajandi keskpaiga talurahvaseadused ja 1866. aasta maakogukonna seadus.

Trükised ja käsikirjad on pärit Eesti Rahvusraamatukogu kogudest, dokumendid Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Rahvusarhiivi fondidest. Näitust ilmestavad esemed ja baltisaksa kunstnike teosed Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Näituse pealkiri on inspireeritud Andres Saali aastail 1891–1893 ilmunud kirjatööst „Päris ja prii“.

Näitusesaali kõrval asuvas lugemisaalis on avatud väljapanek „200 aastat tagasi: eestikeelseid raamatuid aastast 1816“.

Eesti talurahvaseaduste kollektsiooniga saab tutvuda Eesti Rahvusraamatukogu digitaalarhiivis DIGAR.
Uus RiTO
Riigikogu Toimetised nr 33/2016 keskendub Eesti visioonile, käsitledes muu hulgas Eesti hariduse ja teaduse, tööjõuturu ning majanduse väljavaateid.
„Eestil on vaja suurt ideed ning selleks võiks tõenäoliselt olla haridus,“ ütles ajakirja peatoimetaja Mart Raudsaar. „Muidugi on oluline jääda ka maailmas ellu, selles olid ajakirja vestlusringis osalenud parlamendiliikmed igati üksmeelsed.“
Haridusteemal on mitu artiklit, alateemana näiteks Eesti ülikoolide kolledžite roll regioonide arendajatena. Garri Raagmaa, kes on varem juhtinud TÜ Pärnu kolledžit, praegune Tartu Ülikooli regionaalplaneerimise dotsent, toob oma essees hulgaliselt praktilisi näiteid, kuidas on kõrgkoolide probleempiirkondadesse viimine olnud üks tõhusamaid regionaalse arengu meetmeid.
Tea Danilov ja Indrek Tammeaid vaatlevad innovatsiooni meie majanduses. RiTo nr 33 sisust toob peatoimetaja välja veel Igor Gräzini essee, mis mõtestab Liivimaa rolli Eesti minevikus ja tulevikus, professor Rein Taagepera mõtiskluse „Sisserännukultuur lastevaesel maal“ ning Teadusagentuuri ja Haridus- ja Teadusministeeriumi analüüsi „Eesti teadus ajaperspektiivis“.
Ainult RiTo trükiversioonis ilmub parlamentarismi üks moodsa aja tüvitekste, Düsseldorfi Heinrich Heine Ülikooli professori Stefan Marschalli artikkel, mis käsitleb parlamendi ja meedia suhteid.
Ajakiri valmib Riigikogu Kantselei ja Rahvusraamatukogu koostöös.

Sellest aastast on uuenenud RiTo koduleht, mis sisaldab kõiki RiTo numbreid ja otsida saab kogu tekstimassiivist. Uus koduleht on kasutatav ka mobiilis.

RiTo uut numbrit saab alates järgmisest nädalast osta suurematest raamatupoodidest, Rahvusraamatukogu infoletist ning teatmesaalist.
Me armastame kaarte! Osale!

Käimas on rahvusvaheline kaardiaasta International Map Year 2015-2016. Millal siis veel, kui mitte nüüd! Leia endas varjul olnud kartograafianne ning pane kaardile nähtused ja olukorrad, mis on veel kaardistamata. Joonista maailm ümber nii, nagu ise seda näed või näha tahaksid. Näita oma suhtumist ja seisukohti, lastes kaardil enda eest kõnelda.

Loo oma nägemus maakaardist ja too see näitusele Rahvusraamatukokku!
Huvitavate teemakaartide näitus toimub 28.10.–18.11.2016. Tööde esitamise tähtaeg on 10. oktoober. Vastu võetakse seinale kinnitatavad-riputatavad või vitriinis eksponeeritavad kaardid, mis on tervikliku vormistusega originaalteosed. Kaart võib olla nii uus kui ka sahtlipõhjast leitud vana, joonistatud pliiatsiga või tehtud digitaalselt, olla metsikult lingvistiline või lihtsalt ilus.

Puhka loominguliselt! Täpsem info juba suve lõpus.

Lisainfo:
Tiina Kruup, 156 või e-post Tiina.Kruup@nlib.ee

Kaart:
1. on vormistatud tugevamale paberile
2. on varustatud infoga autorite kohta (nimi, kontaktandmed)
3. on varustatud töö pealkirjaga ja soovi korral kaardi valmimise kirjeldusega
4. on varustatud infoga, kas töid võib digiteerida ja hiljem raamatukogu väljaannetes publitseerida / säilitada originaali Eesti Rahvusraamatukogu kartograafiakogus.

Tööd palume tuua Eesti Rahvusraamatukogu inforuumi E–R 10–20 ja L 12–19 või saata postiaadressil Eesti Rahvusraamatukogu, näituste osakond, Tõnismägi 2, 15189 Tallinn. Ümbrikule kirjutada „Kaardiaasta”.

Esitatud töödest tehtud valik eksponeeritakse näitusena Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis 28.10.–18.11.2016.

 
Eesti Rahvusraamatukogu
Tõnismägi 2 15189 Tallinn Tel. 630 7611 Faks 631 1410 nlib at nlib dot ee

Eesti Rahvusraamatukogu Uudiskiri