EODOPEN projekti kohtumisel keskenduti digiteerimisele ja autoriõiguse küsimustele | National Library of Estonia

EODOPEN projekti kohtumisel keskenduti digiteerimisele ja autoriõiguse küsimustele

1.06.2022

Mai keskel kogunesid üle-euroopalise EODOPEN projektis osalevate raamatukogude esindajad Lissaboni, et arutada autoriõigussega seotud küsimusi ning vahetada kogemusi erinevate teoste digiteerimise osas. Üritusel osales ligi 50 inimest 12 erinevast riigist. Seoses sellega, et hiljuti möödus eBooks on Demand teenuse pakkumise algusest 15 aastat, vaadati tagasi ka selle aja jooksul toimunud arengule ning anti ülevaade senistest tulemustest.

Kohtumisel toimusid erinevate töögruppide arutelud, kus teemadeks olid nii autoriõigus ja sellega kaasnevad kohustused kui digiteerimise probleemid ja nende võimalikud lahendused. Kogemuste vahetamise teel püüti leida võimalusi, et protsesse kiirendada ja lihtsustada ning muuta digiteeritud materjalid kättesaadavaks erinevates nutiseadmetes. Samuti oli üheks teemaks vaegnägijate juurdepääs projekti raames digiteeritud teostele.

EOD võrgustiku ja EODOPEN projekti koordinaator Silvia Gstrein väljendas heameelt, et üle kahe pandeemia-aasta toimus taas näost näkku kohtumine, kus oli hea võimalus kogemusi vahetada. “15 aastat EOD teenust, mille jooksul on tellimuste arv koguaeg suurenenud, näitab, et vajadus digiteerimise järele suureneb. Sellest on saanud väga oluline teenus, mida raamatukogud pakuvad,” tõdes Gstrein. EOD teenuse eBooks on Demand raames on 15 aasta jooksul digiteeritud ligi 36 000 autoriõiguse alt vaba raamatut ehk enam kui 5 miljonit lehekülge. Üle 2000 nendest on saadaval ka Amazoni kaudu.

Tšehhis asuva Moraavia raamatukogu esindajad tutvustasid optilisel märgituvastusel (OCR) põhinevat võimalust, mille abil saab lugeda käsikirju, vanu trükiseid ja ajalehti. Ungari Széchényi riikliku raamatukogu ja Rootsi rahvusraamatukogu tegid ülevaate koostööst Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametiga (EUIPO) ja nende loodud kaubanduskäibest väljas raamatute portaalist, samuti räägiti kavandatavatest autoriõiguse teemalistest ühistest töötubadest.

Kohtumise teisel päeval viisid Poola Toruni ülikooli esindajad läbi töötoa Omeka S diginäituste platvormi kasutamisest. Omeka S võimaldab raamatukogudel näidata oma kogusid, jutustada nende abil lugusid ning pakkuda kogemusõpet. Tutvustati ka kogukonna digilabori ideed, mille eesmärgiks on kaasata kõiki huvilisi digiteerimisse ning juhendada neid, et igaüks suudaks vajalikud materjalid (näit. perekonnaarhiivi, vanad fotod ja isiklikud kogud) ise ära digiteerida.

Lisaks rääkisid Tartu Ülikooli Raamatukogu ja Innsbrucki Ülikooli raamatukogu esindajad kogemustest EODOPEN projekti tutvustamisel ja kodanikuteaduse võimalustest.

Järgmine kohtumine toimub septembri algul Saksamaal, Greifswaldi Ülikooli raamatukogus.

Soovita raamatuid, milliseid raamatuid võiks Eesti Rahvusramatukogu projekti raames digiteerida ja kõigile kättesaadavaks teha: rara.ee/soovita.
Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu programmist "Loov Euroopa"