Rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis on avatud haruldaste kooliraamatute näitus „ABC ja Cicero. Kooliraamat mineviku Eestis“, mis jääb avatuks kuni 04.09.2021.
Näitus avab möödunud sajandite haridusmaastikku, tutvustades nii talurahva- kui ka linnakoolides kasutusel olnud kooliraamatuid.
Lisaks aabitsatele ja katekismustele saab näha nii aine- ja keeleõpikuid kui ka kasutusel olnud õppevahendeid.
PS: Vanim raamat näitusel on pärit aastast 1515.
17. ja 18. sajandil õppis talurahvas lugema ning sai usualast haridust aabitsa, katekismuse ja muu vaimuliku kirjanduse abil.
Alles 19. sajandi alguses ilmusid esimesed eestikeelsed aineõpikud ning sajandi keskel kasvas õpikute arv ja mitmekesistus nende sisu.
Tegelik pööre eesti koolikirjandusse tuli 1860.‒1870. aastail, mil õpperaamatuid hakkasid koostama nooremad eesti soost koolmeistrid, seni olid neid koostanud peamiselt estofiilidest pastorid.
Linnades asuvad gümnaasiumid olid orienteeritud klassikalisele humanitaarharidusele, kus suurt rõhku pandi antiikkeeltele, -kirjandusele ja -ajaloole.
Põhjalikult õpiti Cicero, Vergiliuse, Aisopose ja teiste antiikautorite teoseid.
Koolides puudusid ühtsed õpikud ning suures osas olid kasutuses Saksamaal ilmunud õpikud, leidus aga ka kohalike gümnaasiumiõpetajate üllitisi.
Pärast Tartu Ülikooli taasavamist asusid ka sealsed õppejõud elementaar- ja kreiskoolidele õpikuid koostama. Spetsiaalselt koolidele mõeldud õpikute kõrval kasutati ka erialaseid käsiraamatuid.
Näitus valmis Eesti Rahvusraamatukogu ja Eesti Ajaloomuuseumi koostöös, toetab Eesti Kultuurkapital.
Näituse koostasid Urve Sildre ja Sirje Lusmägi.
---
2021. aasta lõpul suletakse mitmeaastaseks rekonstrueerimiseks rahvusraamatukogu hoone – Eesti 20. sajandi arhitektuuri üks tippteoseid. Avasta raamatukogu enne sulgemist veel viimast korda: www.nlib.ee/tule-meile!