HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 5/2009

Suvised lahtiolekuajad
Avati e-märksõnastik
Lisavõimalusi pakkuv teenus litsentsiandmebaasides
Uuendati kaarditarkvara
Ilmus rahvarõivateemaline kalender 2010
Võrguväljaannete uued numbrid
Näitused

Suvised lahtiolekuajad

Rahvusraamatukogu on suletud 22.-24. juunini.
6. juulist 2. augustini on raamatukogu suletud kollektiivpuhkuseks eelarvekulude kokkuhoiuvajaduse tõttu.
1.-3. juulini ning augustis on raamatukogu avatud E-R 12-18.
Järgmine uudiskiri ilmub augusti alguses.

Avati e-märksõnastik

Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsium avas kõigile huvilistele kasutamiseks Eesti märksõnastiku. Märksõnastik sisaldab ligikaudu 46 000 märksõna ja sünonüümi, mille abil saab leida raamatuid, perioodikaväljaandeid, artikleid, noote, helisalvestisi, kaarte jm. paljudest Eesti andmebaasidest. Märksõnastikus saab valitud märksõnaga teostada otsingu e-kataloogis ESTER, artiklite andmebaasis ISE ja Google’is; sirvida märksõnu ainevaldkondade kaupa; välja trükkida, saata e-postile või salvestada oma arvutisse sõnaloendeid ja kirjeid; tellida e-postile püsiteadistus uute, muudetud ja kustutatud märksõnade kohta jm.
Märksõnastikku koostavad Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikooli Raamatukogu.

Lisavõimalusi pakkuv teenus litsentsiandmebaasides

Rahvusraamatukogu võttis andmebaasides Ulrich's Web, FirstSearch ja Proquest kasutusele lisavõimalusi pakkuva linkimisteenuse. Teenus võimaldab siduda kirjega andmebaase ja raamatukogu e-teenuseid. Tänu sellele saavad lugejad ”SFX RR” nupule vajutades kontrollida artikli täisteksti olemasolu andmebaasides, leida väljaannet e-kataloogist ESTER, kasutada raamatukogudevahelise laenutuse teenust, otsida Google Scholaris jm. Andmebaasides Ulrich's Web ja FirstSearch asub ”SFX RR” nupp täiskirje alguses, ProQuest näitab nuppu lühikirje all ”Vaata linke” loendis.
Teenust arendatakse jätkuvalt ning see on kavas lisada veel mitmesse litsentsiandmebaasi. Tagasiside teenuse kasutajatelt on oodatud e-teenuste peaspetsialistile aadressil: Kristina.Rood@nlib.ee.

Uuendati kaarditarkvara

Kartograafia- ja geograafiasaalis saab nüüdsest kasutada töölaua GIS tarkvaratoodet ArcView 9.3 . Konsultandi vahendusel saab tööpäevadel kella 12-18 lugejaarvutis kaarditarkvara abil vaadata kaardiandmekihte, koostada teemakaarte ja teha väljatrükke. Täiendav info: tel. 630 7156, mercator@rahvusraamatukogu.ee .

Ilmus rahvarõivateemaline kalender 2010

Rahvusraamatukogu 2010. aasta kalender on pühendatud rahvarõivaste kajastamisele trükistes läbi aegade. Kalendrist leiab illustratsioone raamatutest, postkaartidelt ja plakatitelt, kus rahvariie on jäädvustatud kui identiteedi kandja. Kalendrit saab tellida raamatukogu kodulehelt.
29. augustini saab harulduste kogu näitusesaalis vaadata näitust Eesti rahvarõivas sõnas ja pildis, mille põhjal kalender koostati.
Rahvuslikest meenetest on valminud riidest kott, millel on Johann Gottlieb Georgi raamatust „Beschreibung aller Nationen des Russischen Reichs” pilt rahvarõivais Põhja-Eesti naisest, ning raamatukogu kunstniku Tiiu Lauri tekstiilnukud.

Võrguväljaannete uued numbrid

Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
Nädal blogides hõlmab Riigikogu liikmete, ministrite ja Europarlamendi saadikute kirjutisi nende ajaveebides.
Riigikogu liikmete kirjutised Rahvusraamatukogu andmebaaside ja Riigikogu liikmetelt saadud andmete põhjal.
Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest ja raamatututvustusi eelkõige majandusest, poliitikast ja rahvusvahelistest organisatsioonidest, mis on Eesti lugeja jaoks olulised.
Uudiskirjanduse nimestikud
Humanitaarteaduste uudiskirjanduse nimestik
Uued raamatud Euroopa Liidu infokeskuses
Uued raamatud: sotsioloogia, majandus, poliitika
Uued õigusraamatud Eesti Rahvusraamatukogus
Uut kunstikirjandust
Uut Rahvusraamatukogu muusikakogudes
Uut teatri- ja filmikirjandust

Näitused

8. juunini 6. korruse näitusesaalis ja galeriis, fuajees, peanäitusesaalis rahvusvaheline joonistustriennaal Manu propria
29. augustini harulduste kogu näitusesaalis Eesti rahvarõivas sõnas ja pildis Rahvusraamatukogu varamust
6. juunist 31. augustini õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide saalis Friedrich Fromhold von Martens 1845-1909, õigusteadlane. Raamatud, artiklid RRi kogudest
11. juunist 2. juulini 6. korruse näitusesaalis Harry Jürgensi raamatuillustratsioonid
12. juunist 1. juulini 6. korruse galeriis fotonäitus 2009 - rahvusvaheline astronoomia aasta
16. juunist 2. juulini peanäitusesaalis köitekunstinäitus Eesti rahvakultuur