HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 10 / 2011

Soomekeelne eesti raamatu lugu
Mis linn see on…
Rahvusvaheline autoriõiguse seminar
Infokasutajate koolitus
Statistikateabe ajaveeb
Loengusari „Tulevik. Tehnoloogia. Meditsiin.
Geograafia paneb paika
Harrastusfilmide festival
Võrguväljaannete uued numbrid
Näitused

Soomekeelne eesti raamatu lugu

Rahvusraamatukogu andis oktoobri lõpus toimunud Helsingi raamatumessi ajaks välja soomekeelse raamatu „Virolaisen kirjan tarina“. Väljaanne tutvustab eesti raamatu lugu alates esimestest teadetest 1525. aastal tänapäevani. Koostasid Mare Lott ja Aile Möldre, tõlkis Hannu Oittinen. Teksti illustreerib rohkelt värvilisi fotosid eesti raamatust läbi aegade. Raamat sobib nii õppematerjaliks, silmaringi laiendamiseks kui ka kinkimiseks. Raamat on saadaval raamatupoodides ja Rahvusraamatukogu veebipoes.

Mis linn see on…

Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis avatakse 10. novembril näitus ”Mis linn see on...”. Saal on läbinud põhjaliku uuenduskuuri nii inventari kui ka seadmete osas. Paigaldati täisklaasist vitriinid kiudoptilise valgustuse ja kliimaseadmega, uus esitlus- ja helitehnika ning puutetundliku ekraaniga infokiosk.
Näitus ”Mis linn see on …” annab ülevaate Tallinna piltkujutistest ja iidse hansalinnaga seotud sümboolikast 17.–19. sajandi trükistes. Vanim Tallinna vaatega eestikeelne raamat on Uue Testamendi esitrükk (1715) oma detailirohke puulõikes tiitelpildiga. Näitusel võib näha ka ainueksemplare, nagu näiteks Lätist toodud kalender Tage-Büchlein (1670), mille tiitellehte ehib vanim Tallinna vaatega puulõige. Erakogust pärit Eesti-Ma Kele Koddo-ning Kirko-Ramat (1728) sisaldab vaselõikes frontispissi, mis teistel Eestis asuvatel trükkidel pole säilinud. Näitus sai teoks Kultuurkapitali toel ja jääb avatuks 31. märtsini.

Rahvusvaheline autoriõiguse seminar

Rahvusvaheline seminar “Digitaalne mälu. Autoriõigus muutuste tuules” toimub Rahvusraamatukogus 8. detsembril. Rohkem infot ja registreerimine.

Infokasutajate koolitus

Koolitused toimuvad neljapäeviti kell 14-17:
ÕIGUSTEAVE 10. novembril. Koolitaja Mari Teede
INFOTEADUSTE TEAVE 17. novembril. Koolitaja Margit Stamm
MAJANDUSTEAVE 24. novembril. Koolitaja Siiri Männamaa
Infokasutajad on oktoobris jätkuvalt oodatud E-raamatukogu koolitusele, kus on hea võimalus tundma ja kasutama õppida e-raamatukogu andmekogusid ja teenuseid, s-h. Rahvusraamatukogu otsinguportaali.
Koolitused toimuvad:
08. novembril kella 15-17
10. novembril kella 10-12
22. novembril kella 15-17
24. novembril kella 10-12
Lisainfo ja registreerimine: Hela Ojasaar, tel. 630 7485, e-post: koolitus@nlib.ee

Statistikateabe ajaveeb

Statistikateabe ajaveebi eesmärk on teha hõlpsalt kättesaadavaks olulisemad statistilised allikad. Enamik neist on veebis vabalt kättesaadavad või kasutatavad Rahvusraamatukogu otsinguportaali kaudu. Infot statistika ajaveebi kohta leiab kodulehelt statistika erialateabe rubriigist.
Lisainfo: rvo@nlib.ee; yktsaal@nlib.ee

Loengusari „Tulevik. Tehnoloogia. Meditsiin.“

Eesti Tervishoiu Muuseum korraldab Rahvusraamatukogus 7.-11. novembrini loengusarja teemal „Tulevik. Tehnoloogia. Meditsiin“. Loengud algavad iga päev kl 18. Kava siin.

Geograafia paneb paika

Teabepäev „Geograafia paneb paika“ toimub Rahvusraamatukogus 16. novembril. Geograafia ja geoinfosüsteemide (GIS) teabepäeval saab ülevaate uutest arengutest kartograafia vallas, kuuleb geograafiaõpetusest gümnaasiumis ja kutseharidussüsteemis, õpilaste tegemistest ning GIS-tehnoloogiale rajatud teenustest. Teabepäev on tasuta.
Lisainfo.

Harrastusfilmide festival

IX rahvusvaheline harrastus- ja sõltumatute filmide festival “Tallinn 2011” leiab aset Rahvusraamatukogus. 19. novembril kella 11-17 näidatakse suures konverentsisaalis valikkava ning tehakse teatavaks festivali tulemused. Tänavusele festivalile saadeti 160 tõsielu-, mängu- ja animafilmi, s-h. UNICA maailmafestivalide parimad harrastus- ja sõltumatud filmid. Filmidel on sünkroontõlge eesti keelde. Sissepääs tasuta. Kõik on oodatud!
Lisainfo: Jaak Järvine (Eesti Filmiamatööride Liidu juhatuse esimees), tel. 5592 4240, e-post: jaak.jarvine@mail.ee

Võrguväljaannete uued numbrid

Uued Eesti raamatud peegeldab Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit ilmunud eestikeelseid raamatuid, elektroonilisi väljaandeid ja mittemuusikalisi auviseid.
Nädal blogides hõlmab Riigikogu liikmete, ministrite ja Europarlamendi saadikute kirjutisi nende ajaveebides.
Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta.
Summaria Iuridica sisaldab eestikeelseid kokkuvõtteid ja valiknimestikku välisajakirjades ilmunud õigusalastest kirjutistest.
Uudiskirjanduse nimestikud
Humanitaarteaduste uudiskirjanduse nimestik
Uued raamatud Euroopa Liidu infokeskuses
Uued raamatud: sotsioloogia, majandus, poliitika
Uued õigusraamatud Eesti Rahvusraamatukogus
Uut kunstikirjandust

Näitused

30. novembrini 6. korruse näitusesaalis Makedoonia rahvarõivad ja tikandid
13. novembrini fuajees ja peanäitusesaalis tekstiilinäitus Ornament – võti maailma. Traditsioonist disainini
29. veebruarini humanitaarteaduste saalis Eesti etnograafilise käsitöökunsti mustrid
30. novembrini saksa saalis Thea Karini fotod . Austria, Saksamaa ja Šveits eesti ajakirjaniku pilgu läbi
30. novembrini raamatukogu Veetorni t. poolsel küljel KAART & kaart – ajareis Tallinnas
10. novembrist 31. märtsini harulduste kogu näitusesaalis näitus Mis linn see on ... . Tallinn 17.-19. sajandi raamatuillustratsioonidel
17. novembrist 1. detsembrini Eesti Nahakunstnike Liidu aastanäitus Re-Realia

Püsinäitused
3. korrusel Eduard Wiiralti galerii
5. korrusel Eesti riiklike teenetemärkide galerii

Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused