Ukraina sõjaga seotud infosõda on hakanud tekitama vastuolusid ka koolides. Rahvusraamatukogu koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi, Riigikantselei ning Euroopa Komisjoni esindusega Eestis korraldab reedel, 11. märtsil kell 15.00 õpetajatele suunatud infotunni „Sõda, õpetaja ja kool – kuidas lahendada tärkavaid konflikte?”.
ÜLEKANNE alates kella 15.00-st Rahvusraamatukogu Youtube’is
„Eesti on demokraatlik riik, meil on tagatud sõnavabadus ja info vaba liikumine. Seepärast peame veelgi tähelepanelikumalt kaitsma end ja oma lapsi vaenuliku mõjutustegevuse ja väärinfo eest,“ ütles riigisekretär Taimar Peterkop.
Riigisekretäri sõnul on kool koht, kus lõikuvad ühiskonna erinevad infoväljad. „Perekondadel on väga erinevad meediatarbimise harjumused, inforutiinid ja tõekspidamised, mille lapsed kooli kaasa toovad. Samuti jõuab 1000 kilomeetri kaugusel toimuvat Ukraina sõda puudutav info hõlpsalt lasteni ja põhjustab täiendavat stressi,“ rääkis Peterkop.
Rahvusraamatukogu sotsiaalia ja parlamendiraamatukogu juhataja Karmen Linaski sõnul paneb see õpetajatele täiendava koormuse. „Õpetajatel on selles keerulises olukorras tekkinud täiendav ülesanne aidata vähendada õpilaste ärevust ja siluda infosõja mõjusid ning seletada lahti, et iga leviv info ei pruugi olla veel tõepärane.“
Õpetajatele suunatud infotund „Sõda, õpetaja ja kool – kuidas lahendada tärkavaid konflikte?“ aitab Eesti tippekspertide toel lahti seletada infosõja alused, Ukraina sõjaga paralleelselt toimuva infosõja ning annab õpetajatele soovitusi, kuidas keerulist teemat õpilastele lahti seletada.
Infotund toimub 11. märtsil kell 15–17 Eesti Rahvusraamatukogus (Narva mnt 11) ja otseülekandena Elisa Stage’i vahendusel, Rahvusraamatukogu Youtube’is, Rahvusraamatukogu Facebooki kanalil. Salvestus jääb järelvaadatavaks.
Osalemiseks registreeruda https://forms.office.com/r/LyC56tgDe2. Kohapeal on osalejate arv piiratud ning sündmuse toimumiskohas kontrollitakse ka koroonatõendeid.
Programm:
15.00–15.03 Raul Rebase tervitus ja avasõnad
15.03–15.07 Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsleri Liina Põllu tervitus
15.07–15.25 „Kuidas infosõjas mitte petta saada?"
Raul Rebane; kommunikatsiooniekspert
15.25–15.55 „Venemaa Föderatsiooni informatsioonilise mõjutustegevuse korraldus"
Kolonelleitnant Uku Arold; Kaitseväe peastaabi strateegilise kommunikatsiooni osakonna juhataja asetäitja
15.55–16.20 „Vaimse vastupanuvõime tugevdamine. Kuidas ennast ja teisi äreval ajal toetada?"
Anna-Kaisa Oidermaa; peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog
16.20–16.45 „Koolikonfliktide eripära Ukraina sõja perioodil"
Kätlin Konstabel; psühholoog ja pereterapeut
16.45–17.10 „Sotsiaalmeedia roll infosõjas - mida peaks tavakasutaja silmas pidama?"
Maria Murumaa-Mengel; Tartu Ülikooli meediauuringute kaasprofessor
17.10–17.20 „Kuidas saab rahvusraamatukogu õpetajale abiks olla?"
Laura Annast; rahvusraamatukogu kommunikatsioonispetsialist
17.20–17.30 Vastused küsimustele ja kokkuvõte, lõppsõna.
Eesti Rahvusraamatukogu
http://press@nlib.ee
+372 56 80 7324