Eesti Rahvusraamatukogu, Muinsuskaitseamet, Eesti Rahvusringhääling ning Eesti Filmi instituut kutsuvad eriolukorra kestel kõiki märkama ja märkima digitaalset kultuuri teemaviitega #digikultuur.
2020. aasta on kuulutatud digikultuuri teema-aastaks, mida veavad Eesti Rahvusraamatukogu, Muinsuskaitseamet, Eesti Rahvusringhääling ja Eesti Filmi Instituut. Eriolukord on küll oluliselt mõjutanud kultuurisektorit, aga teisalt andnud tõuke kultuuri digitaalseks loomiseks ja tarbimiseks.
Digikultuuriaasta projektijuhi Martin Aadamsoo sõnul kultuur tühja kohta ei salli. “Olukord, kus inimesed liiguvad tavalisest vähem ning avalikud üritused on ära jäänud, on samas omamoodi vesi leidlike kultuurikorraldajate, voogedastuse ja digitaalse info veskile. Lisaks rahalisele toetusele saame sellist kultuuritegevust toetada seda aktiivselt märgates ja esile tuues,” ütles Aadamsoo.
Aadamsoo sõnul aitab näiteks otseülekanne saada kultuurist osa kodust lahkumata, kuid teisalt võimaldab see ka etteasted talletada tuleviku tarvis, mida muidu võib-olla salvestatud ei oleks. Seega eriolukord võib hoopis kultuuri jaoks osutuda pinnaseks uute traditsioonide ja tehnika igapäevaseks kasutuselevõtuks.
Martin Aadamsoo rõhutas, et teema-aasta eesmärk on käima lükata protsesse, mille tulemused hakkavad mõju avaldama alles aastate pärast – digitaalse loomingu paremini kätte saadavaks tegemises, hariduses, raamatukogude rolli ümbermõtestamises, digitaalses igapäevarutiinis.
Digikultuuriaasta kutsub kõiki üles kasutama teemaviidet #digikultuur nii digitaalselt edastatavate kultuurisündmuste kui ka juba digitaalselt talletatud kultuuri kogude levitamisel, et inimesed leiaksid lihtsalt üles digikultuuri kodust lahkumata.
Lisainfo:
Martin Aadamsoo, digikultuuriaasta projektijuht, Martin.Aadamsoo@nlib.ee