Millist kirjandust eelistas lugeja 50 aastat tagasi? | Eesti Rahvusraamatukogu

Millist kirjandust eelistas lugeja 50 aastat tagasi?

25.01.2022

Mis kõnetab lugejat täna, viiskümmend või ligikaudu sajand tagasi? Möödunud aasta laenutuse TOP 20-sse pääses suisa 14 Eesti autori teost, kuid mida teame vanematest aegadest, sellest kirjutab humanitaaria ja kunstide raamatukogu juhataja Katre Riisalu.

Eesti lugeja armastab eesti kirjandust. Just nii võib kokku võtta lugejate lugemiseelistused viimase pea saja aasta jooksul. Raamatukogudest aegade jooksul kogutud andmed kinnitavad, et algupärast eesti kirjandust loeti nii aastal 1932 kui ka 1972, ja loetakse mõnuga ka tänasel päeval. Menukite hulgast moodustab eesti ilukirjandus läbi aegade enam kui poole.

Tuginedes raamatukogudest laenutatule saab välja tuua enim armastatud kirjanikke ning laenutatud teoseid. Esmalt vaatame 90. aasta tagusesse aega.

Ligi sajandi tagused menukid

1932. aastal oli kõige loetavam teos Anton Hansen Tammsaare „Tõde ja õigus“ I-IV (1926-1932) ning kõige populaarsem autor Oskar Luts. Erakordselt populaarsed olid „Looduse“ romaanivõistlusel auhinnatud teosed, nagu Betti Alveri „Tuulearmuke“ (1926)  ning August Jakobsoni „Vaeste-Patuste alev“ (1927). Viimane neist esimese romaanivõistluse (1927) võidutöö ning „Tõe ja õiguse“ kõrval üks enim loetud eesti romaan. 

50 aasta tagused menukid

1972. aastal olid populaarseimad Lilli Prometi luuleline Itaalia  reisikiri „Primavera“ (1971) ning Raimond Kaugveri minavormis pihtimuslik „Jumalat ei ole kodus“ (1971).  Ülekaalukalt populaarseimad kirjanikud olid ka viiskümmend aastat tagasi  A. H. Tammsaare ja O. Luts.

2021. aasta laenutuste topp kinnitab, et lugejad eelistavad uuemat kirjandust ja eesti autoritel on jätkuvalt menu. Eesti autorite ilukirjanduse žanris oli esikohal Mudlumi „Mitte ainult minu tädi Ellen“ (2020) ning kõikide autorite arvestuses oli laenatuim Justin Petrone „Minu Viljandi“ (2021).

Mis kõnetab lugejat täna, viiskümmend või sada aastat tagasi? Eks ikka armastus, argielu, eneseotsing, inimhinge pugemine, reisimine ja maailma avastamine. Kinnitust saab ka fakt, et mida rohkem autorist või teosest räägitakse, seda enam  loetakse ja laenutatakse. Raamatukokku on alati põhjust sisse astuda ja mõni teos lugemiseks kaasa laenutada!