Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia

Eesti Rahvusraamatukogu uudiskiri
HOIAME MÕTTEID, ET JAGADA TEIEGA

U U D I S K I R I - jaanuar / 2015

Head uut aastat!

2014. aastal tõime teie ette DIGARi Eesti ajalehtede portaali, koos teiste osalevate raamatukogudega liideti Tallinna ja Tartu e-kataloog ESTER, meie kunstide teabekeskuse võimlejad jõudsid nelja aastaga Eesti kümne parima hulka ja toimus palju muudki põnevat, mida uudiskirja, Twitteri ja Facebooki vahendusel ka teieni oleme toonud. Sama mitmekülgne tõotab tulla 2015. aasta.
Head uut aastat kõigile!

Muusika-aastale pühendatud seinakalender

Seinakalender „Eesti muusika plakatitel” on pühendatud 2015. aastal tähistatavale muusika-aastale. Eesti Rahvusraamatukogu esinduslikust plakatikogust on selleks välja valitud 12 plakatit, mis annavad põgusa, kuid samas ilmeka läbilõike viimase poole sajandi Eesti muusikaelust, olulistest sündmustest ja kollektiividest ning produktiivsematest plakatikunstnikest. Vaata lähemalt veebipoest.

Uued väljaanded koostöös Riigikogu Kantseleiga

Ajakirja „Riigikogu Toimetised” (RiTo) nr 30/2014 käsitleb peateemana Eesti julgeolekut ja saamist Euroopa Kosmoseagentuuri täieõiguslikuks liikmeks. Uuringute rubriigis on pikemad kirjutised venekeelse telekanali ja e-valimiste teemal. Väljaannet on ilmestanud multimeediakunstnik Timo Toots, kelle inspiratsiooniallikaks on pidevalt muutuv infoühiskond.

Ajalookogumik ”Parlamendi parem käsi: Arhiivinoppeid ja mälestuskilde Riigikogu Kantselei ajaloost” räägib Riigikogu Kantseleist aastatel 1919-1940 ja 1990ndast tänapäevani. Lisaks ajaloolisele ülevaatele on rohkete fotodega illustreeritud raamat vürtsitatud arhiividokumentidest leitud seikadega sõjaeelsest ajast ja 40 Riigikogu Kantseleis töötanud või töötava ametniku vahvate mälestuskildudega.
Väljaandeid saab osta Rahvusraamatukogu veebipoe kaudu ja Rahvusraamatukogu inforuumist. Ajakirja artikleid saab lugeda internetis.

Veebiarhiiv alustab Eesti riigidomeeni arhiveerimist

Rahvusraamatukogu peab Eesti Veebiarhiivi ning seoses sellega oleme alustamas esimese suuremahulise .ee domeenil asuvate ja vabalt kättesaadavate veebisaitide arhiveerimist. Tippdomeenil .ee on praegu Eesti Interneti Sihtasutuse andmetel registreeritud 79 732 domeeni, millest kavatseme suurema osa arhiveerida, et seal avaldatud teave oleks kasutatav teadlastele ning huvilistele nii tänapäeval kui ka tulevikus.
Veebi arhiveerimisest saab lähemalt kuulda 28. jaanuaril Rahvusraamatukogus toimuval rahvusvahelisel seminaril „Web Archiving: Preserving the History of Data-Driven Society”, mis on ühtlasi VI üritus sarjast Digital Memory. Lisainfo ja registreerumine kodulehel.

 

 

 

Veerandtuhandest eesti kirjandusklassika teosest said e-raamatud

Kultuuriministeeriumi toetusprogrammi „Eesti kirjandus“ tulemusel saab nüüd digitaalarhiivist DIGAR nutiseadmesõbralikus EPUB-vormingus vabalt alla laadida 250 klassika- ja koolikirjanduse teost.
Eelmisel aastal lisandus Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Digira OÜ koostöös 87 e-raamatut 35 kirjanikult. Kättesaadavaks said näiteks Betti Alveri „Lugu valgest varesest“, Karl Ristikivi „Hingede öö“, A. H. Tammsaare romaanisari „Tõde ja õigus“, Friedebert Tuglase „Väike Illimar“, Marie Underi „Sonetid“, Eduard Vilde „Mahtra sõda“ jpt. olulised teosed.
Loe lähemalt.

Võrguväljaannete uued numbrid

Näitused

9.-29. jaanuarini peanäitusesaalis, fuajeegaleriis ja 6. korruse näitusesaalis Balti keti 25. aastapäevale pühendatud Leedu, Läti ja Eesti kunstnike liitude näitus „KELIAS / CEĻŠ / KETT“

 

Vaata ka: http://www.nlib.ee/naitused

Üritused konverentsikeskuses

  • Esmaspäeviti kella 18-20 suures saalis loodusõhtud.


    Foto: Jüri Voit (Looduse aasta foto 2014)

 

Fotod: Teet Malsroos

Soovita uudiskirja teistelewww.rahvusraamatukogu.ee/uudiskiri • Jälgi meid ka facebookis RR fb ja twitteris RR twitter

Uudiskiri ilmub iga kuu alguses. Ettepanekud: avalike suhete osakond, info at rahvusraamatukogu dot ee

RR

Eesti Rahvusraamatukogu: Tõnismägi 2, 15189 Tallinn • Infotelefon: 630 7611 • www.rahvusraamatukogu.ee

Eesti Rahvusraamatukogu - National Library of Estonia