HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 5 / 2011

Raamatukogu näitab muuseumiööl oma aardeid
OECD majandusülevaate täistekst kättesaadav
Hooaja viimane infootsingu koolitus
Tulge kohtuma austria kirjaniku Walter Mülleriga
Näitus kultuuripealinnas ja viktoriin kultuuripealinnadest
Saime kingituseks 100 venekeelset raamatut
Kogunevad digitaalse säilitamise spetsialistid üle maailma
Võrguväljaannete uued numbrid
Näitused

Raamatukogu näitab muuseumiööl oma aardeid

14. mail toimuval muuseumiööl osaleb Rahvusraamatukogu esmakordselt ning pakub külastajatele vaatamiseks tõelisi aardeid.
Kella 18-22 saab igal täistunnil harulduste kogu näitusesaalis kuulata sajandivanuseid plaate ning asjatundjate selgitusi Eesti heliplaadi 110. aastapäevale pühendatud näitusel. See on maiuspala igale muusikahuvilisele, kus näha helikandjaid rariteetidest tänapäeva popmuusikani. Et muuseumiöö teema on sel aastal öös on aardeid, saab harulduste ja arhiivkogu lugemissaalis tutvuda ka tõeliselt haruldaste raamatutega.
Lisaks saab kella 18-22 igal täistunnil algavatel ekskursioonidel heita pilgu raamatukogu hoidlatesse. Kuna kohtade arv on piiratud, palume hoidlate külastamiseks eelnevalt registreeruda tel. 630 7368 või Lilian.Urba@nlib.ee. Ürituse infoga saab end kursis hoida kodulehe ja Rahvusraamatukogu muuseumiöö facebooki lehe abil.

OECD majandusülevaate täistekst kättesaadav

Paar nädalat tagasi tutvustas OECD Majandusarengu Ülevaatekomitee Rahvusraamatukogus Eesti majandusülevaadet. Raporti täisteksti saab lugeda 6. korruse õigusteaduse ja rahvusvaheliste organisatsioonide saalis trükisena ning e-väljaandena. Kokkuvõte on vabalt kättesaadav OECD kodulehel.
14. maini saab fuajees näha Rahvusraamatukogu OECD kogu tutvustavat raamatunäitust. Eesti Rahvusraamatukogu on OECD ametlik hoiuraamatukogu Eestis.

Hooaja viimane infootsingu koolitus

Infootsingu koolituste hooaeg hakkab läbi saama ning osaleda on veel võimalik vaid 10. mail kella 15-17 toimuval e-raamatukogu ABC koolitusel.
Kui uurimistööde valmimistähtaeg liialt lähedal, tasub investeerida kaks tundi, et infootsing muutuks kiiremaks ja otsikohad selgemaks.
Lisainfo ja registreerimine: tel. 630 7485, koolitus@nlib.ee

Tulge kohtuma austria kirjaniku Walter Mülleriga

Neljapäeval, 12. mail kell 17 kohtub lugejatega 7. korrusel Austria saalis austria kirjanik Walter Müller. Autor loeb katkendeid autobiograafilisest romaanitriloogiast Die Häuser meines Vaters, Schräge Vögel ja Kleine Schritte. Üritus on saksa keeles ja seda toetab Austria suursaatkond Tallinnas.
Lisainfo ja registreerimine: tel. 630 7360, austria@nlib.ee

Näitus kultuuripealinnas ja viktoriin kultuuripealinnadest

Alates 12. maist saab linnaruumis näha kultuuripealinna aastale pühendatud näitust KAART & kaart – ajareis Tallinnas. Esimene eksponeerimiskoht on Vabaduse väljaku ja Jaani kiriku kõrval. Näitus jutustab Rahvusraamatukogu kogudes olevate vanade linnaplaanide ja postkaartide abil, kuidas on muutunud Tallinna roll, välisilme, valitsejad ja elanikud, aga ka see, millisena on seda tahetud tutvustada külalistele. Välinäitus saab teoks SA Tallinn 2011 toetusel.
Euroopa kultuuripealinnade ja -auhindade teemale on pühendatud ka Rahvusraamatukogu Euroopa Liidu infokeskuse koostatud Euroopa päeva viktoriin, millele saab vastata 9. maini. Parimatele vastajatele auhinnad!

Saime kingituseks 100 venekeelset raamatut

Venemaa Väliskirjanduse Raamatukogu vahendusel jõudis Rahvusraamatukokku firma N-TRANS projekti „Head naabrid“ raames 100 venekeelset kultuuri-, teoloogia- ja ilukirjandusteost, teiste seas Ljudmila Ulitskaja teosed. Kingitus täiendab Rahvusraamatukogu venekeelse kirjanduse kogu ning lisab uuemaid trükke. Väljapanekut tervikuna saab vaadata 7. korruse humanitaarteaduste saalis 19. maist 20. juunini.

Kogunevad digitaalse säilitamise spetsialistid üle maailma

23.-25. maini toimub Rahvusraamatukogus rahvusvaheline konverents Aligning National Approaches to Digital Preservation. Konverentsil käsitletakse riikide digitaalse säilitamise kogemusi, lähtudes tehnilistest, juriidilistest, majanduslikest jt. aspektidest. Konverentsi korraldavad USA Kongressi Raamatukogu, USA Educopia Instituut ja Eesti Rahvusraamatukogu.
Lisainfo ja registreerimine 9. maini: www.educopia.org/events. Eesti Rahvusraamatukogu kontaktisik on välissuhete peaspetsialist Mari Kannusaar, tel. 630 7503, Mari.Kannusaar@nlib.ee

Võrguväljaannete uued numbrid

Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
Nädal blogides hõlmab Riigikogu liikmete, ministrite ja Europarlamendi saadikute kirjutisi nende ajaveebides.
Riigikogu liikmete kirjutised Rahvusraamatukogu andmebaaside ja Riigikogu liikmetelt saadud andmete põhjal.
Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.
Uudiskirjanduse nimestikud
Humanitaarteaduste uudiskirjanduse nimestik
Uued raamatud Euroopa Liidu infokeskuses
Uued raamatud: sotsioloogia, majandus, poliitika
Uued õigusraamatud Eesti Rahvusraamatukogus
Uued raamatud: rahvusvahelised organisatsioonid
Uut geograafia- ja kartograafiakirjandust
Uut kunstikirjandust
Uut Rahvusraamatukogu muusikakogudes
Uued raamatud Austria, Saksa, Šveitsi saalis

Näitused

14. maini fuajees OECD 50. Uusim liige Eesti
14. maini peanäitusesaalis Historia Estonica. Eesti köitekunstnike autoriköited Enn Jaanisoo kollektsioonist
17. maini humanitaarteaduste saalis Kaunis emakeel: keelekorraldus ja -hoole
21. maini 6. korruse galeriis Läti tänapäeva arhitektuur
22. juunini harulduste kogu näitusesaalis Eesti heliplaat 110
5.-26. maini 6. korruse näitusesaalis Sloveenia visuaalne identiteet
18.-31. maini peanäitusesaalis Peter ja Regina Riederi graafikanäitus Meretervitused kivisest maailmast
19. maist 20. juunini humanitaarteaduste saalis Raamatukingitus: 100 venekeelset teost
25. maist 25. juunini 6. korruse galeriis Hiina fotokunst
Püsinäitused
3. korrusel Eesti Rahvusraamatukogu ajaloo näitus, Eduard Wiiralti galerii
5. korrusel Eesti riiklike teenetemärkide galerii
Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused

18.-20. maini kella 11-20 Rahvusraamatukogu fuajees Eesti Kirjastuste Liidu kevadine raamatumüük. Osaleb 24 kirjastust. Olete oodatud tutvuma ja ostma!

25. mail kell 15 Noorte Meistrite Akadeemia kammermuusika pooltund Rahvusraamatukogu fuajees. Esinevad V Eesti noorte keelpillimängijate konkurss-festivali laureaadid Johannes Välja, Marcel Johannes Kits ja Markus Altrov. Kavas: J. S. Bach, M. Bruch, A. Honegger. Sissepääs vaba!