Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Mida räägib meile raamaturiiul?

02.05.2018

Kolmapäevast, 3. maist on Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis avatud EV 100 kunstiprogrammi näitus „Sajad raamatud“. Näitusel saavad kokku kirjanikud ja kunstnikud, näeme kümne kunstniku installatsioone, mis mõtestavad raamatu saatust. Kirjanike Peeter Helme ja Urmas Vadi valitud sada raamatut loovad näitusele ajatelje.

Raamatuookeanis tähenduse kinnipüüdmiseks on iga kunstnik loonud sümboolse raamaturiiuli. See on raamiks vaataja kõnetamisel ning dialoogi alustamiseks, et rääkida hinnatud ja hüljatud raamatutest. „Kes ei oleks kogenud, kuidas külla sattudes raamaturiiul magnetina enda poole tõmbab. Seisatus tundmatu raamaturiiuli ees võib osutuda üleminekuhetkeks teekonnal tundmatusse või tuttavasse maailma,“ selgitab kuraator Anne Rudanovski näituse ideed.

„Kas ühe riigi jaoks on sada aastat vähe või palju? Igatahes juhtub selle aja jooksul nii mõndagi: aurumasinast saab 3D-printer, postiljonist sõnum Facebookis, Zeppelinist Boeingud, rubladest margad, markadest kroonid, siis jälle rublad, siis jälle kroonid, siis eurod,“ arutleb Urmas Vadi.

„Aga mis toimub selle saja aasta jooksul inimesega? Sellele annavad ehk kõige paremini vastuse need sada raamatut,“ lisab Peeter Helme. „Nendes raamatutes peegeldub Eesti ajalugu, sündmused maailmas, kord selgemalt, kord aimatavamalt on näha, mis millega kokku kõlksub, mis tõmbab, mis tõukab.“

Osalevad kunstnikud Aili Vahtrapuu, Anne Rudanovski, Eero Ijavoinen, Evelyn Reemann, Kristiina-Maria Ulas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Tuuli Puhvel, Tõnis Paberit, Kirill Ivanov ja Tartu Kõrgema Kunstikooli üliõpilased. Näituse kujundab Tea Tammelaan, graafiline disainer on Kristjan Kalde.

MTÜ Raamatusaatkond on eraviisiline ja vabatahtlik algatus, mis lähtub algatajate huvist raamatute ja raamatu eluringi vastu. Idee autor on Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogu juhataja Edith Hermann. Kunstiprojekti kuraator on Tartu Kõrgema Kunstikooli professor ja Paberimuuseumi eestvedaja Anne Rudanovski.

Näitust toetavad Riigikantselei EV100 korraldustoimkond, Tartu linn, Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet. Projekti koostööpartnerid on Tartu Kõrgem Kunstikool, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Hoiuraamatukogu, Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu, Tartu Ülikooli Raamatukogu, kirjandusfestival Prima Vista, Trüki- ja Paberimuuseum, Vikerraadio, Eesti Rahva Muuseum ja Tallinna Keskraamatukogu.

Lähem info EV100 juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

Näitus Rahvusraamatulogu peanäitusesaalis ja fuajeegaleriis on avatud 26. maini.

Lisainfo:

Giina Kaskla, MTÜ Raamatusaatkond projektijuht, raamatusaatkond at raamatusaatkond dot ee, 56154538

Virge Loo, RRi näituste osakonna projektijuht, Virge dot Loo at nlib dot ee, 630 7148

Kerti Kulper, RRi kommunikatsioonispetsialist, Kerti dot Kulper at nlib dot ee, 630 7254

 

 


 digitaalarhiiv digar