RAAMATUILLUSTRATSIOONIDE KOGU RRis

Sissejuhatus

 

Eesti Rahvusraamatukogus pandi illustratsioonide kogule alus 1960ndatel aastatel, kui osteti esimesed eesti kunstnike raamatuillustratsioonide originaalid. Nendeks olid Märt Laarmani illustratsioonid F. Tuglase teostele “Väike Illimar” (1962) ja “Valik novelle ja miniatuure” (1957) ning Aino Bachi illustratsioonid Mart Raua “Valitud luuletustele” (1946). Tegemist oli silmapaistvaimate meistritega sõjajärgses raamatugraafikas. Sellest alates on illustratsioonide kogu järjepidevalt täienenud ostude või annetuste näol. Viimane arvukas kingitus tuli kirjastuselt “Tiritamm”. Raamatukogule anti üle ligi 200 raamatu illustratsioonid aastatest 1960-1980, teoste väljaandjaks oli “Eesti Riiklik Kirjastus” ja hiljem “Eesti Raamat”.

Unikaalses kogus on ligi 9000 originaalillustratsiooni 770 raamatule. Kollektsioon koosneb nii raamatukujundustest kui ka illustratsioonidest. Kogu vanimad originaalid pärinevad 1911. aastast, nendeks on Rudolf Lepiku juugendstiilis illustratsioonid „Pärnu maakonna laulupidu albumile“ (Tartu, 1911) . Ligi poole kogust moodustavad lasteraamatute illustratsioonid. Meilt leiab Siima Škopi illustreeritud “Pöial-Liisi” ja “Lumivalgekese”, Edgar Valteri “Naksitrallid” ja “Kunksmoori”. Hindamatu väärtusega on Günther Reindorffi illustratsioonid J. Londoni raamatule „Valgekihv“, Ott Kangilaski illustratsioonid A. H. Tammsaare romaanidele “Tõde ja õigus” ja „Põrgupõhja uus Vanapagan“ jpt. Kunstnikest on kogus esindatud eesti nimekaimad graafikud ja illustraatorid – Günther Reindorff, Märt Laarman, Aino Bach, Ott Kangilaski, Richard Kaljo, Siima Škop, Evald Okas, Villu Toots, Vive Tolli, Edgar Valter, Jüri Arrak, Jaan Tammsaar, Viive Noor, Reti Saks, Catherine Zarip jpt.

Rahvusraamatukogu raamatuillustratsioonide kogu näol on tegemist järjepidevalt täieneva kollektsiooniga, kuhu sihipäraselt muretsetakse eesti raamatukujundajate ja illustraatorite loomingut eesmärgiga väärtustada raamatukujundust kui kunstiliiki. Uurijate ja huviliste kasutada olev e-näitus tutvustab kogus olevaid illustratsioone ning nende autoreid.

Näitus sisaldab autoriõigusega kaitstud teoseid. Nende kasutamiseks pöörduge autori või õiguste omaja poole.

RR | digikogud | raamatuillustratsioonide kogu | autorid