HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - 3 / 2012

Rahvusraamatukogul valmis oma Acta
Emakeelepäeva avab president Toomas Hendrik Ilves
ERBi uus tulemine
Kiida raamatukoguhoidjat
Väikerahvaste keeltele pühendatud konverents
Tarbijaõiguste päev
Kevadine raamatumüük
Võrguväljaannete uued numbrid
Näitused

Rahvusraamatukogul valmis oma Acta

Eesti Rahvusraamatukogu toimetiste Acta Bibliothecae Nationalis Estoniae allseerias „Raamat ja aeg“ ilmus teine artiklikogumik „Lugemise kunst“, mis sisaldab varauusaegset kirjakultuuri käsitlevaid uurimusi. Kogumiku koostas Piret Lotman. Raamat on saadaval raamatupoodides ja Rahvusraamatukogu veebipoe kaudu.

Emakeelepäeva avab president Toomas Hendrik Ilves

14. märtsil kell 11 algab suures konverentsisaalis emakeelepäeva tähistamine, motoks "Keele pidev uuenemine on meie kõigi asi..." (T. H. Ilves). Emakeelepäeval peetakse ettekandeid ja päeva lõpetab Rahvusraamatukogu naiskoor regilauluga. Päeva juhib Maire Liivamets. Täiendav informatsioon ja registreerimine 9. märtsini: Krista.Talvi@nlib.ee või tel 6307 129.

ERBi uus tulemine

Eesti Rahvusbibliograafia andmebaasi ERB uue kasutajakeskkonna beetaversioon on nüüd veebis kõigile kättesaadav. Põhjalikult on uuendatud andmebaasi kujundust ja täiendatud otsivõimalusi. Otsitulemust saab lihtotsingu, täpse otsingu ja väljavõtete otsingu puhul piirata teaviku laadi, keele, lähtekeele, teaviku ilmumismaa, ilmumisaasta, võrguallikate ja estonica hulgas. Kirjeid on võimalik erinevas vormingus salvestada, printida, e-postiga kas ühekaupa või terve nimestikuna saata. Sotsiaalse veebi teenusena on otsingud seotud RSS uudisvoogude tellimisega ja kui andmebaasi lisatakse otsingule vastavaid uusi kirjeid, saadetakse need automaatselt ka tellija uudisvoo rakendusse. Lisaks on kasutajakeskkond kättesaadav ka ingliskeelsena. Arendustegevus ei ole veel lõppenud, ootame kasutajatelt tagasisidet, et andmebaasi veelgi paremaks teha.

Kiida raamatukoguhoidjat

Märts on Eestis hea teeninduse kuu. Rahvusraamatukogu osaleb projektis “Kiida teenindajat” juba viiendat aastat. Tegemist on kampaaniaga, mis kutsub inimesi tunnustama teenindajat ning seeläbi väärtustama head teenindust. Kiitust saab avaldada kampaania “kiida teenindajat” veebilehel , helistades või saates SMSi lühinumbrile 1182. Rahvusraamatukogus on üleval vastava märgistusega postkastid kiidusedelite tarvis ning kiitust saab avaldada ka meie kodulehel. Kuu lõpus saavad kõige rohkem kiitust pälvinud teeninduskohad tunnistuse ja uksekleebise „Kliendid kiidavad”.

Väikerahvaste keeltele pühendatud konverents

16.–17. märtsini toimub väikeses konverentsisaalis rahvusvaheline konverents „Väikerahvaste keelte riskid ja võimalused“. Konverentsi korraldavad Ungari Instituut, Eesti Haridus- ja Teadusministeerium, MTÜ Fenno-Ugria Asutus ja Euroopa Komisjoni Esindus Eestis. Lisainfo ja registreerimine kuni 14. märtsini: konverents@unginst.org.ee, tel 6440 817.

Tarbijaõiguste päev

20. märtsil kell 11-16.00 korraldab Tallinna Linnavalitsus Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis tarbijaõiguste päeva, mille eesmärk on juhendada inimesi oma tarbijaõigusi tundma. Osavõtt tasuta. Sünkroontõlge vene keelde. Tarbijaõiguste päeva koordinaator on Tallinna Ettevõtlusameti hinna ja tarbijakaitse teenistus, kellele võib küsimusi saata aadressil tarbijainfo@tallinnlv.ee või helistada telefonil 640 4232.

Kevadine raamatumüük

Eesti Kirjastuste Liidu liikmete kevadine raamatumüük toimub 3.-5. aprillini iga päev kell 11-20. Osaleb 20 kirjastust. Kõik on oodatud!

Võrguväljaannete uued numbrid

Riigikogu liikmete kirjutised Rahvusraamatukogu andmebaaside ja Riigikogu liikmetelt saadud andmete põhjal.
Summaria Socialia sisaldab valikuliselt ülevaateid välisajakirjanduses ilmunud artiklitest majanduse, poliitika ja sotsioloogia kohta.
Aastanimestik Perioodika 2010, mis registreerib 2010. aastal Eestis kõigis keeltes ja väljaspool Eestit eesti keeles ilmunud jadaväljaanded.
Uudiskirjanduse nimestikud
Humanitaarteaduste uudiskirjanduse nimestik
Uued raamatud Euroopa Liidu infokeskuses
Uued raamatud: sotsioloogia, majandus, poliitika
Uued õigusraamatud Eesti Rahvusraamatukogus
Uut teatri- ja filmikirjandust
Uued raamatud Austria, Saksa, Šveitsi saalis

Näitused

15 . märtsini peanäitusesaalis Liis Kogeri maalid Seal külmas kambris tulid...
17. märtsini fuajees Mõisakoolid - särama löödud pärlid
31. märtsini 7. korrusel Saksa saali ees fotonäitus Tallinn – inimeste ja majade lood
31. märtsini harulduste kogu näitusesaalis Mis linn see on ... . Tallinn 17.-19. sajandi raamatuillustratsioonidel
8. märtsist 31. maini humanitaarteaduste saalis Eesti sõnaloome allikad
20. märtsist 12. aprillini peanäitusesaalis Igor Ziko maalid Süüria > Liibanon
Raamatukogu Veetorni t. poolsel küljel KAART & kaart – ajareis Tallinnas
Püsinäitused

3. korrusel Eduard Wiiralti galerii
5. korrusel Eesti riiklike teenetemärkide galerii

Lisainfo: http://www.rahvusraamatukogu.ee/uritused