Avame kuulsa ungari visuaalkunstniku Miksa Róthi näituse | National Library of Estonia

Avame kuulsa ungari visuaalkunstniku Miksa Róthi näituse

9.04.2019

Alates 10. aprillist on Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis avatud näitus „Miksa Róth. Värviline päikesevalgus“. Näitus tutvustab piltide, visandite ja fotode kaudu kuulsa ungari visuaalkunstniku Miksa Róthi kõige ilusamaid vitraaže ja mosaiike. Miksa Róth oli 1885. aastal avatud Ungari parima ja produktiivseima aknaklaasi- ja mosaiigikunstiateljee asutaja ja juht. Tema äri lõi õitsele 19. saj lõpus – 20. saj alguses, kui pärast Austria-Ungari kompromissi tekkis vajadus uute hoonete järele. Róthilt telliti vitraaže nii kontorihoonete, kirikute, sünagoogide, näituseruumide, spaade, kohvikute kui ka eramajade tarvis. Alates 1890. aastate lõpust hakkas ta oma töödes kasutama rohkem Tiffany-tehnikat ja mosaiiki.

Róthi silmapaistvamate tööde hulka kuuluvad Ungari parlamendihoone Budapestis, püha Istvani Püha Parema Käe kabel kuningalossis, Muusikaakadeemia, Greshami kindlustusettevõtte endine peakorter, Lipótmező kabel ja Târgu Mureși (Marosvásárhely) raekoda. Tema mosaiikidega on kaunistatud paljud hauakambrid riiklikus surnuaias Fiume teel ning Kozma tänava kalmistul.

Róth tegi koostööd oma aja tähtsaimate Ungari arhitektide ja kunstnikega ning osales ka mitmes välisprojektis, näiteks Mehhiko rahvusteatri klaaslae valmistamises, mille kavandid tegi Géza Maróti (1910) ja mis valmis Róthi stuudios.

„Pole olemas ühtegi teist sellist kaunistusviisi, mis köidaks meie hingi nii nagu vitraažikunst – toonitud klaasidest läbi paistev valgus on ju tegelikult päikesepaiste, mis sulab värvideks.“ (Miksa Róthi pihtimused. Budapest, 1942: 17)

Miksa Róthi edukas karjäär sai traagilise lõpu teise maailmasõja puhkedes, 1939. aastal, kui kehtestati juudiseadus ja tema äri suleti. Róth suri 1944. aastal oma kodus.

Näitust kureerib kunstiajaloolane, Ungari Juugendi Seltsi president ja Ungari Teaduste Akadeemia vanemteadur Katalin Gellér.

Projekti koordinaator: Krisztina Rébék-Schay

Koostööpartnerid: Tarbekunstimuuseum, Budapest Miksa Róthi majamuuseum, Budapest Kiscelli Muuseum, Budapest Gödöllő Linnamuuseum Ungari Arhitektuurimuuseum, Budapest

Fotokunstnikud:

Imre Bálint, József Hajdú, Miklós Hevér, Éva Mester, Norbert Perness, Fruzsina Spitzer, István Plájás, Pál Péter Tóth

Näitus jääb Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis avatuks 25. aprillini. Näitust vahendab Ungari Instituut Eestis.

Lisainfo:

Siiri Erm-Nairismägi, programmijuht, Ungari Instituut / Ungari Suursaatkond, 644 0445

Lea Hein, projektijuht, Eesti Rahvusraamatukogu, 630 7148

Kerti Kulper, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Rahvusraamatukogu, 630 7254