Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Humanitaarteaduste saalis on avatud väljapanek „Eesti kohapärimus. Tekste ja uurimusi“

19.03.2014

Humanitaarteaduste saalis on emakeelepäeva puhul 12. märtsist avatud näitus „Eesti kohapärimus. Tekste ja uurimusi“
Eesti folklooris on kümneid tuhandeid tekste, mis pajatavad mõnest erilisest puust, kivist, järvest, linnamäest, kabelikohast, külaasemest või matusepaigast, varanduse peidukohast, vanast sõjateest vms. Kohakeskseid jutte ja teateid on hakatud kokkuvõtvalt nimetama kohapärimuseks. Siia kuuluvad kohamuistendid ning kohtadega seotud uskumused, kombekirjeldused, ajalooline pärimus, mälestused jm.
Kohapärimuse tuumaks ongi kohamuistend (aineks puud, kivid, mäed jm. maastikuvormid, veekogud, asustus, ehitised, kalmed). Siin on ka hiiu- ja vägilasmuistendid (Kalevipoeg, Vanapagan, Suur Tõll jt., kes on oma tegevusega Eesti maastikule jälgi jätnud), ajaloolised muistendid (kuningad, sõjad, sõjaröövlid, pelgupaigad jm.), aardemuistendid ning pühapaikade pärimus. Muistendid on väga mitmenäolised, ent ühine on neid iseloomustav konkreetsus, seotus millegi tuttavaga, päriselt olemas olevaga.
Eesti eri paikade pärimust on palju raamatutesse talletatud. Näituse jaoks on neist tehtud valik, millest suurem osa on illustreeritud ja kaunilt kujundatud. Väljas on teoseid Eesti paikkondade kohamuistenditest, vägilas- ja aardemuistenditest ning pühapaikade pärimusest.
Näitus jääb avatuks 19. juunini.


 digitaalarhiiv digar