Ilmus ajakirja „Raamatukogu“ viies number | Eesti Rahvusraamatukogu

Ilmus ajakirja „Raamatukogu“ viies number

10.12.2018

Eesti raamatukoguhoidjate XI kongress „Raamatukogu on vabadus“ on edukalt peetud, seal kogetu on käesoleva numbri päevateemaks. Avaveerus saab nautida Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esinaise Katre Riisalu avasõna kongressilt. Lisaks suurfoorumi ülevaatele valisin selle numbri veergudele kaks huvitavat esinemist rahva- ja teadusraamatukogude tegemistest – Kristi Veeberi ettekande „Raamatukogu kui „Transformer““ ja Kate-Riin Kondi „Miks EBook Central, mis see on ja kuidas see toimib?“ –, mis võlusid kongressil uudsuse ja konkreetsusega. Peab ütlema, et Rakveres korraldatud foorumi aktuaalsete teemade paletis oligi meeldivalt palju kirevust.

Persoonirubriigis on juttu dr Oskar Philipp Kallasest – mehest, kes on loonud õige mitu rahvuslikku varamut. Ta pani aluse Eesti Rahva Muuseumile koos praeguses Eesti Kirjandusmuuseumis olevate arhiividega ning toetas diplomaaditöö kõrvalt ka Riigiraamatukogu kasvamist. Dr Krista Aru ja Merike Kiipus räägivad Oskar Kallase 150. sünniaastapäevaga seoses nii temast kui ka temale pühendatud konverentsist ja näitustest.

Arendustegevuse rubriigis saab tutvuda muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate uuringuga, mille viis tänavu läbi uuringufirma Kantar Emor.

Helle Laanpere annab teada lasteraamatukoguhoidjate säravast sügispäevast Raplas ja Tuuliki Tõiste Eesti Maaülikoolis toimunud teadus- ja erialaraamatukogu päevast. Priit Kasepalu detailsest kirjeldusest selgub, milline on olnud Eesti Pimedate Raamatukogu tee viiel kümnendil – sünnist tänaseni.

Meenutame ka möödunud suve, mil Eesti Kirjandusmuuseum korraldas Tartu linna päeval autorite raamatulaada, tõi autorid rahva ette. Püüame vahendada selle ürituse meeleolusid pildilises vormis ja näidata, kuidas Tartu kirjarahvas välja näeb. Kas tunnete ära, kes on kes?

Head lugemist ja kaasamõtlemist!