Käimas on meediapädevuse nädal "Enne mõtlen, siis jagan", mille põhirõhk on valeinfo äratundmisel ja vältimisel.
Selle raames toimub Rahvusraamatukogus 20.03 Majandusinfo allikate teematund: Kust leida usaldusväärset infot? , kus lisaks majandusalase info leidmisele räägime sellest, kuidas ära tunda valeinfot ja hinnata leitud allikate usaldusväärsust.
Kolmapäeval, 27. märtsil toimuva meediapädevuse teematunni kohad on kõik täis. Rahvusraamatukogu haridusprogrammi uut teematundi gümnasistidele "Libastudes libauudistel", saab aga broneerida jooksvalt aadressil karin.gustasson@nlib.ee.
Rahvusraamatukogu on liitunud ka algatusega "Kust sa tead?", mille raames ärgitame huvi tundma ja uurima, kas saadaval infol on ka tõepõhi all. Kui sind huvitab see teema rohkem, siis vaata meie Euroopa Liidu infokeskuse Väärinfo fookuslehte.
---
Enne mõtlen, siis jagan
Meediapädevuse all mõistetakse oskusi, teadmisi ja hoiakuid, mis aitavad eri kanalites esitatud teavet analüüsida ja hinnata ning kujundada adekvaatseid hinnanguid.
Meediahariduse ülesanne on toetada ja arendada õpilase kujunemist inimeseks, kes tajub adekvaatselt ümbritsevat teabekeskkonda, suudab tekstilist, pildilist, kujundlikku ja suuliselt esitatud sisu kriitiliselt analüüsida ja hinnata, tunnetab ühiskondlikke eetikanorme ja oskab seda järgides ise sisu luua.
Viimastel aastatel on üha sagedasemad inforünnakud ning valeuudiste ja väärinfo levik, mistõttu on meediapädevuse arendamine vajalik ka julgeoleku tagamiseks ja demokraatia hoidmiseks. Kriitiliselt mõtlev ning analüüsiv inimene oskab eristada tõde valest ning end kriisiolukordades psühholoogiliste rünnakute eest kaitsta.
Meediapädevuse nädal toimub tänavu Eestis esimest korda. Selle eesmärk on tõsta laste ja noorte, õpetajate ja laiema avalikkuse teadlikkust ümbritseva teabekeskkonna võimalustest ja ohtudest, suunata tähelepanu erinevates kanalites esitatava sisu kriitilise analüüsimise vajalikkusele ning võimestada meediatarbijaid ära tundma valeuudiseid ja väärinfot.
Üheskoos pakutakse 18.-22. märtsil 2019 erinevates Eesti linnades ja koolides teadlikkust tõstvaid ning arendavaid tegevusi.
Tänavu on peamisteks sihtrühmadeks:
- kooliõpilased;
- erialainimesed (sh õpetajad ja õppejõud);
- laiem avalikkus.
Õpilastele korraldatakse meediaekspertide ja –tudengite läbiviidavaid meediatunde, kinokülastusi ning arutelusid, filmimeedia praktilisi töötube audiovisuaalsete oskuste arendamiseks, allikakriitilisusele suunatud teematubasid ning tutvustatakse valeuudiste äratundmiseks näpunäiteid sisaldavaid infovoldikuid.
Erialainimestele ehk õpetajatele, õppejõududele, vabakonna aktivistidele jt huvilistele on mõeldud meediapädevuse alased koolituspäevad ning praktilised seminarid.
Laiemale avalikkusele on suunatud Novaatori leheküljel avaldatavad 1-minutilised loengud, meediaekspertide avalikud loengud, teadlikkust tõstvad reklaamklipid ja valeuudiste äratundmist hõlbustav test.