Millised olid Rahvusraamatukogu mastaapse rekonstrueerimisprojekti telgitagused? | Eesti Rahvusraamatukogu

Millised olid Rahvusraamatukogu mastaapse rekonstrueerimisprojekti telgitagused?

2.06.2021

Homme toimub veebiseminar, kus rekonstrueerimisele liikuv rahvusraamatukogu ning arhitektuuribüroo Sirkel & Mall tutvustavad Eesti ühe viimaste aastakümnendite suurima ning keerukaima rekonstrueerimisprojekti telgitaguseid. 

2021. aasta lõpul suletakse mitmeaastaseks rekonstrueerimiseks rahvusraamatukogu hoone, mida võib nimetada Eesti 20. sajandi arhitektuuri üheks tippteoseks. Tegu on viimaste aastakümnendite ühe suurima ja keerukaima, aga kindlasti ka põnevaima rekonstrueerimisprojektiga. 

Praeguseks on projekt valminud ning rahvusraamatukogu ning rekonstrueerimise projekteerija Sirkel & Mall on valmis nii unikaalset projekti kui ka selle koostamise tagamaid detailselt avama. 

Rahvusraamatukogu peadirektori Janne Andresoo sõnul osales projekteerimises ja rekonstrueerimise ette valmistamises enam kui sada inimest. “Rahvusraamatukogu ikoonilise Tõnismäe hoone suurus ja keerulisus on rekonstrueerimise ette valmistamisel olnud ühtaegu nii väljakutse kui ka võimalus. Teekond tuleviku raamatukogu maja rekonstrueerimise vajaduse tunnistamisest projekti valmimiseni on olnud ühele suurele kultuuri- ja infoorganisatsioonile uskumatult võimas kogemus, kus iga samm on olnud võrreldav eksamiga tervele organisatsioonile ning meid toetavatele partneritele,” märkis Andresoo.  

Rahvusraamatukogu rekonstrueerimise peaprojekteerija, Sirkel & Malli tegevjuht Madis Avi ütles pea kahe aasta piikuse töö kohta: “Rahvusraamatukogu projekt on olnud Sirkel & Malli jaoks suur väljakutse, kuna renoveeritava hoone puhul on projekteerimine palju keerulisem kui uue hoone puhul. Eriti veel nii unikaalse ja muinsuskaitse all oleva objekti korral. Tänu heale koostööle Riigi Kinnisvara, Rahvusraamatukogu, Rahvusarhiivi ja meie partneritega loob projekt palju uusi võimalusi selle väärika hoone laialdasemaks kasutamiseks ja energiatõhusamaks muutmiseks.” 

Kutsume veebiseminarile „Rahvusraamatukogu taastulemine“, kus osalejad räägivad oma kogemusest, kuidas koostada sedavõrd mastaapse hoone rekonstrueerimisprojekti. 

Veebiseminar toimub 3. juunil kell 10.00 rahvusraamatukogu Slido keskkonnas: https://app.sli.do/event/tucdifmt/live/questions

Huvitavaid fakte. Pärast rekonstrueerimist leiab rahvusraamatukogust:  

  • 21 km ventilatsioonitorusid  
  • 28 km kütte- ja jahutustorusid  
  • 11 km elektrikaablite redeleid 
  • 14 km veetorusid  
  • 4,5 km uusi siseseinu  
  • 6 km lammutatavaid seinu  
  • 776 siseust  
  • 1088 akent 

Küsimused ja meediapäringud: press@nlib.ee