HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 3/2010

Uued paljundus- ja skaneerimisvõimalused
Abiks ID-kaardi kasutajatele
E-kataloog ESTER uuel aadressil
Tule emakeelepäevale
Kiida teenindajat
Võrguväljaannete uued numbrid
Näitused

Uued paljundus- ja skaneerimisvõimalused

Nüüd saab Rahvusraamatukogus kasutada AS Overalli iseteenindusega skaneerimis- ja paljundusteenust, mis on varasemast kopeerimisteenusest mugavam ja soodsam. Iseteenindusega masinad asuvad suuremates lugemissaalides. Uues süsteemis on kasutusel 2 piletit hinnaga 24 ja 96 krooni, mida saab osta mobiiltelefoniga või internetist www.pilet.ee. Koopiate hinnad on: must-valge koopia 80 senti/A4, 1.60 krooni/A3; värvikoopia 6 krooni/A4, 12 krooni/A3, digitaalkoopia (väljatrükita skaneerimine) 40 senti/A4, 50 senti/A3.
Rahvusraamatukogust varem ostetud koopiakaarte saab aasta lõpuni kasutada ühiskonnateaduste saalis, õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide saalis ning üldlugemissaalis. Koopiaid saab jätkuvalt lasta teha teatmesaalis 5. korrusel (vt. hinnakirja).

Abiks ID-kaardi kasutajatele

ID-kaarti saab kasutada igas Rahvusraamatukogu lugemissaalis. Toiminguteks, milleks on vaja sisestada ka PIN2 parool (nt. pangatehingud, sh. ID-pileti ostmine), tuleb kasutada multimeediaarvutit või kokkuleppel konsultandiga tema arvutit. PIN1 isikutuvastamist vajavaid toiminguid saab teha igast ID-kaardi lugejaga varustatud arvutist. Sülearvuti kasutajatel raamatukogu WiFi võrgus probleeme ei teki, kui vajalik tark- ja riistvara on olemas.
Digitaalallkirja andmiseks DigiDoc Clientis on soovitav kasutada DigiDoc portaali aadressil http://digidoc.sk.ee . Tasuta portaal võimaldab ID-kaardi omanikel digitaalallkirju anda ja nende kehtivust kontrollida. Kontrolliportaal https://digidoccheck.sk.ee võimaldab ID-kaardita või sisselogimiseta lugeda digitaalselt allkirjastatud faile, kontrollida sinna keskkonda enda laetud dokumentide digitaalallkirjade kehtivust jm.

E-kataloog ESTER uuel aadressil

Kaheksa Tallinna raamatukogu, sh. Eesti Rahvusraamatukogu kogusid kajastav e-kataloog ESTER Tallinn asub nüüd aadressil http://tallinn.ester.ee ja viie Tartu raamatukogu ühine e-kataloog ESTER Tartu aadressil http://tartu.ester.ee . Tehniliste probleemide vältimiseks on soovitatav edaspidi kasutada ainult uusi aadresse.
E-kataloogis saab otsida kirjandust, tellida ja pikendada laenutusi, aga ka hinnata raamatuid, saata tellimisettepanekuid, tellida e-postile teavitus huvipakkuvate märksõnadega kirjete lisandumisest jpm. E-kataloogi haldab ELNET Konsortsium .

Tule emakeelepäevale

11. märtsil kella 11-14.30 peab Eesti Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis emakeelepäeva, millel seekord Mats Traadi laenuna pealkiri “Keel on autori kodu”. Ettekandega esinevad kirjanik ja ajakirjanik Jaak Urmet (Wimberg), raadioajakirjanik Maris Johannes, kirjanik Mats Traat, tõlkija Mati Sirkel, kirjanik ja näitleja Merle Jääger, ajakirja “Vikerkaar” toimetaja Marika Mikli ning Rahvusraamatukogu humanitaarteaduste saali juhataja Krõõt Liivak. Päevajuht on Rahvusraamatukogu teadus- ja arenduskeskuse eesti kirjanduse referent Maire Liivamets.
Osavõtmine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerumine 8. märtsini: Krista.Talvi@nlib.ee, tel. 630 7129.

Kiida teenindajat

Juba kolmandat aastat osaleb Rahvusraamatukogu Hea Teeninduse Kuu projektis, et anda lugejaile täiendav võimalus väärtustada head teenindust. Teenindajaid saab kiita, täites raamatukogus paiknevate Hea Teeninduse postkastide juures sedeli või tehes postituse kampaania veebilehel. Teie tagasiside on meile oluline!

Võrguväljaannete uued numbrid

Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
Nädal blogides hõlmab Riigikogu liikmete, ministrite ja Europarlamendi saadikute kirjutisi nende ajaveebides.
Summaria Europensia uus number käsitleb intellektuaalset omandit ja autoriõigust Euroopa Liidus.
Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.
Uudiskirjanduse nimestikud
Humanitaarteaduste uudiskirjanduse nimestik
Uued raamatud Euroopa Liidu infokeskuses
Uued raamatud: sotsioloogia, majandus, poliitika
Uued õigusraamatud Eesti Rahvusraamatukogus
Uut kunstikirjandust
Uut teatri- ja filmikirjandust

Näitused

31. märtsini harulduste kogu näitusesaalis Kaljo Põllu eksliibrised
31. märtsini Saksa saalis raamatunäitus Teater – mitte ainult sündmus, vaid eluvorm
31. märtsini Austria saalis raamatunäitus Viini teatrimaailm
31. märtsini Šveitsi saalis raamatunäitus Šveitsi lavakunst – rahvateatrist eksperimentaalteatrini
30. aprillini humanitaarteaduste saalis raamatunäitus Eesti kirjanike murdekeelne looming kahel viimasel aastakümnel
5. märtsist 25. märtsini peanäitusesaalis ja fuajeegaleriis Jaan Poska ja Tartu rahu
10. märtsist 31. märtsini 6. korruse näitusesaalis ja 6. korruse galeriis Eesti kunstnike lugemisaastale pühendatud ühisnäitus Kiri
31. märtsist 17. aprillini peanäitusesaalis näitus Eesti köited Prantsusmaal III
Püsinäitused
3. korrusel Eesti Rahvusraamatukogu ajaloo näitus, Eduard Wiiralti galerii
5. korrusel Eesti riiklike teenetemärkide galerii
Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/naitused