Sinijärv: jätku lugemis(t)ele! | National Library of Estonia

Sinijärv: jätku lugemis(t)ele!

7.01.2021

Maris ja Tiit Pruuli „Jäine igatsus. Armastus Antarktika moodi“

Igatsust ja armastust on siin küll ja veel. On ka Antarktikat. Ent mitte ainult. See ei ole klassikaline reisikiri (millest paljud on ju objektiivselt igavad muu kui teabeammutuskaevuna, egas iga rändur saa kirjanik olla), aga ta on hea lugu ühest suurest reisist pluss hulk hästivormistet taustateavet ja kamaluga Eesti Asja sekka. Ohtralt toitu ja inimsuhteid ja mõlgutusi, põnev põkutamine inimlise siseilma ja meie maailma suuruse (ka väiksuse, sõltub, kummast otsast kaeda) vahel.

Teame kõik, et Eesti laev „Admiral Bellingshausen“ käis Antarktikas. Hulk inimesi vaheldus meeskonnaliikmetena, hätta ei jäänud keegi, laev on kodus tagasi ja valmis uueks retkeks. Sedakorda Arktikasse. Hullud tüübid, on esimene ja kestev mõte. Hullud jah. Aga eksib see, kes arvab, et sihandse kaliibriga mereretked on mingi lõbusõit kummuli kuu ja sätendavate tähtede all, tulvil laintemüha ja romantilist õhkamist. On sedagi. Ent suuresti on tegu katsumusega nii füüsisele kui vaimule.

Mina soovitaksin sedasorti reisi peale mõtlejail esmalt koguda oma tavalisse korterisse paariks kuuks tosin inimest, varustada end toiduga, kodunt mitte väljuda, liikuda üksnes kõikudes ja/või hüpeldes, aegajalt avada päevaks.paariks kõik aknad, siis need nädalaks sulgeda, kujundada unerežiim neljatunnistele vahisolemistele vastavaks ning seejuures üksteisele mitte närvidele käia. Kes vastu peavad, võivad edasi mõtelda. Kusjuures testkorterist saab siiski häda korral alla andes ära minna. Keset ookeani mitte nii lihtsalt.

Õpetlik raamat inimeste ja maailma omavahelise hakkamasaamise võimalustest. Loetav lihtkombel põneva loona tuntud inimeste tegemistest tundmatutes paikades, kuid sisult märksa sügavam. Hea, et on Pruulide-suguseid inimesi, kes lihtsalt võtavad ette ja teevad ära asjad, mis tuhandel juhul tuhandest uitmõtteks jääksidki. Aga no näe, mõne inimese maakera sees ongi veel mitu maakera, igaüks suurem kui välimine, väiksem kui järgmine.

Ilmumisaasta: 2020
Lehekülgi: 461
Kirjastus: Go Group
ESTER: https://www.ester.ee/record=b5383568*est

Jüri Liiv „Keemia õhtuõpik“

Ma ei ole muidugi mingi keemik, saati veel asjaomase ala pedagoog, et nö professionaali vaatevinklist toda raamatut hindama hakata. Aga vähemasti oma arust olen ma üsna täpselt teose sihtgrupp – inimene, kel koolikeemia läbimisest pealt kolmekümne aasta möödas, lünklikuvõitu teadmised olematuks kulunud, ent tahe natukenegi targemaks saada täitsa olemas.

Mis ei tähenda, nagu õhtuõpiku formaat ei sobiks õrnas eas sellidele, kel kohustuslik kokkupuude keemiaga alles ees. Vastupidi, sobib suurepäraselt. Annab tausta ja võtab hirmu. Ma ei saa rõõmu rikkumata liiga palju rääkida, aga üldiselt juba avalehekülgedel pannakse hoogne minek ja inimsõbralik lähenemine paika. Põlastatakse sõbralikult ülesandekeskset koolilähenemist (esmalt tekita huvi, huvi tekkides jõutagu ülesanneteni) ja kirjeldatakse usutavalt, kuidas inimkond oma esimeste keemiliste leiutiste läbi üldse inimkonnaks kasvas. Ja siis läheb lahti, vaimukalt ja võhikulegi mõistetavalt.

Kui mõne aasta eest ilmus „Matemaatika õhtuõpik“, oli tast päris palju juttu ning kuhjaga kiidusõnu. Igati teenitult. Keemia oma on kuidagi märkamatumalt sinna kõrvale tekkinud (loodetavasti tekib neid veel). Aga ei tohiks märkamata jääda. Eriti äge oleks „Teaduse õhtuõpik“, kus meile harjumuspärases koolihariduses rangelt lahus hoitud distsipliinide (keemia, füüsika, bioloogia, matemaatika jne) omavahelised seosed välja toodaks ja nende arengut ühisel ajateljel näidataks. Sest tegelikult on nad kõik ju vägagi seotud ning eraldi õppides ei pruugi need ühisosad alati sugugi välja tulla.

Seni aga tundkem rõõmu olemasolevast ja kasutagem võimalust oma keemiateadmised kui mitte uuele, siis tagasi hästiunustet vanale tasemele tuua. „Keemia õhtuõpik“ on selleks ideaalne abimees. Meenub, et peaks soovitama ka kadunud Onu Bella raamatut „Keemia diskreetne võlu“, seda aga natuke radikaalsematele huvilistele.

Ilmumisaasta: 2018
Lehekülgi: 255
Kirjastus: Hea Lugu
ESTER: https://www.ester.ee/record=b5165833*est